Podkarpacie, tam się dobrze żyje

Posted: 22/08/2013 in inne

Choć w oficjalnych zestawieniach statystycznych województwo podkarpackie zajmuje niskie pozycje, jest coś, co je szczególnie wyróżnia. To na Podkarpaciu ludzie żyją w Polsce najdłużej, zawierają więcej małżeństw i rzadziej się rozwodzą.

W Polsce południowo-wschodniej dochodzi średnio do jednego rozwodu na tysiąc mieszkańców, w Polsce średnio wskaźnik ten jest dwukrotnie wyższy, niechlubne rekordy mają miejsce w województwie lubelskim i dolnośląskim. Podkarpacie posiada także jeden z najwyższych wskaźników przyrostu naturalnego (1,3 na tysiąc mieszkańców). Dla porównania, w województwie łódzkim wynosi ono -3 a na najzamożniejszym Mazowszu 0,5. Średni przyrost naturalny dla Polski wynosi dziś 0,0.

Najniższa jest w tym regionie przestępczość. Według raportu MSW w 2012 roku popełniono tam 1792 przestępstwa. Na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego już ok. 4 tysięcy, co stanowi niechlubny rekord. Jak twierdzi socjolog dr. Paweł Walawender, Podkarpacie jest zamożniejsze, niż pokazują to oficjalne statystyki. – Mamy duże tradycje migracyjne, od ludzi, którzy wyjechali, płyną tu nieewidencjonowane przez GUS pieniądze – tłumaczy.

Eksperci, tłumacząc te wskaźniki demograficzne wskazują, że w przypadku Podkarpacia dalej istotną rolę odgrywa kontrola społeczna, zasiedzenie i życie w małych miasteczkach, wyższe niż w innych regionach przywiązanie do wartości chrześcijańskich i rodzinnych. Równocześnie, region ten pod względem preferencji wyborczych uchodzi za tradycyjny bastion prawicy.

źródło: RP.pl
mat
http://www.pch24.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s