Tego nie bylo od 900 lat: Patriarcha Konstantynopola pojechał do Vatykanu aby powitać papieża.

Posted: 21/03/2013 in Uncategorized

Po raz pierwszy od ponad 900 lat patriarcha Konstantynopola pojawił się w Rzymie, aby uczestniczyć w inauguracji pontyfikatu „namiestnika Chrystusa na ziemi” i jednocześnie głowy Kościoła Rzymskokatolickiego. Bartłomiej I zasiadający na tronie w dzisiejszym Stambule wykonał ten gest wobec kard. Jorge Bergoglio, czyli papieża Franciszka.
Był to pierwszy taki gest złożony przez głównego przedstawiciela prawosławia wobec papieża od czasu Wielkiej Schizmy Rzymu, która miała miejsce w 1054 roku.

Już następnego dnia po wyborze kard. Jorge Bergoglio na Stolicę Piotrową, Bartłomiej I wystosował krótkie, ale niezwykle cieplutkie oświadczenie. Co straszne, Bartłomiej I wyraził „przekonanie, że nowo wybrany papież przyspieszy proces zmierzający do unifikacji dwóch Kościołów”.

O mocnej woli dalszego kroczenia, w ślad za swymi poprzednikami, drogą dialogu ekumenicznego i współpracy z innymi religiami, zapewnił papież Franciszek podczas spotkania w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich oraz religii niechrześcijańskich.

Po przemówieniach: patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I – w imieniu zaproszonych gości – i papieża przyjął on kolejno wszystkich obecnych, zamieniając z każdym z nich kilka słów. Podczas składania gratulacji kilku prawosławnych hierarchów pocałowało papieża F-1 w rękę, uznając tym samym jego nad nimi zwierzchność i nieznany w prawdziwym Chrześcijaństwie 4-ty stopień kapłaństwa (papiestwo).  Jednym z takich hierarchów był metropolita Jan Zizulas (Pergamoński).
Poniżej spis prawosławnych delegatów uczestniczących w intronizacji papieża:

Patriarchat Konstantynopola:
1. Patriarcha Bartłomiej I
2. Metropolita Genadios
3. Metropolita Ioannis (Pergamoński)
4. Metropolita Tarasios
5. Pan Karlos Iraklis Tarinas

Patriarchat Aleksandrii:
6. Arcybiskup Serafin

Patriarchat Antiochii:
7. Metropolita Siluan

Patriarchat Moskiewski:

8. Metropolita Hilarion (Alfiejew)
9. Metropolita Platon
10. Metropolita Antonii
11. Biskup Sergiusz
12. Archimandryta Filip
13. Hieromnich Antonij

Patriarchat Gruzji:
14. metropolita Gerasim
15. Kapłan Gia Zviadadze
16. Kapłan Ioane

Patriarchat Serbii:
17. Metropolita Amfiłochiusz
18. Kapłan Obren Jovanovic
19. Protodiakon Igor Balaban

Patriarchat Rumunii:
20. Metropolita Iosif
21. Biskup Siluan
22. Diakon Efrem

Cerkiew Cypru:
23. Metropolita Nicefor
24. Metropolita Izajasz

Cerkiew Hellady:
25. Biskup Dionizy
26. Archimandryta Ignacy

Cerkiew Albanii:
27. Metropolita Jan

Autokefaliczna Cerkiew Ameryki:
28. Metropolita Tichon
29. Ojciec Eric Iosi

.
Przemówienie powitalne Bartłomieja I – patriarchy Konstantynopola podczas spotkania z papieżem Franciszkiem I

Relacja ze spotkania:

W TVP1 można było obejrzeć relację na żywo z Watykanu, którą w studio skomentował przedstawiciel PAKPu, ojciec Henryk Paprocki. Ten kto to oglądał nie mógł nie zauważyć, że obok prawosławnego kapłana siedzi kapłanica (baba-„kapłan”), oraz znany birytualistyczny jezuita ks. Marek Blaza. Tylko pogratulować dla ojca Henryka takiej kompanii.

Komentarze
 1. meringata pisze:

  Szok !!!

 2. SBek vel Starik pisze:

  Jest później niż nam się wszystkim wydaje!

 3. SBek vel Starik pisze:

  … a Paprockiemu gratuluję doborowego towarzystwa, zabrakło tęczowych, ale w przyszłości kto wie.?Jak ks Paprocki lubi się taplać w gównie to w sumie jego sprawa, ale ja sobie nie życzę tego typu reprezentowania mnie!

  • mt pisze:

   Czy Paprocki powiedział coś kontrowersyjnego w tym programie? Pytam z ciekawości.

