Słowiańska jedność?

Posted: 21/08/2013 in dobre artykuły

Czy w ogóle istnieje coś takiego, co ze spokojem możemy nazwać słowiańską tożsamością? Potrzebą poczucia wzajemności w obrębie tych ludów oraz narodów. Czy rzeczywiście taka wspólnota obejmująca znakomitą większość owych grup kiedykolwiek żyła? Przeprowadźmy małą analizę.

Zacznijmy od języków. Są one jak dotąd zadziwiająco jednorodne. Między polskim a na przykład bułgarskim różnice są mniejsze, aniżeli te oddzielające niemiecki od angielskiego albo szwedzkiego, lub włoski od francuskiego. I pomimo tego, iż wśród zachodnich nacji obowiązuje łaciński alfabet; natomiast wśród Słowian są dwa różne: cyrylica zakorzeniona w grece oraz dla reszty łaciński.

Językowe szczegóły możemy uznać za ciekawe, lecz widziane z punktu widzenia niniejszego tekstu nieistotne. Słowian dzieli przede wszystkim religia. Można, by nawet rzec, iż naszym wyznaniem zasadniczo rodzimym jest prawosławie, wywodzące się z Konstantynopola. Zarówno Słowianie ze wschodu, jak i w większości z Bałkanów wyznają tę odmianę chrześcijaństwa. O starodawnych utartych obrzędach i poglądach, które w wielu wypadkach są odmienne od katolickich. Co za tym idzie należymy do kilku cywilizacji. Łacińskiej, bizantyjskiej oraz turańskiej, by trzymać się typologii Feliksa Konecznego.

Ta rozmaitość jest dużą przeszkodą, ale nie decydującą. Znamy przecież imperia, których terytoria zajmują narody poddane różnym wpływom. Choćby współczesna Rosja czy Chiny. Zatem jak widzimy systemy poglądów wiele znaczą, lecz nie decydują o tym, czy innym wyborze. Nie religie, nie język, wreszcie nie kultura – więc co powoduje, że Słowianie nie widzą potrzeby politycznej jedności. Nawet bym powiedział, że przeciwnie: stoczyli wiele krwawych bratobójczych walk, często o okrutnym posmaku. Jedność Słowian wschodnich, gdy to Małorusini i Białorusini nie byli odrębnymi narodami należy do przeszłości, a podziały te są trwałe. Jugosławia wprost została zdetonowana, rozsypując się na naszych oczach w bolesnych konwulsjach. Nawet Czechosłowacja, na dobrą sprawę rozpadła się bez widocznej przyczyny. Na jej gruzach powstały dwa małe państwa, a nawet państewka.

W Polsce, tak jednolitej pod tym względem trwają próby wzniecenia wewnętrznych waśni. Zamiary stworzenia dwóch nacji (Kaszubi i Ślązacy) są widoczne, a gdy powstanie nowy naród, choćby mały – nic się już nie da zrobić. Słowiańszczyzna potrzebuje wspólnych symboli, przemawiających do żyjących tutaj ludzi. Ponadczasowych bohaterów właściwie jednak nie mamy. Może za wyjątkiem muzyki oraz wielkiej literatury. To są ważne obszary. A historia polityczna? Dla zachodnich i wschodnich może walka z Niemczyzną, a więc Aleksander Newski oraz Grunwald, z pewnością bitwa pod Warną w 1444 roku, a wcześniej Kulikowe Pole i Kosowe Pole. Zapewne tak! Współcześnie bardzo mocno zaniedbuje się wspólne zwycięstwa kończące drugą światową wojnę. Warto pokusić się o taki choćby krótki podręcznik dziejów Słowiańszczyzny, widząc historię właśnie w takim – a nie innym ujęciu.

Antoni Koniuszewski

I jeszcze komentarz p. Romana Kafla umieszczony pod artykułem:

Ano… Panie bom przejrzal:-)))))… pare sprostowan… nalezy zostawic typologie Konecznego… bo nie nalezymy do trzech cywilizacji ,ale do jednej….Slowianskiej… Owszem w Polsce wystepuja trzy cywilizacje…ale dwie to nie nasze cywilizacje. A podkreslanie tego co nas dzieli, doskonale sluzy naszym wrogom. Dlatego podkreslaja roznice, zeby nie wpadlo komus do lba sprawdzac ile mamy wspolnego… tego co laczy, nie dzieli..

Zanim Chrzescijanstwo stalo sie rzymskie i prawoslawne mielismy jedno wspolne Rytu Cyryla Metodego i wielkie panstwo Magna Moravia. Z wlasnym jezykiem liurgicznym, Mszalem i tlumaczeniem Biblii…na 140 lat przed Chrztem Polski i Rusi…
Po co pisac nowe podreczniki..moze poprostu odkurzyc stare???

http://sol.myslpolska.pl/

Komentarze
 1. dymitryi pisze:

  baszaralassad.wordpress.com niezależne informacje z Syrii, wieloletniego przyjaciele Wielkiej Rusi!

 2. marian pisze:

  Zmieńcie mapę w artykule – Rosjanie to nie są Słowianie tylko naród pochodzenia ugro-fińskiego. Podobnie Ukraińcy więcej mają wspólnego z Tatarami niż Słowianami: http://kavkazcenter.com/russ/content/2013/03/19/96889.shtml

  • Co chwila jakiś „uczony” coś ogłasza i nie zawsze trzeba tytułowi wierzyć.

  • anyvip pisze:

   Strona czeczeńców,muzułmanów jest dla ciebie autorytetem w kwestii świadomości narodowej Słowian wschodnich a Rosjan w szczególności?

  • nanoq pisze:

   jeżeli przyjąć za kryterium porównawcze kształt twarzy, kolor oczu i wzrost, to najwięcej cech wspólnych mają Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Słowacy, Czesi, nawet częściowo sturczeni Serbowie, Chorwaci, Słoweńcy… Polacy za to są najbardziej podobni do Węgrów i pd.Rosjan, (turko-tatarski typ) mentalnie również.

 3. nanoq pisze:

  A teraz, jeśli pozwolicie,to zapodam trochę ugro-fińskiej muzy:

  ….

 4. Četnik pisze:

  Słowiańszczyzna istnieje jako mit, w rzeczywistości o jedności nie może być mowy. Współczesne pojęcie narodu wyklucza możliwość konsolidacji. Zbyt wiele narodowych egoizmów aby móc myśleć o budowie wspólnego organizmu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s