Prośba do nieobojętnych prawosławnych w Polsce

Posted: 14/10/2013 in inicjatywy

Jak się dowiedzieliśmy, w białostockich parafiach Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (dalej: PAKP) odbywają się pochówki skremowanych ciał (czytaj: spalonych). Ponoć przez sobór biskupów PAKP-u został zatwierdzony specjalny ryt związany z tym nieprawosławnym zjawiskiem i rozesłany po parafiach w Polsce.

Z tego powodu zwracamy się do prawosławnych kapłanów i wiernych nieobojętnych względem tradycji i nauki Cerkwi, którzy mogliby podzielić się z nami szerszą informacją co do „prawosławnych” kremacji. Anonimowość zapewniona.

Jednak szczególnie zwracamy się do osób mających dostęp do parafialnych dokumentów, aby podesłały nam w formie elektronicznej (na adres Email: partyzant@bk.ru) kopię dokumentów z tym związanych. Takie dokumenty mają na górze adresata (nazwę parafii), dlatego proszę o usunięcie go (zaklejenie, wymazanie), lub my sami odpowiednio się tym zajmiemy (aby taka parafia nie mała z tego tytułu problemów).

-Redakcja strony internetowej „Prawosławny Partyzant”

Komentarze
 1. pop3 pisze:

  Z ciekawości aż obejrzałem jak taki proces wygląda, fajnie jak pogrzebaczem rozgarniają kości, tak jak ja to w piecu robię. To mogą być ciekawe zmiany. Powinno coś z ogniem piekielnym związane. To jest chore, tylko czekać aż zatwierdzą ryt otpiewanija samobójców, żaden pieniądz nie śmierdzi.

  • Zdziwię Cię… ryt otpiewanija samobójców w PAKP-ie już jest…

   • czytelnik pisze:

    Drogi PP, czy dowiedziałeś się czegoś na powyższy temat i zechciałbyś się podzielić? Jakbyś dał namiary na ryt otpiewanija samoubójców byłbym wdzięczny.
    Pozdrawiam!

   • Kopii tych dokumentów nie udało się nam jak dotąd otrzymać. W PAKP jest przyjęty system niejawnego działania, według głównej maksymy metr. Sawy: „tisze jediesz, dalsze budiesz”.
    Jak dotąd co poniektórzy korzystali z Rytu pochówku nieprawosławnych. Ułożonego przez złosawnego patriarchę Sergiusza Stragorodzkiego (prekursora sergianizmu), redakcją zajął się metr. Grigorij (Czukow). Tekst tego czynu: http://www.deacon.ru/pray/nonorthodox.PDF

    Ryt ten został zatwierdzony podczas zebrania Synodu RPC PM 9 lipca 1949 r. Po raz pierwszy został on wydrukowany w patriarszo-sowieckich drukarniach w 1984 r.
    Oczywiście nie jest to konkretny ryt pochówku samobójców. Wielu po prostu uważa, że skoro samobójca sam siebie wykluczył z cerkwi, to tym samym stał się on nieprawosławnym i dlatego można używać takiego rytu nabożeństwa. Jest to podwójnie naciągane, gdyż Cerkiew zabrania uczestniczyć kapłanom w pogrzebie tak nieprawosławnych jak i samobójców.
    Niedawno, bo 27 lipca 2011 roku w Kijowie, Synod Moskiewskiego Patriarchatu zatwierdził „Ryt modlitewnego pocieszenia bliskich osoby, która popełniła samobójstwo” (Чин молитвеннаго утешения сродников живот свой самовольне скончавшаго).
    Jest to przykład odnowieństwa w Cerkwi, która niestety coraz bardziej staje się „Żywą Cerkwią„.

    Również pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s