Białostocką cerkiew pw Św. Ducha przerabiają na kościół?

Posted: 12/09/2013 in prawosławni w Polsce
fot. Agnieszka Sadowska

fot. Agnieszka Sadowska

Niestety moderniści nie pozostawiając nam nawet chwili wytchnienia. Dlatego zmuszeni jesteśmy podać do publicznej informacji kolejne ich ekscesy, tym razem odbywające się w jednej z białostockich parafii.

Jak poinformowali naszą Redakcję sami zbulwersowani białostoccy parafianie cerkwi pw Św. Ducha, proboszcz tamtejszej parafii  „ks.”[1] mitrat Jerzy Boreczko w czasie Wielkiego Postu postanowił unowocześnić parafię i wprowadził rzędy ławek dla wiernych. Jednak nie myślcie, że ławki będą stały przy ścianie. Tym razem na wzór łaciński będą one zajmować przestrzeń pomiędzy ikonostasem a drzwiami wejściowymi.

W VI tygodniu Wielkiego Postu pojawiło się siedem podwójnych rzędów ławek ustawionych po prawej stronie cerkwi zagradzając dostęp do jednego z bocznych ikonostasów (patrz zdjęcie). Nie jest sekretem, że to nie koniec z dostawianiem ławek, gdyż proboszcz zapowiada przygotowanie kolejnych, które mają się pojawić w najbliższym czasie. Jak się dowiedzieliśmy ławki przygotowują okoliczni stolarze pracujący przy parafii.

„Ksiądz” Jerzy – proboszcz parafii, –  tłumaczy to tym, że starsi ludzie nie mają gdzie usiąść (!?). Jednak jak podają parafianie nie jest to do końca prawdą, gdyż ogromna liczba stojących przy ścianie ławek w zupełności wystarcza osobom starszym i schorowanym.

Jeden z wikarych tejże parafii od razu przyrównał cerkiew do kościoła. Zadziwia też sposób ustawienia ławek po prawej stronie, gdyż uniemożliwiają one bezpośrednie dostanie się do Carskich Wrót na przykład osobom podchodzącym do Św. Eucharystii. Nie mówiąc już jaki kłopot z wydostaniem się będą miały osoby, które usiądą na złączeniu tych dwóch rzędów. Najzwyczajniej nie będą one mogły wyjść tak, aby pozostali nie wstawali…

Zwyczaj zastawiania cerkiewnej przestrzeni ławkami pojawił się po unii brzeskiej i był on synonimem przyjęcia nowinek jak i całej nauki zachodniego Kościoła. Pozostałością tego są jeszcze ławki w byłych unickich cerkwiach południowo-wschodniej Polski. W wieku XX ławki zaczęli wprowadzać ci Grecy, którzy przyjęli neogregoriański kalendarz liturgiczny (zwany „neojuliańskim”).

Kwestia wprowadzania ławek do cerkwi od lat bulwersuje prawosławną społeczność wiernych, którzy zwracają uwagę na utrudnienia, jakie sprawiają ławki w wykonaniu ziemnego i małego pokłonu a także w pochyleniu się przy błogosławieństwie duchownego, itp. Tradycja i Ustaw Cerkwi prawosławnej rzecz jasna nie zabrania siedzieć w cerkwi podczas określonych momentów nabożeństwa, tym nie mniej ławki od wieków były ustawiane tak, aby nie utrudniały swobodnego przemieszczania się po świątyni i co najważniejsze aby osoba, która wstaje z siedzenia miała przed sobą dość dużo swobodnego miejsca by wykonać ziemny pokłon.  Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie greckich stasidii[2], które ułatwiają nie tylko siedzenie, ale i stanie podczas wielogodzinnego i całonocnego nabożeństwa.

Niestety, ale rozwiązanie jakie zastosowano w białostockiej cerkwi doprowadza do tego, że parafianie z czasem na wzór katolików będą przychodzić do świątyni, aby posiedzieć a nie się modlić. Bez wątpienia pierwszy krok ku unifikacji cerkwi z kościołem został zrobiony. Na następnie nie trzeba będzie długo czekać…

-PP

_____________

[1] – ksiądz – niezgodne z prawosławną wschodnią tradycją określenie jakiego stosują kapłani Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

[2] – stasidia – (gr. Στασίδι) specjalnie skonstruowane miejsce do siedzenia, które dzięki podnoszonej klapce (siedzeniu) i podwójnemu oparciu umożliwia wielogodzinne stanie w czasie nabożeństwa.

Komentarze
 1. brak pisze:

  Niestety, ale rozwiązanie jakie zastosowano w białostockiej cerkwi doprowadza do tego, że parafianie z czasem na wzór katolików będą przychodzić do świątyni, aby posiedzieć a nie się modlić.
  ————————
  Bezmyślność udziela się każdemu, bez względu na denominację. Ale dobry joke, naprawdę poprawił mi humor.

  Też nie jestem zwolennikiem ławek dla wszystkich z wielu względów, ale cóż antychryst musi zapanować na ziemi, więc od kogoś musi wyjść 😉

 2. Paweł Jerzy pisze:

  Pisałem o siedzeniu w czasie liturgii kilka wpisów niżej ale zostałem zakrzyczany a tu proszę, co się dzieje.

