Znów ekumeniści nakazali blokadę Esfigmenu

Posted: 18/07/2013 in Uncategorized

Już drugą dobę trwa kolejna z kolei (od 16 lipca) policyjna blokada monasteru Esfigmenu na Świętej Górze Atos. Od dwóch dni policja uniemożliwia dostania się do monasteru dla pielgrzymów jak i wyjścia do pracy na przy monasterskich polach esfigmeńkim mnichom.

Mówi się o mającej się odbyć na dniach kolejnej próbie siłowego zajęcia monasterskich budynków i przekazanie ich dla nowo utworzonego alternatywnego „esfigmeńskiego bractwa”.

Sami mnisi proszą Przenajświętszą Bogurodzicę aby ich ochroniła i dodała im siły w tym trudnym dla nich czasie.

Jak się okazuje atoscy mnisi-zeloci są ustawicznie prześladowani za swój sprzeciw względem narastającej w Cerkwiach Lokalnych herezji ekumenizmu. Tak się dzieje w atoskiej stolicy Karies, na Karuli, w Kapsali, czy choćby w skicie proroka Eliasza, gdzie w 1992 roku siłą wygnano ruskich mnichów-antyekumenistów należących do Rosyjskiej Zagranicznej Cerkwi Prawosławnej.

Grecki monaster Esfigmenu w proteście przeciwko narastającemu ekumenizmowi wraz z kilkoma innymi monasterami Atosu zerwał w 1972 jedność eucharystyczną z patriarchą Atenagorasem, gdy ten ogłosił „zdjęcie” anatem z herezji papizmu.

Obecnie monaster ten pozostaje w jedności z greckimi starostylnymi hierarchami, wspomagając tym samym ruch na rzecz przywrócenia prawosławnego i uświęconego Świętymi Ojcami kalendarza w życiu Cerkwi. Na dzień dzisiejszy monaster liczy 108 mnichów i jest jednym z najliczniejszych monasterów na Św. Górze Atos.

Na podstawie: esfigmenou.blogspot.gr ;  neolaia-esfigmenou.blogspot.gr

-PP

Komentarze
 1. Podpis pisze:

  Mam pytanie dotyczące społeczności Athosu. Jak reagują na to wszystko pozostałe monastery na Athosie?

  • Różnie…
   Jeden z mnichów, który został wygnany z ruskiego skitu pw. proroka Eliasza mówił mi, że mnisi którzy są w jedności z patriarchatem do momentu wygnania mnichów-zelotów byli dla tych ostatnich bardzo koleżeńscy i nad wyraz pomocni. Gdy wygnano ruskich mnichów-zelotów pozostawiając ich na przystani bez środków do życia, to dawni „atoscy koledzy” nagle zapomnieli o deklarowanej przez nich przyjaźni i absolutnie nic nie pomogli. Innymi słowy cieszyli się z wygnania mnichów-zelotów. Rozmawiałem na Atosie z takimi „dobrymi do czasu” mnichami i ci przyznali mi się, że udają dobrych i koleżeńskich aby przeciągnąć mnichów-zelotów na stronę patriarchatu. Nie chcę podawać nazw takich monasterów, aby nie było też skandalu z polskim odcieniem. Bóg im będzie Sędzią…

   Gdy w 1964 roku patriarcha Atenagoras (Spyru) zdjął anatemy z papizmu to jedność z nim zerwało kilka z 20 atoskich monasterów. Niestety wytrwał tylko jeden – Esfigmenu. Reszta igumenów łudziła się, że to tylko chwilowy trudny moment w życiu konstantynopolitańskiej Cerkwi. Gdy do władzy doszedł p.Bartłomiej to ci ihumeni, którzy wcześniej okazali chwilowy sprzeciw zostali przez patriarchę zamienieni bez zgody monasterskiej braci. Innymi słowy kluczowe miejsca na Atosie zajęli ludzie, którzy obecnie w pełni wykonują polecenia p.Bartłomieja i masonerii.

   Można o tym przeczytać w podpolnym almanachu wydawanym w Moskwie pt. „Православие или смерть” Борьба на Афоне nr. 15.

   • Podpis pisze:

    To przykre, że niektóre cerkwie lokalne odrzuciły całkowicie ekumenizm, a Athos jako społeczność nie potrafi utrzymać się prawidłowej postawy. Może gdyby monastery utrzymały tą postawę, dziś więcej cerkwi lokalnych odrzucałoby ekumenizm.

    Ale gdy czyta się artykuły w stylu: http://www.cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=270
    to stanowisko polskiej cekrwi prawosławnej powala.
    Przykrym jest też, że zaczyna się tłumaczyć na język polski coraz więcej nabożeństw, jednak nikt nie wysili się na przetłumaczenie pism świętych. O wiele więcej pożytku by to przyniosło.

 2. Mnisi z monasteru Esfigmenu proszą o modlitwę i o rozpowszechnienie informacji o kolejnej próbie wygnania ich przez ekumenistów.

  Poniżej nagranie wideo, w którym wypowiada się ihumen Metody (obecnie bardzo schorowany).

  A tutaj esfigmeńscy „straszni” i „fanatyczni” mnisi-zeloci:

  • Podpis pisze:

   Jeżeli chodzi o rozpowszechnianie, to dawno temu zapytałem znajomego batiuszkę o tych mnichów, to wyśmiał ich twierdząc, że to „naiwniacy podnoszący ręce i czekający już na koniec świata”. Gdy ludziom się powie, to i tak duchownych posłuchają.

   PS. PP, mam nadzieję, że otrzymałeś emaila ode mnie.

 3. syty pisze:

  Na tym kolażu policjanci w hełmach i z pałami są ewidentnie doklejeni…

  • Syty, po co się czepiasz i doszukujesz złych zamiarów od autorów tego zdjęcia?
   Czy odbiega to od rzeczywistości?
   Niezgodnych z nowym kursem zwierzchników Cerkwi Lokalnych trzeba prześladować przy pomocy służb mundurowych?
   Ba! Jak opowiadali mi mnisi z Esfigmenu p.Bartłomiej próbował przejąc monaster za pomocą okrętu wojennego (z którego sam obserwował całą akcję) i 20 policyjnych furgonetek.
   Ewangelicznym duchem u ekumenistów nie pachnie. I jak powiedzieli mi esfigmeńscy mnisi: „ekumeniczna miłość ma ostre kły”.

 4. Paweł Jerzy pisze:

  Apostoł Paweł pisał, że ci, którzy chcą żyć pobożnie w Chrystusie prześladowania znosić będą. To czemu nas dziwi, co się dzieje? Batiuszkowie sprzedali swoją duszę za pensję i dobrobyt. Przecież każdy o tym wie.

 5. hfh@ pisze:

  Czyżby w środowisku ekumenistów kroiło się coś wielkiego (może pan-prawiesławny łże-sobór, Hospodi sochrani!),że już tak zaginają parol na niepokornych.Jeśli im się uda przejąć monaster,to niestety dalszy scenariusz może być taki:rozprawienie się z „niepominajuszczimi” pustelnikami na Atosie(propatriarszych szpiclów tam też nie brakuje),a potem uderzenie w starostylników w Grecji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s