GEJOWSKI „EKUMENIZM” W SERBSKIEJ CERKWI

Posted: 20/04/2013 in Uncategorized

Nic nie jest warta ortodoksja, jeśli nie idzie w parze z ortopraksją – w obie sfery wiary, doktrynalną i praktyczną, wpisana jest wzajemna zależność. Mówiąc inaczej, jeżeli nawet najgorliwsza pobożność pozbawiona jest prawosławnej motywacji teologicznej, skutkiem tego są duchowe „zamki budowane na piasku”; jeśli litera Pisma i głos Tradycji nie są Bożym natchnieniem dla naszego życia i nie wypełniają go, również zdani jesteśmy na duchową katastrofę. Mrocznym przykładem tego ostatniego, szczególnie dotkliwym dla całego prawosławia, stali się dwaj serbscy biskupi, którzy za maską niemiłosiernej „ortodoksji” skrywać mają okrutny grzech.

Proceder, w który uwikłał się 75-letni władyka Vasilije Kačavenda, emerytowany biskup zwornicko-tuzlański, trwa od wielu lat – ostatnio społeczeństwo serbskie przeżywa jego apogeum. Władyka, był wskazywany jako jeden z poważnych konserwatywnych kandydatów na serbskiego patriarchę, znajdował się w kręgu najbliższych przyjaciół Radovana Karadžića i Ratka Mladića; został nazwany „diabelskim władyką” ze względu na negatywną rolę w wojnach jugosłowiańskich, w 1995 roku wzywał Serbów do dokonania zbrojnego odwetu na muzułmanach w Srebrenicy. Helsiński Komitet Praw Człowieka w Bośni i Hercegowinie oficjalnie zaprotestował w 2007 roku w związku z publiczną wypowiedzią biskupa Vasilije, w której groził śmiercią działaczowi pokojowemu Lazarowi Manojlovićowi. W 2010 roku wierni zbulwersowani byli wizytami, jakie władyce Vasilije składał m.in. w ekskluzywnej rezydencji biskupiej striptizer Dejan Nestorović. W listopadzie 2012 roku biskup został oskarżony o dokonanie morderstwa na tle homoseksualnym na 19-letnim seminarzyście Miliću Blažanoviću – sprawa znajduję się w toku postępowania sądowego. W kwietniu 2013 roku ujawniono film pornograficzny z udziałem Vasilije Kačavendy i kilku nastoletnich chłopców – w oparciu o przedstawiony materiał dowodowy Święty Synod Serbskiej Cerkwi Prawosławnej zapowiedział wyciągnięcie poważnych konsekwencji wobec biskupa (zgodnie z normami kanonicznymi powinien zostać przeniesiony do stanu świeckiego). Znany serbski adwokat Duško Tomić w dniu 18 kwietnia 2013 roku zapowiedział złożenie dodatkowego pozwu w imieniu dwóch duchownych oskarżających władykę Vasilije o molestowanie seksualne.

W marca br. Serbska Cerkiew Prawosławna przeżyła dodatkowy wstrząs w związku ze wznowieniem trwającego od jedenastu lat postępowania sądowego w sprawie oskarżenia aktualnie 61-letniego władyki Pahomije Gačića, biskupa wrańskiego, o pedofilię i molestowanie seksualne. Najmłodszą ofiarą Pahomije miał paść 13-letni chłopiec. Niedawno przedstawiono nowe dowody w tej sprawie.

Powyższe niezwykle bolesne doświadczenia ukazują, że miłość i prawda są nierozłącznie wpisane w naturę prawosławia, wyzbycie się którejkolwiek z tych cnót wnosi karykaturalny jego obraz – jest nim ekumenizm nie znający pełnej prawdy Objawienia, ale i nie praktykujący prawdziwej miłości rygoryzm teologiczny. Za obiema skrajnościami kryją się ludzkie słabości, grzech, zło. Święci Ojcowie Cerkwi napominają, że gdy nie poświęci się Bogu choć jednej małej rzeczy w swoim życiu, ta właśnie – jedna, drobna rzecz – stanie się furtką dla szatana, przynoszącą ostatecznie wielkie, druzgocące szkody dla człowieka.

Módlmy się za wszystkich upadłych, aby mieli siłę podnieść się ku wolności, jaką przynosi Chrystus. Panie, zmiłuj się nad nami, grzesznymi!

Źródło: Fb-PPE

Komentarze
 1. Niepokorny pisze:

  Po co szukać inne cerkwie ,Sekty lub Kościoly skoro w PAKP dzieje się tak samo lub bardzo podobnie .
  Ludzie widzą i powiedzą ,lecz ludzie nadal sie BOJĄ ,wolą milczeć bo tak im nakazują ich PSEUDO- PASTERZE jak ci z serbii i Grecji oraz Rosji – POKORA i BEZWZGLĘDNE POSŁUSZEŃSTWO -CHOĆBY SZATANOWI !

  • młody diak pisze:

   P.P. Opisz przygotowania do hucznych i co za tym idzie bardzo drogich uroczystościach – obchodach 75 lecia SAWY. Duchowni-organizatorzy kolędują po prawosławnych biznesmenach i proszę dosyć natarczywie o „zrzutę”. Skandal.

   • Myślę, że są bardziej potrzebne tematy, które warto by poruszyć. Oni będą się bawić i gorszyć naród, my opisywać i nic to nie da. Jak było tak pozostanie, albo rozwinie się z czasem jeszcze gorzej…

  • W tym problem, że skoro papiści i reszta heretyków zachodu nie może w wyniku ekumenicznego dialogu z nimi przybliżyć się do nas, to „my” przybliżamy się do nich. Nie zdziwię się jak za niedługo oficjalne prawosławie będzie miało bardzo złą opinię (a na taką opinię pracują usilnie również biskupi PAKP-u). Masoński plan niszczenia chrześcijaństwa idzie pełną parą…

  • meringata pisze:

   Trzeba miec niezbite dowody żeby tak powiedziec jak napisałeś.Często ludzie szukają sensacji,więc wymyślają plotki i rozprzestrzeniają je służąc wtedy na pewno nie Bogu.Za każde wypowiedziane słowo damy otwiet przed Bogiem ,a już tym bardziej za nieprawdziwe.Oj ! Trzeba być ostrożnym!

 2. az pisze:

  w PAKP podobnie ?!


 3. Biskup Wasilije i striptizer Dejan Nestorovic

 4. Jerk pisze:

  Oj Partyzant uprawiasz partyzantkę… Czy nie widzisz, że gołym okiem można stwierdzić, iż to nieudolny fotomontaż??? I kolejna Twoja fotografia będąca photoshopową „realnością”…..

 5. […] Za: https://redakcjapartyzant.wordpress.com/2013/04/20/gejowski-ekumenizm-w-serbskiej-cerkwi/#more-238 […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s