 3. Paweł Jerzy pisze:

  Jeszcze jedno moje spostrzeżenie. Otóż jest sprawą zrozumiałą, że osoby starsze czy chore będą siedzieć i jest to normalne ale trzeba wziąć pod uwagę również to, że siedzą już młodzi ludzie i dzieci. To więc stanie się normą za kilka lat, że w cerkwi się siedzi. Gdyby te ławki- jak i każde inne wprowadzone w cerkwiach (oprócz ławek pod ścianami) pozostały puste i wierni by ich unikali- przypuszczam, że prędzej czy później zlikwidowano by je. Ale zawsze znajda się tacy, którzy chętnie posiedzą, bo to takie modern.
  I faktycznie, w takich ławkach trudno jest zrobić pojasny pokłon, o ziemnym już nie mówiąc. Już zanikają postawy liturgiczne więc droga do zupełnego zniknięcia otwarta na oścież.
  Pisałem o tym w komentarzu niżej ale odpowiedziano mi, że wynoszę się, jaki to jestem ortodoksyjny.
  Na własnej skórze poznałem, jak zmienił się kościół rzymsko- katolicki. Szkoda, że cerkiew zmienia się również.

 4. Starik pisze:

  POSTAWCIE PROSTE JEDNO PYTANIE-DLACZEGO SIEDZĄ ……. MŁODZI??? SPRÓBUJCIE ODPOWIEDZIEĆ. BO JAKIE ŁAWKI BY NIE BYŁY TO SĄ DLA STARSZYCH LUB CHORYCH/SCHOROWANYCH LUDZI…. KAŻDY PRAWOSŁAWNY POWINIEN WIEDZIEĆ, BĘDĘ SIEDZIAŁ JAK NIE DAM RADY STAĆ… ALBO BĘDĘ MIAŁ WIEK , ŻE NIE DAM RADY STAĆ.
  CHOĆ WIDZĘ STARIKÓW, KTÓRZY NIEJEDNO DZIECKO I INNYCH PRZEROŚLI W KRIEPKOMU STOJANII , A NIE SIEDZENIU W CERKWI.

  • Paweł Jerzy pisze:

   Tak Starik, dobre pytanie. Dlaczego siedzą młodzi? Znam i widzę w cerkwi starsze osoby, które stoją. A pod ścianami siedzą właśnie młodzi. Bo starszy jest nauczony, że się stoi a młody jest nauczony, że skoro są ławki, to się siada. Chyba, że tylko ja mam takie spostrzeżenia?

 5. anyvip pisze:

  Ksiądz dziekan,mitroforny protojerej,wielokrotnie nagradzany czyli absolutnie lojalny i oddany władzy nie odważyłby się na tak drastyczny czyn bez wiedzy i zgody arcybiskupa(nawet dwóch,Sawa to też abp).A hierarchia z kolei, nie może bez końca działać za kulisami,trzeba w końcu małymi kroczkami fundować nam nową unię brzeską,najlepiej tak by nie każdy zrozumiał o co chodzi.W owych czasach też był ogromny upadek duchowy duchowieństwa a biskupów w szczególności.W tedy i dziś królowała rozwiązłość cielesna i moralna więc grunt jest odpowiedni by wrogowie Prawosławia poprzez takich ludzi(naiwnym byłoby myślenie,że w stadzie owiec nie ma też i wilków!) realizowali swoje zamiary i osiągnęli cel-dawno zamierzone a obecnie wcielane zjednoczenie. ”… nie nadejdzie wcześniej (dzień Pański), zanim nie przyjdzie odstępstwo…(2Tes 2:3-4)

 6. hfh@ pisze:

  No to na następnej „edycji” Tygodnia Modlitw o (łże-)Jedność Chrześcijan księża z „siostrzanego” kościoła będą mile zaskoczeni. :p Będą się czuli jak u siebie.

 7. M&M pisze:

  Młody siedzi dlatego, że bolą go nogi. Proste.

 8. Edyta pisze:

  Witam,
  Jestem osobą młodą i wcale nie zgadzam się z Państwem, że młodzi siedzą, bo bolą im nogi…sama bardzo cierpię z powodu choroby kręgosłupa i nie jestem fizycznie w stanie wystać całej Liturgii (szczególnie na święto). Wydaje mi się, że nie powinno się osądzać nikogo, nawet młodych ludzi, którzy siadają (bo znam wielu takich, którzy wstydzą się pójść do cerkwi, bo wiedzą, że ich stan zdrowia nie pozwala wystać całego nabożeństwa, a obawiają się komentarzy w stylu: „taki młody, a siedzi, pewnie go nogi bolą” i „jak ja byłam/byłem w jego wieku to…”). Więc jak? lepiej usiąść czy w ogóle nie przychodzić?

  • Jak mówi mnisze przysłowie: „lepiej siedzieć i się modlić, niż stać i myśleć o bolących nogach”.
   Przyznam, że rzadko, ale to bardzo rzadko widziałem młode osoby siedzące w cerkwi.
   Zresztą nie sądzę, aby ten problem wśród młodych był aż tak powszechny w Polsce.
   Gorzej jeśli wstawia się w cerkwi więcej ławek niż potrzeba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s