Metropolita Andreas: ekumenizm jest drwiną ze Świętego Ducha

Posted: 15/04/2013 in Uncategorized

Metropolita Andreas, arcypasterz Dryinoupolis, Pogoniani i Konitsy (Grecja), w komunikacie na I niedzielę Wielkiego Postu – Tryumfu Ortodoksji z dnia 24 marca wskazał, iż od zakończonego w 843 roku sporu o ikonoklazm od prawosławnego chrześcijaństwa oddzieliły się dwa nurty teologiczne: pierwszym jest rzymski katolicyzm, drugim – protestantyzm. Metropolita przypomniał, że od czasu wystąpienia Lutra w 1517 roku protestantyzm podzielił się na około tysiąc dalszych odłamów, często sekt negujących podstawowe prawdy chrześcijańskie; jednym z najbardziej zdegradowanym moralnie odgałęzieniem jest tu anglikanizm, akceptujący sakrament święceń dla kobiet oraz związki homoseksualne, wbrew jasnej negatywnej normie biblijnej w obu kwestiach. Paradoks ten jest sam w sobie niezrozumiały. Drugim zagrożeniem dla chrześcijaństwa jest papizm z czysto świeckimi i politycznymi aspiracjami Państwa Watykańskiego, których wyrazem jest rzymskokatolicka koncepcja prymatu i nieomylności biskupa Rzymu. Papizm dąży do ustanowienia politycznego i religijnego supermocarstwa – według metropolity Andreasa taka idea jedności powstała z szatańskiego natchnienia i wprost uderza w prawosławie.

Grecki hierarcha zauważa dalej, że zainicjowany w 1948 roku ruch ekumeniczny nie przyniósł jakichkolwiek pozytywnych rezultatów. Ekumeniści przy aplauzie mediów prowadzą się już nie tylko upozorowany dialog teologiczny, ale także wspólne modlitwy, nie tylko prawosławnych z chrześcijańskimi herezjami Zachodu, ale także – z przedstawicielami innych religii, np. islamu czy hinduizmu. Dla prawosławnego jest to, jak dosadnie stwierdził metropolita, „drwina ze Świętego Ducha”. Eminencja ubolewa także z tego powodu, że w imię ekumenizmu rezygnuje się z prawdziwej formuły jedności chrześcijańskiej, jaką jest powrót do prawosławia. Niestety, informacje o przyjęciu do prawosławia byłych przedstawicieli innych wyznań zakłócane są w środkach masowego przekazu przez ekumeniczną propagandę.

Metropolita Andreas uznał za w pełni zasadne wycofanie się greckiego prawosławia z działań „Światowej Rady Kościołów” (WWC). Podobną dezaprobatę wobec ekumenizmu, jak zauważył, wyrażały już zresztą wspólnoty monastyczne ze Świętej Góry Atos oraz liczni hierarchowie. Jego Eminencja stwierdził przy tym, że prawosławni ekumeniści, którzy promują inicjatywę zwołania prawosławnego soboru powszechnego, zajmując pełną kurtuazji postawę wobec innowierców prowadzą jednocześnie z pomocą mediów nieczystą kampanię przeciwko tym, którzy nie podzielają ich poglądów. Według oceny metropolity Andreasa ekumenizm promuje fałszywą miłość, ponieważ eliminując prawdę prowadzi do duchowej śmierci. Metropolita wezwał do zachowania miłości i szacunku do innych ludzi w służbie prawosławnej wiary Chrystusowej – wiary Świętych Apostołów i Ojców, Męczenników i Wyznawców.

Źródło: http://www.impantokratoros.gr/konitshs-kyriakh-orthodoxias.el.aspx

za: Fb-PPE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s