Foto dnia.

Posted: 03/09/2013 in inne

Narodowa prostota, emanujące ciepło i jasność, modlitewny porządek, przejaw żywej wiary dziecięco prostych staruszek, która to jest zawsze bliższa Bogu. Taki słowiański narodowy styl zachował się u Serbów, Bułgarów i w Galicji. Czy ktoś jeszcze pamięta nasze zachodnioruskie cerkwie upiększane w ten oto sposób?

Komentarze
 1. Paweł Jerzy pisze:

  Teraz z cerkwiach są krzesła a ludzie- nawet dzieci i młodzież- stoją tylko na Cheruwimską, o ile w ogóle łaskawie wstaną.

  • Podpis pisze:

   bez przesady. na podlasiu ani jednej cerkwi nie widziałem gdzie większość siedzi. Zdarza się że osoby starsze siedzą, ale zwykle (przynajmniej w białymstoku) większość ławek przy ścianach jest pusta bo ludzie stoją
   inna sprawa to gadanie na tych ławkach staruszek, które muszą krzyczeć aby się usłyszeć

 2. Tomasz. pisze:

  Bez przesady, ławki na zachodzie są bo to często świątynie adaptowane na cerkwie z byłych zborów ewangelickich lub były wstawiane przez Łemków uprzednio greckokatolickich, którzy w swoich greckokatolickich cerkwiach w górach ławki mieli więc nie jest to oznaka jakiegoś modernizmu, oznaki nowych luksusowych czasów tylko albo kwestia przymusu albo przywiązania. Ludzie siedzą przeważnie podczas kazania i to by było na tyle więc robienie z igły widły dla podniesienia poczucia własnej ortodoksyjności jest trochę nie na miejscu,

 3. brak pisze:

  Mało optymistycznie zdjęcie, same bacie, gdzie młodzi, gdzie ojcowie, gdzie matki? Przepraszam ale zabawny jest ten jednostronny hura optymizm. O ile cenię sobie tradycję itp., to uważam, że w dzisiejszych czasach w pewien sposób „tradycyjny” źle pojęty sposób wychowania, popadł w ruinę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s