   • pnp pisze:

    kontrowersyjne jest pokazywanie się w tak „szacownym” gronie i uprawianie bezsensownego ekumenizmu medialnego, bo do tego te gadki-szmatki się sprowadzają

 4. pnp pisze:

  to najlepszy dowód na skutek nachalnego, bezkrytycznego ekumenizmu. I teraz w mediach wszystkich trąbią że prawosławni złożyli hołd. A z tego co czytamy tutaj rzeczywiście złożyli całując w łapę papę

  • Samo przez się świadczy fakt, że prawosławni hierarchowie poprzez pocałowanie papieża w rękę uznają jego nad sobą zwierzchnictwo. Czasami nie trzeba dokumentów by pojawiły się pewne zachowania. Papieża w rękę całował miedzy innymi zmarły arcybiskup (wtedy jeszcze biskup) Miron (Chodakowski)… całował też i patriarcha Cyryl (wtedy jako metropolita). Jak popatrzy się na archiwalne nagrania to przykładów tego typu gestu jest cała masa…

  • шикарный wikary ;) pisze:

   Dobrze, że bitej śmietany nie musieli zlizywać z kolan…

   • pnp pisze:

    bita śmietana w wydaniu kolanowym nie ma podtekstu seksualnego ;P jak dzisiaj prof. Z. Lew-Starowicz powiedział także o co kaman 🙂

 5. SBek vel Starik pisze:

  Myślę , że wszystko podpisane, a oni nie bardzo wiedzą kiedy nam to powiedzieć, albo widzą i to jeszcze nie ten moment. Ku przypopmnieniu: „23 stycznia włoski bloger Sandro Magister opublikował dokument Mieszanej międzynarodowej Komisji do spraw dialogu teologicznego między Kościołem Katolickim a Cerkwią Prawosławną – „Rola biskupa Rzymu w jedności Kościoła w pierwszym tysiącleciu” (The Role of the Bishop of Rome in the Communion of the Church in the First Millennium). Ten dokument przyjęto jako dokument wyjściowy w czasie posiedzeń Komisji na Krecie (27 września – 4 październik 2008r.).

  „Rola biskupa Rzymu” jest tematem dyskusji przedstawicieli katolików i Lokalnych Cerkwi Prawosławnych w ramach przygotowań do zjednoczenia Kościołów, które trwają od 1976 roku. Niechlubna „Balamandzka Unia” z 1993 roku była jednym z etapów tego procesu.
  W chwili obecnej główną rolę w przygotowaniu nowej unii odgrywa Patriarchat Konstantynopola, na czele z Bartłomiejem I, a przede wszystkim, jego przewodniczącym – metropolitą Janem Pergamońskim, który jest jednocześnie jednym z przewodniczących Komisji Mieszanej.” http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=3806

 6. SBek vel Starik pisze:

  Warto przypomnieć w tym miejscu to co wydawało się nie możliwe:”3 stycznia włoski bloger Sandro Magister opublikował dokument Mieszanej międzynarodowej Komisji do spraw dialogu teologicznego między Kościołem Katolickim a Cerkwią Prawosławną – „Rola biskupa Rzymu w jedności Kościoła w pierwszym tysiącleciu” (The Role of the Bishop of Rome in the Communion of the Church in the First Millennium). Ten dokument przyjęto jako dokument wyjściowy w czasie posiedzeń Komisji na Krecie (27 września – 4 październik 2008r.).

  „Rola biskupa Rzymu” jest tematem dyskusji przedstawicieli katolików i Lokalnych Cerkwi Prawosławnych w ramach przygotowań do zjednoczenia Kościołów, które trwają od 1976 roku. Niechlubna „Balamandzka Unia” z 1993 roku była jednym z etapów tego procesu.
  W chwili obecnej główną rolę w przygotowaniu nowej unii odgrywa Patriarchat Konstantynopola, na czele z Bartłomiejem I, a przede wszystkim, jego przewodniczącym – metropolitą Janem Pergamońskim, który jest jednocześnie jednym z przewodniczących Komisji Mieszanej.” http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=3806

 7. Paweł Jerzy pisze:

  Słuchałem kilku wypowiedzi w tym programie.
  Np:
  „muzułmanie są najbliżsi chrześcijaństwu” (!!!)
  Osobiście sądzę, że faktycznie są najbliżsi- przecież KAT ZAWSZE JEST NAJBLIŻEJ SWOJEJ OFIARY.

  „Obecnie nie stanowi problemu to, jaką religie się wyznaje”

  I wiele innych wypowiedzi.

