Пасха Христова – Pascha Chrystusowa

Posted: 04/05/2013 in kalendarium

Христосъ Воскресе!!!

„Да всокреснетъ Богъ, и разсточатся врази его, и да бѣжатъ отъ лица его ненавидящiй его”.

Съ чувствомъ глубокой радости и отъ всего сердца поздравляемъ васъ со Свѣтлымъ Христовымъ воскресенiемъ — Пасхой Господней! Желаемъ вамъ исполненiя всѣхъ вашихъ надежд и благихъ начинанiй, мiра, добра и любви. -ред.ПП

„Niech zmartwychpowstanie Bóg, i rozproszą się wrogowie Jego, i niech pierzchają przed obliczem Jego ci, którzy Go nienawidzą”.

Z uczuciem głębokiej radości i z całego serca pozdrawiamy Was z okazji Światłego Chrystusowego zmartwychwstania – Paschy Pańskiej! Życzymy Wam spełnienia się wszystkich Waszych nadziei i dobrych zamiarów, pokoju, dobra, oraz miłości. -red.PP

Komentarze
 1. Tami pisze:

  XPICTOC BOCKPECE!!!
  Ogromna radość i nadzieja.
  Pomimo tej ogromnej radości doświadczyłem też dość dużego smutku będąc w nocy na nabożeństwie paschalnym.
  Panie „PP”, proszę sobie wyobrazić, że w cerkwi widziałem może trzy, cztery kobiety z okryciem głowy.
  Zrobiło mi się ciężko na sercu i jakoś dziwnie ciężko stałem na modlitwie.

  • Воистину Воскресе!
   A mnie mój znajomy powiedział, że w parafii wszystkich świętych w Białymstoku dziewczynki w czasie tegorocznej Paschy czytały Ewangelię… a od czego są kapłani?
   Moderniści myślą, że przyciągną do cerkwi ludzi poprzez nowinkarstwo. Zapomnieli, że to wiara i prawdziwe życie w Chrystusie jest tym co przyciąga do cerkwi, a nie cyrkowe sztuczki.
   Ale cóż, nie będziem się smucić w tak radosny dzień. 🙂

   • fiofil pisze:

    Воистину Воскресе!

    A w mojej cerkwi wszyscy pięknie świętowali:) A jedynie niestety mi zabrakło cierpliwości by w modlitwie i cichości serca dotrwać do XPICTOC BOCKPECE!!!
    Ciepło pozdrawiam wszystkich z tym Świętem Świąt.

   • Paweł Jerzy pisze:

    XPICTOC BOCKPECE!

    Czy można w takiej sytuacji głośno- tak jak w Grecji- zapytać batiuszkę, dlaczego tak robi? Albo po prostu wyjść z cerkwi?

 2. Weronika pisze:

  wyjdź na paschę z cerkwi. bo zdenerwowała ciebie niewiasta bez okrycia głowy. Po co i czym w ten dzień masz się radować? Na kogo zwracać uwagę? Najważniejsze to obrządek i chusteczkowa tradycja. Jakże to płytkie. Jak bardzo smuci taki komentarz w dzień Święta Świąt. Chrystos Woskresie dla nas wszystkich i za nas wszystkich. Urazumiejtie jazycy 🙂

  • Paweł Jerzy pisze:

   Weroniko, chodziło mi o to,co napisał PP o czytaniu Ewangelii przez dziewczynki a nie przez kapłanów więc nie masz się co emocjonować płytkością.

  • no pisze:

   „Przez zgubiony gwóźdź zginęła podkowa, przez zgubioną podkowę zginął koń; przez zgubionego konia zginął jeździec, zwyciężony i zabity przez wroga – a wszystko to z powodu zaniedbania jednego gwoździa w podkowie”

 3. Paweł Jerzy pisze:

  Zastanawia mnie jeszcze ta „chusteczkowa tradycja” jak to pięknie lecz ironicznie ktoś tu napisał.
  Już nie piszę na ten temat, że to tradycja biblijna itd ale zastanawiam się, dlaczego ciągle to nakrycie głowy kobiet działa na większość dziewcząt jak płachta na byka?
  Czy jeśli taka kobieta pracuje np w banku, i jest zmuszona występować w czarnej spódnicy, białej bluzce z koronkowym kołnierzykiem albo w zielonej apaszce w groszki to też się buntuje?

  Jeszcze takie moje spostrzeżenie. Otóż przyjeżdżające emigrantki ze wschodu, do cerkwi ubierają spódnice do podłogi a chustkę szczelnie zakładają na głowę. Dlaczego? Bo w swoich krajach inaczej by do cerkwi nie weszły. Ale mija rok…te same emigrantki mają trwałą w różnych kolorach włosów więc szkoda burzyć fryzury a zamiast spódnicy spodnie tak obcisłe, że stoją prosto jak świeca. Przecież nie da się zrobić pokłonu z obawy, aby szwy nie pękły.
  I to się zmienia na naszych oczach w ciągu kilku lat.

