Pireus ponownie przeciwko fałszywej jedności religijnej.

Posted: 16/08/2013 in ekumenizm
Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podaje do ucałowania Koran jednemu z tureckich urzędników państwowych.

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podaje do ucałowania Koran jednemu z tureckich urzędników państwowych.

Metropolita Pireusu Serafim skierował do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja i wszystkich metropolitów greckich datowane na dzień 27 czerwca br. ponad 70-stronicowe memorandum, w którym dokonał krytycznej analizy zaangażowania patriarchy na rzecz ekumenizmu m.in. podczas obchodów jubileuszu 1700 lat od wydania edyktu mediolańskiego, jakie miały niedawno miejsce we Włoszech, Turcji i Czechach. Metropolita zarzucił patriarsze, że u podstaw promowanego przez niego ekumenizmu leżą założenia eklezjologiczne sprzeczne z depozytem wiary prawosławnej.

– Chrystus założył jeden Kościół czy wiele? – pytał Bartłomieja metropolita Serafim zauważając, że ekumeniczna eklezjologia, przyjmując, że wszystkie herezje chrześcijańskie wraz z prawosławiem stanowią „jeden Kościół”, przyznaje herezji charakter zbawczy, a zatem stawia na równi kłamstwo z prawdą. Tym sposobem – zauważa – została złamana jedność chrztu wynikła z jedności wiary w jednego Boga, o której pisał św. Paweł Apostoł w Liście do Efezjan (4, 5), na rzecz urojonej wielości „wiar” i urojonej wielości „sakramentów”. Przywołując m.in. świadectwa starca Paisjusza z Góry Atos czy św. Justyna Popowicza, metropolita wskazał, że życie wiarą nie zna takiej dyplomacji – nie zna ekumenizmu, który jest „podszeptem diabła”. Serafim przyznał, że zwolennicy dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, opartego na fałszywej koncepcji pokoju, są gotowi użyć każdych środków, aby usprawiedliwić swoje działania – tą drogą dokonują nadinterpretacji słów Chrystusa „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17, 21), która w starożytnej tradycji egzegetycznej odnosiła się do jedności apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy, w a konsekwencji tego – do jedności danej już Kościołowi.

W swoim piśmie metropolita Pireusu zaapelował o zwołanie soboru powszechnego w celu potępienia panherezji ekumenizmu w świetle świętych chrześcijańskich źródeł Objawienia Bożego: Pisma i Tradycji.

Źródło: fb-PPE

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s