Statek i łódź…

Posted: 09/04/2013 in Uncategorized

….drugie zdjęcie to łódź papistów, a tu widzimy prawosławny Statek Zbawienia. Chyba wiadomo gdzie jest lepszy sternik i wioślarze, a przede wszystkim nawigator? I chyba wiadomo bez tłumaczenia, kto dopłynie do celu.


Za: Fb-PŚ

Komentarze
 1. no pisze:

  Kto będzie wierny Bogu 🙂

  • anyvip pisze:

   Dobrze to ująłeś „no”! Na tych dwóch, jakże odmiennych obrazach wyraźnie widać,że jeśli prawosławni będą wierni i ufni swemu Sternikowi,Jezusowi Chrystusowi to dopłyną do przystani zbawienia, zaś rzymscy katolicy wychodzi na to,że mają być wierni papieżowi, swemu sternikowi,w którego wierzą jak w boga bo prawdziwego Boga wysłali do nieba,stąd papież jest namiestnikiem Chrystusa na ziemi a bez Boga…marny los was czeka.

   • no pisze:

    Na zachodzie nie istnieje pojęcie kanoniczności obrazów w takim rozumieniu jaki występuje na wschodzie. Dlatego trudno zrozumieć, boleści zachodu i wynikające z tego insynuacje które są nieobiektywne. Na zachodzie możemy spotkać obrazy które „emanują” Bogiem a możemy spotkać zazwyczaj piękne dzieła które przedstawiają Świętych, wydarzenia Biblijne ale którym brakuje duchowości i dogmatycznej kanoniczności. Nie można ganić „młodszego brata” tylko dlatego że jeszcze nie wyrósł na mężczyznę.

   • no pisze:

    Ps. Co do samego obrazu, nie widzę w nim nic nie ortodoksyjnego, a zarazem mam wrażenie, że temu obrazowi brakuje górnej części.

 2. a pisze:

  W dzisiejszych czasach trzeba dobrze wybrać do którego statku wejść…

 3. anyvip pisze:

  No pisze:
  1.”Na zachodzie nie istnieje pojęcie kanoniczności obrazów w takim rozumieniu jaki występuje na wschodzie.”
  Na zachodzie nie istnieje ikonografia tylko malarstwo „sakralne” a raczej religijne.Kult ikon zaś;w brew nakazom VII Soboru Powszechnego, to rzecz marginalna w większości związana z wschodnimi ikonami np.Częstochowska Ikona Matki Bożej (a nie Częstochowska Mata Boska bo to nie Bogurodzica jest Częstochowska tylko obraz i nie Boska bo to odnosi się do stworzony, podobny Bogu a Boży tożsamy Bogu,Syn Boży zatem Matka Boża!)
  2.” Na zachodzie możemy spotkać obrazy które “emanują” Bogiem…”
  Np.Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa obraz Matthiasa Grünewalda! Czy przed takim obrazem można mieć nastrój do modlitwy,chyba,że ze strachu .
  3. „Co do samego obrazu, nie widzę w nim nic nie ortodoksyjnego, a zarazem mam wrażenie, że temu obrazowi brakuje górnej części.”
  Sam sobie zaprzeczasz!Powinno być: nie widzę w nim nic ortodoksyjnego ponieważ temu obrazowi brakuje górnej części!… i oto właśnie chodziło co te obrazy przedstawiają, o czym informują a nie o kanon ikonograficzny,na którym i tak się nie znasz.Na łodzi papistów,co oczywiste brakuje całego fundamentu Kościoła Chrystusowego czyli Założyciela i Głowy Cerkwi Chrystusowej Jezusa Chrystusa,Orędowniczki wszystkich wiernych Przenajświętszej Bogurodzicy,Apostołów,Świętych Ojców i Ducha Świętego,tu przedstawiony jako Gołąb,wiejący w żagiel,którego KK też nie ma, zatem niema w co tchnąć! Za to na tej skromnej szalupie obok papieża (chyba nawet dwóch) wszyscy z ostatniego tysiąclecia,to co prawda ogromne drzewo,ponad 1 mld,ale bez korzeni a takie drzewo skazane jest na obumarcie.Jednego można pogratulować autorowi obrazu,trafności przedstawienia KK.
  4. ” Nie można ganić “młodszego brata” tylko dlatego że jeszcze nie wyrósł na mężczyznę.”
  No właśnie „no” ile Ty masz lat!? Z kółka różańcowego się urwałeś? Czytanie ze zrozumieniem to materiał III klasy podstawówki Mam nadzieję,że cokolwiek z tego zrozumiesz.Pozdrawiam

 4. no pisze:

  Proszę o jedno, nie bawmy się w czepialstwo, bo sam wpisujesz się w swoją krytykę pisząc, cytuje: „Na tych dwóch, jakże odmiennych obrazach wyraźnie widać”

  ”Na zachodzie możemy spotkać obrazy które “emanują” Bogiem…” Np.Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa obraz Matthiasa Grünewalda! Czy przed takim obrazem można mieć nastrój do modlitwy,chyba,że ze strachu.
  —————–
  Szkoda, że pominąłeś dalszą cześć, którą nie zacytowałeś.

  Na łodzi papistów,co oczywiste brakuje całego fundamentu Kościoła Chrystusowego czyli Założyciela i Głowy Cerkwi Chrystusowej Jezusa Chrystusa,Orędowniczki wszystkich wiernych Przenajświętszej Bogurodzicy,Apostołów,Świętych Ojców i Ducha Świętego,tu przedstawiony jako Gołąb,wiejący w żagiel,którego KK też nie ma, zatem niema w co tchnąć!
  —————–
  Tylko nie wziąłeś podczas analizy pod uwagę:

  1. Autora (mogła być to osoba świecka, która bardziej kierowała się prywatnym i dość powierzchownym wyobrażeniem)
  2. Specyfikę zachodu, która boryka się z powodu braku kanonów i dogmatyki (podczas tworzenia) która w kompletny sposób wyrażałaby prawdy wiary
  3. Nie wiemy co jest ponad, obraz tak jak pisałem w mojej ocenie jest ucięty, więc nie wiemy co jest w górze, może być np: Matka Boża, Duch Św., Pan Jezus Chrystus – tego nie wiemy.
  4. Jak sam dobrze dostrzegasz obraz jest bardziej „naturalistyczny” niż mistyczny.

  A co za tym idzie podtrzymuje swoje stanowisko, że obraz jest ortodoksyjny, co nie znaczy, że jest tak bogaty w symbolikę jak wschodnie przedstawienie tego samego tematu. Osobiście wolałbym aby było inaczej.

  Ps. Co do samego obrazu (papistów) według mnie autor nawiązywał do historii wielkiego potopu z ST (historii Noego)

  No właśnie “no” ile Ty masz lat!? Z kółka różańcowego się urwałeś? Czytanie ze zrozumieniem to materiał III klasy podstawówki Mam nadzieję,że cokolwiek z tego zrozumiesz.
  —————–
  Ubolewam, że nie zrozumiałeś metafory. Szkoda.

 5. SBek vel Starik pisze:

  Reasumując: ja bym wolał i tak do pierwszego statku, o ile by mnie tam wpuścili…
  Właściwie każdy prawosławny powinien zabiegać i chcieć wsiąść do pierwszego statku, a w dzisiejszym czasie rozróżnienie jest trudne…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s