Pietrow Post

Posted: 21/07/2013 in prawosławni w Polsce

Ten letni post, który nazywamy Pietrowym lub apostolskim, wcześniej był nazywany postemPiatidiesiatnicy. Jak pisze św. Lew Wielki, Pietrow post został ustanowiony po to, aby uchronić nas od beztroski i niefrasobliwości, w którą łatwo wpaść po długim okresie paschalnym i wolnym od postu tygodniu po święciePiatidiesiatnicy. Jeśli nasze ciało nie jest, jak uprawna ziemia, pielęgnowane w sposób ciągły z troską i uwagą, łatwo pojawiają się chwasty, które trudno będzie wyplenić. Po zejściu Św. Ducha każdy z nas stał się świątynią, w której On przebywa. Dlatego jesteśmy zobowiązani z wielką starannością chronić to ziarno, które przyjęliśmy do naszych serc w dniu zejścia Św. Ducha. Do tego niezbędny jest post, duchowa i cielesna wstrzemięźliwość. Nie można walczyć z siłami zła z rozpieszczonym i nasyconym ciałem, ponieważ to co cieszy nasze cielesne „ja” – niszczy duchowe. I odwrotnie – dusza oczyszcza się tym bardziej, im bardziej jest umartwiane ciało.

Nasi niewidoczni przeciwnicy i bezcieleśni wrogowie nie pokonają nas, ich ciągłe próby zaszkodzenia nam będą bezpłodne jeżeli nie znajdą w nas słabych punktów, w które można uderzyć. Dlatego Ojcowie Cerkwi przyjęli niezmienną zasadę: po radosnych dniach paschalnych, Wozniesieniju i zejściu Św. Ducha – wchodzimy na arenę postu.
Post został poświęcony apostołom, pisze błażennyj Szymon z Tessalonik, ponieważ przez nich dostąpiliśmy wielu błag, oni stali się nauczycielami postu, posłuszeństwa i wstrzemięźliwości. Dlatego zgodnie z przyjętymi postanowieniami, po zejściu Św. Ducha – jeden tydzień świętujemy, a od następnego czcimy apostołów, którzy przekazali i zaszczepili w nas potrzebę poszczenia.

Długość Pietrowa posta jest różna i zależy od tego kiedy wypadło święto Paschy. Zaczyna się zawsze po niedzieli Wsiech Swiatych (po zakończeniu świętaPiatidiesiatnicy), a kończy 11 lipca n. st. (28 czerwca wg kalendarza juliańskiego).Pietrow post trwa najdłużej 6 tygodni, a najkrócej 1 tydzień i 1 dzień. W tym roku post trwa 11 dni.

W XII wieku patriarcha antiocheński Teodor Balsamon pisał: siedem dni i więcej przed świętem ap. Piotra i Pawła wszyscy wierni są zobowiązani przebywać w poście. Ci, którzy nie będą pościć niech będą odłączeni od wspólnoty chrześcijan prawosławnych”.

A nasi nowostylni bracia mają w tym roku post „ujemny”. Zakończył się 2 dni wcześniej zanim zdążył się rozpocząć. O czymś takim Ojcowie cerkwi nie słyszeli. W tamtych czasach nie operowano jeszcze pojęciem ,,postu ujemnego”.

Źródło: cerkiewnykalendarz.blogspot.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s