Pokaz walki… metropolity Marka (WIDEO)

Posted: 21/07/2013 in sergiaństwo

Kapłan, a tym bardziej biskup jest obrazem Jezusa Chrystusa na Ziemi. Dlatego taki powinien nauczać i postępować tak jak nauczał nasz Zbawca Jezus Chrystus, który podczas Kazania na Górze, powiedział: Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb. A Ja wam powiadam: Nie opierajcie się złu (Mt 5,30–39).

Ten sergiański władyka Mark (patrz nagranie poniżej) składając mniszą przysięgę, przysięgał jak każdy mnich ręki nie podnosić na bliźniego

Jedna z szat mniszych, a tym samym i biskupich – mantija, nie posiada rękawów. Jest to na znak tego, że ten, który ją nosi jakby „nie mą rąk” do czynienia zła, ani tym bardziej do tego, aby uderzyć kogokolwiek.

Poniżej kilka cytatów ze Świętych Ojców na ten temat.

Abba Doroteusz pisze: „Władca za nas cierpiał, cóż ty, sługo, możesz wespół ucierpieć na równi Władcy twego? Czegóż ty się niecierpliwisz? Czegóż wychodzisz z siebie? Czemuż się denerwujesz? Co? – Obrugali ciebie? To i twój Władca przecierpiał. Uderzyli po policzku? Czyż On nie oddał Swe oblicze bijącemu? Wyśmiali ciebie? To samo było i z Władcą Twoim: gdyż On powiedział przez proroka: urągania urągających tobie spadły na mię (Ps 68,10); i jeszcze: przebodli ręce moje i nogi moje; policzyli wszystkie kości moje (Ps 21,17,18)”.

Przepodobny Lew Optiński pisze: „Kochajcie, bracia, waszych wrogów, błogosławcie tych co wam złorzeczą, dobro czyńcie nienawidzącym i prześladującym was, zwyciężajcie dobrem zło (tj. pokorą) według przykazania: jeśli cię kto uderzy w prawy policzek twój, nastaw mu i drugiego; a temu, który się chce suknię twoją wziąć, oddaj mu i płaszcz (Mt 5,39). Miłujcie miłosierdzie, gdyż Władca powiedział: coście uczynili jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnie żeście uczynili (Mt 25,40)”. [Z listów prepodobnego Lwa Optińskiego 17 kwietnia 1822 r.]

.

Komentarze
  1. hfh@ pisze:

    No nie,no nie mogę,normalnie!To jest jakiś cyrk!I jeszcze to puszczają na Sojuzie!Mortal Kombat w wersji monaszeskoj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s