Serbia: Prawosławni hierarchowie przeciwko porozumieniu z Kosowem

Posted: 18/05/2013 in wojna i Cerkiew

Porozumienie o “normalizacji stosunków” na linii Belgrad-Prisztina, które pod koniec ubiegłego miesiąca podpisały władze Serbii i Kosowa, spotyka się z falą negacji w coraz szerszych kręgach serbskiego społeczeństwa. Do grup występujących przeciwko porozumieniu z albańskimi separatystami w Kosowie dołączyli serbscy prawosławni hierarchowie.

Serbska Cerkiew Prawosławna wydał oficjalny komunikat, w którym potępia władze Serbii za ich porozumienie z albańskim rządem w Kosowie. Hierarchowie kościoła piszą w nim między innymi, że wspomniane porozumienie nie jest niczym innym, jak tylko porzuceniem walki o przywrócenie Serbii jego najważniejszego historycznego terytorium. Duchowni dodali także, że “Bóg osądzi czyny serbskiego rządu”.

“Normalizacja stosunków” na linii Belgrad-Prisztina była jednym z wymogów Unii Europejskiej w kwestii podjęcia rozmów dotyczących ewentualnej akcesji Serbii do UE. To właśnie Bruksela była głównym inicjatorem rzeczonego porozumienia, zaś przebieg całości rozmów Serbii z Kosowem był monitorowany przez Komisję Europejską. W rozmowach trwających dwa miesiące udział brali premierzy obydwu państw – Ivica Daczić (Serbia) i Hashim Thaci (Kosowo).

Kilka dni po ogłoszeniu porozumienia na ulice serbskich miast wyszło tysiące obywateli, aby ukazać swój sprzeciw wobec posunięć obecnego rządu. Wielotysięczne demonstracje Serbów odbyły się również w Kosowie. Zdecydowana większość protestów była czynnie wspierana przez prawosławnych duchownych.

Historyczny dla Serbów region Kosowo od 2008 roku funkcjonuje jako “niepodległe państwo”, zarządzane przez albańskich polityków [czytaj: kryminalistów – admin]  przy wydatnym wsparciu sił USA i Unii Europejskiej. Obecnie niemalże w 90 procentach zamieszkiwany jest przez Albańczyków (ok. 2 miliony), pozbawiani coraz większej ilości praw Serbowie, liczący ok. 160 tysięcy, zamieszkują z kolei izolowane enklawy przy granicy z Serbią.

Na podstawie: b92.net
http://www.autonom.pl

Czy ktoś może przypomnieć adminowi, kiedy to po raz ostatni polski Episkopat w sposób tak zdecydowany i jednoznaczny zabrał głos w krytycznej dla Polski sprawie?
Admin (Gajowy Marucha) Za: marucha.wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s