Cyrylica – pismo Aniołów

Posted: 20/07/2013 in historia

Cyrylica jest trudna temu ktо przywykł do pisma łacińskiego. Dla Anglików, Holendrów, Niemców cyryliczne litery wydają się jakby odbiciem w lusterku.  Aby pozbyć się tej dyskomfortowej sytuacji zachodni czytelnik musi na chwilę zapomnieć o istnieniu pisma łacińskiego, lub w ogóle nie potrafić czytać, tak jak królowie średniowiecznej Francji.

Mało kto wie, że kilka pokoleń francuskich monarchów składało królewską przysięgę na Ewangelię napisaną cyrylicą. Do francuskiego miasteczka Reims Pismo Święte w 1060 roku przywiozła Anna – córka ruskiego kniazia Jarosława Mądrego, – która, jak wiadomo wyszła za mąż za króla Francji Henryka I. Gdy przywieziono ją na koronację, ta domagała się aby zezwolono jej złożyć przysięgę koronacyjną na swojej cyryliańskiej Ewangelii.

W rezultacie przez kilka wieków wszyscy królowie Francji przysięgali właśnie na tę księgę. Uważaną ją za tajemniczą, napisaną językiem aniołów. Niebiański język „rozszyfrował” dopiero car Piotr I. Otóż, gdy przyjechał on do Reims pokazano mu Ewangelię i ten od razu przeczytał kilka stron.

Może i niepotrzebnie. Kto wie, jak to wszystko mogło się rozwinąć..

Tłum. PP

Komentarze
  1. 39079288 pisze:

    Przepraszam, ale czy chodzi Panu o tzw. Ewangeliarz z Reims, bo to on został spisany cyrylicą i jego królowie Francji używali podczas koronacji.
    http://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89vang%C3%A9liaire_de_Reims

  2. zapytajnik pisze:

    Co to za neologizm „cyryliański”?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s