Eksmetropolita-cudzołożnik na salonach polskich władyków

Posted: 20/07/2013 in Uncategorized
Na fotografii udostępnionej przez portal Cerkiew.pl były metropolita czeski i słowacki Krzysztof (z prawej strony) oraz biskup gorlicki Paisjusz podczas konferencji w Szymbarku 20 czerwca 2013 roku.

Na fotografii udostępnionej przez portal Cerkiew.pl były metropolita czeski i słowacki Krzysztof (z prawej strony) oraz biskup gorlicki Paisjusz podczas konferencji w Szymbarku 20 czerwca 2013 roku.

W oficjalnej deklaracji z dnia 14 maja 2013 roku Święty Synod Cerkwi Prawosławnej na Ziemiach Czeskich i Słowacji uznał zasadność rezygnacji metropolity Krzysztofa, dotychczasowego zwierzchnika Cerkwi na tych terenach, oskarżonego o złamanie ślubów monastycznych poprzez utrzymywanie licznych kontaktów seksualnych i posiadanie z nich potomstwa.

W komunikacie czescy i słowaccy biskupi prawosławni jednogłośnie oświadczyli, że pomimo upowszechniania przez jedną z oskarżycielek fałszywych informacji w tej sprawie, zebrano wiarygodne świadectwa pozwalające na jednoznaczne stwierdzenie, że niezwykle bolesne przyczyny dymisji metropolity Krzysztofa, nadal się utrzymują. Z tych też względów Synod zadeklarował, że emerytowany metropolita Krzysztof popadł w przeszkodę do pełnienia w Czechach i na Słowacji posługi biskupa prawosławnego. Pozwolono mu jednak, z uwagi na dotychczasowe zasługi, na zachowanie tytułów honorowych, pensji biskupiej oraz możliwości prowadzenia wykładów na lokalnym wydziale teologicznym.

W opublikowanym dokumencie biskupi, apelując o zachowanie cerkiewnej jedności, potępili także próbę ich zastraszania przez zwolenników powrotu metropolity Krzysztofa. Poinformowano również, że przedmiotem kolejnego posiedzenia Świętego Synodu będzie dodatkowa skarga kanoniczna złożona na byłego metropolitę Krzysztofa przez Radę Eparchii Praskiej – treść tego oskarżenia nie została do tej pory upowszechniona.

Zgodnie z treścią 25 Kanonu Apostolskiego biskup, któremu dowiedziono rozpustę, winien zostać wydalony ze stanu kapłańskiego.

Wiadomo, że były metropolita Krzysztof nie uczestniczył w oficjalnych międzynarodowych obchodach jubileuszu 1150 lat misji świętych Cyryla i Metodego na Słowiańszczyźnie, jakie, pod przewodnictwem patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, miały miejsce w Mikulczycach, Brnie i Pradze od 23 do 25 maja tego roku. Nie wszedł także w skład delegacji Cerkwi czeskiej i słowackiej z okazji tychże uroczystości. Podejmowany był natomiast 31 maja w Warszawie jako jeden z głównych prelegentów konferencji na temat misji Cyrylo-Metodiańskiej, a również 20 czerwca w Szymbarku pod Gorlicami, gdzie gościł z referatem na konferencji poświęconej edyktowi mediolańskiemu.

Kyrie eleison!

Źródło: PPE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s