 4. Podpis pisze:

  W Wielki Piątek podchodząc do płaszczennicy widziałem kobiety w obcisłych spodniach, a dziewczyny które miały spódniczki to były bardzo krótkie spódniczki. Chustek prawie w ogóle, u starszych i dzieci można było się czasem doszukać. Jednak widziałem jak duchowieństwo rzuca spojrzenia krytyczne na te kobiety co niestosownie były ubrane. Następnie wyszedł batiuszka na kazanie i… ani słowa na temat ubioru, udał że nie widział. I teraz nasuwa mi się pytanie: gdzie jest rola nauczyciela? Milcząc nigdy się tego nie naprawi.
  @Weronika: jak stoi się w skupieniu i modli, podchodzi dziewczyna w krótkiej spódniczce i robi pokłon przed płaszczennicą to naprawdę potrafi takie coś wyprowadzić ze stanu skupienia bardzo skutecznie. Dlatego do cerkwi obowiązuje odpowiedni ubiór. I rzeczywiście wtedy łatwiej jest wyjść i nie grzeszyć niż stać tam i grzeszyć.

  Szkoda, że ludzie potrafią do pracy ubierać się w swoje uniformy, które często im się nie podobają, a do cerkwi nie potrafią ubrać się stosownie. Czy błędnym wnioskiem będzie, że dziś pieniądz stał się bogiem?

 5. pnp pisze:

  XB! Mam pytanie zupełnie z innej beczki. Zastanawia mnie jeden fakt: co się stało z Św.Łazarzem po wskrzeszeniu? Dlaczego wskrzeszony tuż przed męczeńską śmiercią Spasa (mylę się?) nie pojawia się nigdzie w Ewangeliach w czasie ostatnich dni życia Chrystusa? Taka ikona mocy Chrystusa znika zaraz po samym wskrzeszeniu. Nie jest to zastanawiające? czy tylko dla mnie jest to nie do końca jasny punkt Ewangelii?

  • Nie wszystko jest w Ewangelii, wiele informacji przekazuje nam Św. Tradycja.
   Św. Łazarz po rozpoczęciu się prześladowań na Cerkiew Jerozolimską (zabicie arcydiakona Stefana) udał się na Cypr, gdzie został przez Apostoła Barnabę wyświęcony na biskupa Kitionu (obecnie Larnaka). Na Cyprze odwiedziła Łazarza Przenajświętsza Bogurodzica, która ofiarowała mu własnoręcznie wyszyty omoforion. Miasto Kition było katedralną stolicą biskupa Łazarza aż do jego śmierci.

   Tutaj zdjęcie grobu, gdzie spoczywają relikwie św. Łazarza.
   Aby zobaczyć naciśnij TUTAJ

   • pnp pisze:

    Ale nie do końca chyba jasno napisałem o co mi chodzi ws. Św.Łazarza. Chciałem powiedzieć że tak po ludzku zaskakujące jest to żę dopiero co wskrzeszony człowiek nie idzie, nie podążą za Tym co mu dał drugie życie i nie towarzyszy mu w tych ostatnich dniach. To jest dla mnie zastanawiające, że nie ma śladu o tym w Ewangeliach. Ja rozumiem że nie wszystko i nie dosłownie jest w Ewangeliach. A tu tak jakby Św.Łazarz rozpływał się tuż po swoim wskrzeszeniu. Na dobrą sprawę nie powinno być „lepszego” świadka boskości Jezusa niż umarły, który żyje. To takie moje rozważania-wątpliwości.

 6. Paweł Jerzy pisze:

  Przecież apostołowie- oprócz Jana- również rozpłynęli się w powietrzu.

 7. anyvip pisze:

  pnp-jeśli masz możliwość, to po prostu przeczytaj sobie żywot św.Łazarza(najlepiej z „Жития Святых”),który wiele ci wyjaśni.
  ” Na dobrą sprawę nie powinno być “lepszego” świadka boskości Jezusa niż umarły, który żyje”.Nie tylko Ty doszedłeś do takiego wniosku,Żydzi też tak uznali i chcieli go za wszelką cenę zbić, by pozbyć się dowodu zmartwychwstania i zarazem świadka niemal od razu po tym cudzie.Stąd też św,Łazarz „znika” z Ewangelii ale i dosłownie, musiał się ukrywać.Drugi powód to według chronologii wydarzeń zaczyna się Wielki Tydzień,ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa Chrystusa, kończące się Ukrzyżowaniem i Zmartwychwstaniem samego Syna Bożego a więc o wiele więcej znaczące dla nas,dlatego ewangeliści skupiają całą uwagę na te wydarzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s