Jak się żyło w czasach carskich? WIDEO

Posted: 03/09/2013 in polecane filmy
NO I JAK Zbudowaliście świetlaną przyszłość?

NO i JAK Zbudowaliście świetlaną przyszłość?

Nareszcie ktoś zrobił na podstawie znanych już dokumentów film o tym jak „źle” się żyło za cara. Cara którego komunistyczna propaganda nazywała „krwawym carem”, „carem szmatą”. Film niestety tylko w wersji rosyjskiej.

Ceny towarów (ruble) można łatwo przeliczyć na złotówki. Wystarczy zabrać ostatnie zero,  (taki jest teraz prosty przelicznik).

Napominam, że Imperium Rosyjskie obejmowało swym terytorium połowę obecnej Polski, dlatego informacje zawarte w filmie jak najbardziej odnoszą się i do nas, a jeszcze bardziej do naszych dziadków. Warto pomyśleć nad tym w co przerobiono nasze obecne życie.

Komentarze
 1. rafal pisze:

  Źle i biednie wystarczy pojechać na granicę Kraju Nadwiślańskiego i Prus Wschodnich różnicę widać od razu do dzisiaj. Carowie nie przestrzegali konstytucji którą sami nadali, próbowali wprowadzić nawet polską odmianę cyrylicy i parę innych dziwnych wynalazków, dyskryminowali miejscowych w udziale we władzach.

  • rafal,
   poczytaj sobie Sokołowa o Rosyjskich kopułach nad Wisłą. Dobrze Ci to zrobi.
   Polacy byli nawet w rosyjskiej Dumie (parlamencie). Jest wydana po polsku książka przywołująca udział Polaków w wysokich stanowiskach Imperium Rosyjskiego. Postaram się opisać ją i dać na stronę.

 2. rafal pisze:

  Wiem, że Polacy byli w rosyjskim parlamencie i była to mała garstka, wiem również, że polikwidowano nauczanie w języku polskim w przeciwieństwie do zaboru austrowęgierskiego gdzie miało się dobrze, wiem też, i tu zagadka dla Ciebie kto mówił, że polskie matki będą dzieciom nad kołyską zawodzić rosyjskie piosenki ale wiem też, że wielu Rosjan popierało nawet powstania Polaków przeciw Rosji. Wiem, również jaka była rola dumy w Rosji i jak traktowano język polski. Z ciekawości kiedyś prześledziłem losy takiego małego miasteczka Kolno z dala od serca Rosji na granicy Kurpi parę kilometrów od granicy z Prusami. Rosjan tam było zawsze bardzo mało maksimum 30 osób ale nigdy się nie zdarzyło żeby wyższe i najwyższe miejsca w jego administracji zajmowali Polacy jeśli już to najmniej ważne i to właśnie świadczy o stosunku władz do Polaków. Wiem również o czym wielu Prawosławnych całkiem nie pamięta, że Polakom też odbierano kościoły zamieniano na cerkwie nawet te które nigdy nie były cerkwiami grekokatolickimi, burzono kościoły (to np. na Litwie) i wydawano zakazy budowy nowych świątyń. Zgadnij który car powiedział, że na tej ziemi (chodzi o część geograficzną Polski taką jej rdzenną) żadna świątynia katolicka nigdy więcej nie powstanie. Wiem również, że Polacy potrafili szanować i szanują nawet osobę która była carskim generałem Starynkiewicz ale on umiał też szanować ich choćby język.

 3. rafal pisze:

  Oczywiście chodziło o zabór austryiacki a państwo to Austro -Węgry 😉

 4. rafal pisze:

  Widzisz nie rozumiem tej riposty, mógłbyś rozwinąć?

 5. rafal pisze:

  Następnym razem będę pisał w punktach. No cóż komentarz tak jak wcześniej pisano pisany bez szczególnego zwracania uwagi na formę ale chodzi o fakty w innym wątku sam usprawiedliwiałeś autora: Tekst ten pierwotnie był komentarzem, stąd zapewne ten brak u autora szczególnej uwagi na formę. Sołowiowa czytałem. Z ciekawości co było wątpliwego w tekście o alkoholu, według mnie potrzebny bo alkoholu u nas się nadużywa przy byle okazji.

  • Rafale,
   myślę, że moglibyśmy wymienić się swoimi spostrzeżeniami i poglądami na dane problemy, lecz rozmowa musi być jakoś usystematyzowana. Nie dam rady odpowiadać na wszystkie komentarze, w szczególności jeśli poruszają kilkanaście historycznych wątków.
   Wątpliwym był tylko autor tekstu o alkoholu, sam tekst był jak najbardziej dobry.

 6. rafal pisze:

  Moje komentarze dotyczyły jednego okresu, właśnie z tematu. Następnym razem postaram się pisać jednak w sposób bardziej usystematyzowany. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s