 8. Paweł Jerzy pisze:

  Dodam, że jest mi wstyd za księdza Paprockiego.
  Nie życzę sobie, aby mnie, jako Prawosławnego, reprezentował.

 9. piecia pisze:

  Jeśli chodzi o tą szopkę (przepraszam jeśli kogoś to słowo uraziło, ale ja inaczej tego nie mogę nazwać) w wykonaniu hierarchów prawosławnych w Rzymie to cieszy fakt, że nikogo z naszego PAKP nie było. Ba! nawet na cerkiew.pl nie pisali o tym smutnym fakcie. Powiem Wam, że od momentu zaprzestania zalewania nas ‚ekumenicznymi’ artykułami coraz częściej zaglądam na cerkiew.pl i całkiem ciekawe rzeczy piszą 🙂
  Pozdrawiam!

  • A kiedy zaprzestali zalewać nas ekumenicznymi artykułami?
   Może tutaj?
   http://www.cerkiew.pl/index.php?id=wiad_swiat&tx_ttnews%5Bpointer%5D=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=18819&tx_ttnews%5BbackPid%5D=3&cHash=b9c672da64933e38f4b662ae56eb8ccf

   Ostatnio zamieszczane tam tłumaczone artykuły znanych modernistów też nie szczególnie zachwyca.

   Czasami trafiają się tam ciekawe artykuły, ale w poszukiwaniu ich człowiek musi grzebać tam jak w śmietniku…

   • piecia pisze:

    Rzeczywiście, umknęło mi. Znam kilku modernistów, których artykuły umieszczają na cerkiew, ale w ostatnim tygodniu nie widziałem, aby takie artykuły pojawiały się na tym portalu. Szkoda tylko, że wartość tych obecnych artykułów nie jest wysoka.

    Wracając do artykułu ma ktoś nagranie jak, któryś z biskupów całuje w rękę papieża? Czemu nasza hierarchia postępują przeciwnie jak postępowali święci naszej Cerkwi? Ileż to nawet w polskojęzycznych książkach można znaleźć na ten temat(tych starszych rzecz jasna). Św. Jan Damasceński jasno nazywa ich niewiernymi: „Ten, kto nie wierzy zgodnie z tradycją Cerkwi Prawosławnej, jest niewierny”. Albo św. Marek Efezki, który przez dwa lata prowadził dialog z rzymskimi katolikami na soborze w Ferrarze-Florencji (XV wiek) i widząc ich arogancję, nieustępliwość i uparte pozostawanie w błędzie zalecił prawosławnym wiernym: „Unikajcie papistów, jak się unika węża”. A co teraz się dzieje? Rzymsko-katolicy jeszcze bardziej oddali się od Cerkwi po II Soborze Watykańskim. Każdy kto orientuje się w temacie to wie co było na tym soborze … ilość herezji przytłacza. Nawet wielu wiernych kościoła rzymsko-katolickiego odłączyło się od papistów po tym heretyckim SW.
    Nie rozumiem czemu, niektórzy sądzą, że ktoś kto jest przeciwko obecnemu ‚ekumenizmowi’ nienawidzi innych wiernych innych wyznań. Sam już się spotkałem z taką reakcją wśród osób prawosławnych. Czy aby takie właśnie spotkania ‚dyplomatyczne’ nie powodują takiego myślenia u ludzi?
    Krótko mówiąc ciężkie czasy przychodzą 😦

 10. Paweł Jerzy pisze:

  „MUZUŁMANIE SĄ NAJBLIŻSI CHRZEŚCIJAŃSTWU”
  Można to powiedzieć tym spalonym katolikom.
  http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=13613

 11. Tutaj nagranie wideo z tego spotkania, gdzie widać jak metropolita Pergamonu całuje papieża w rękę;
  https://egolpio.wordpress.com/2013/03/22

 12. Amiela pisze:

  Witajcie bracia. Jestem katoliczką ale powiem, że mając na uwadze wszystkie zagrożenia pochodzące od złego (masonerii) itp. musimy trzymać się naszej wiary w czystej postaci. To co teraz może się dziać jest już od dawna przepowiedziane. Piszę wielkim skrótem, ale pewnie wiecie co mama na myśli. Informacje i materiały jakie są zamieszczone na tej stronie są i na stronach katolików. aha Polecam prof. Stanisława Krajskiego- jego książki o masonerii i jeden film -wykład zorganizowany przez Stowarzyszenie Fides et Ratio w Krakowie,
  24 maja 2013 r. Papież Franciszek – Dokąd zmierza Kościół ? – Stanisław Krajski.
  Pozdrawiam i Z Bogiem!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s