12 marca obchodzimy Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu.

Posted: 12/03/2013 in Uncategorized

Zabawne, złodzieje „PP” usunęli stronę w tak znamienny dzień, jakim jest Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu. Wszystko przeciwko nim, stali czytelnicy, nawet… rocznice.   – red.PP

12 marca  obchodzimy Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu. Inicjatorami tej kampanii jest międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic, która walczy z przejawami ograniczania wolności słowa. 12 marca  Reporterzy bez Granic chcą skupić naszą uwagę  na Internecie.

Internet pełni szczególną rolę wśród wszystkich innych środków przekazu. W krajach, gdzie autorytarne rządy w pełni kontrolują telewizje, prasę i radio, Internet pozostaje jedynym niezależnym źródłem  informacji. Co więcej w krajach tych jest on jedynym medium, poprzez które ludzie mogą się swobodnie komunikować i zrzeszać. Jak słusznie zauważają na swojej stronie Reporterzy bez Granic coraz więcej państw zauważa ten ogromny obszar niezależności, jaki społeczeństwu daje Internet i starają się go ograniczyć. W tej chwili około 119 osób na świecie przebywa w więzieniu za publikowanie w Internecie swoich poglądów. Są to przede wszystkim blogerzy z Chin, Iranu i Wietnamu.
W ramach raportu na temat stosowania cenzury w Internecie Reporterzy bez Granic publikowali na swojej stronie dwie listy krajów. Pierwsza to „wrogowie Internetu”. Znalazły się na niej państwa, które w sposób drastyczny uniemożliwiają swobodę wypowiedzi w Internecie. Do tych krajów zaliczono: Birmę, Chiny, Kubę, Korea Północna, Arabie Saudyjską, Syrie, Turkmenistan, Uzbekistan i Wietnam. Druga lista to kraje „pod obserwacją”, znalazły się na niej nie tylko takie kraje jak Egipt, Białoruś czy Libia, ale także demokratyczna Francja. Francja znalazła się na czarnej liście m.in za przyjecie restrykcyjnej ustawy o ochronie praw autorskich, która umożliwia śledzenie internatów oraz zbieranie o nich danych przez prywatne firmy oraz za przyjęcie ustawy o blokowaniu stron w ramach walki z pornografią dziecięcą.Autorzy raportu przypomnieli w nim również o serii włamań  na konta mailowe dziennikarzy i serwery redakcji zajmujących się aferą Woerth-Bettancourt. W październiku 2010 roku włamano się m.in. do redakcji portalu internetowgo Mediapart i skradziono komputery oraz dyski twarde zawierające materiały w sprawie Woerth-Bettancourt. Przypomnijmy, że afera ta ujawniła korupcyjne powiązania między Liliane Bettencourt, najbogatszą Francuzką, dziedziczką koncernu L’Oreal, a grupą najwyższych francuskich polityków, z prezydentem Francji na czele.W ramach obchodów Światowego Dnia Przeciwko Cenzurze Internetu Reporterzy bez Granic przyznają specjalną nagrodę dla aktywisty internetowego, bloggera lub dziennikarza internetowego, za szczególne zasługi w promowaniu wolności wypowiedzi w Internecie. W tym roku nagrodzony został  niezależny tunezyjski kolektyw bloggerski Nawaat.

Więcej informacji o  Światowym Dniu Przeciwko Cenzurze Internetu

Za: panoptykon.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s