Foto dnia: Majorka? Karaiby? Nie! To zachodnia Białoruś

Posted: 20/10/2013 in Uncategorized

W pobliżu miasta Wołkowysk w zachodniej Białorusi znajduje się jedno z najbardziej niezwykłych i malowniczych miejsc zachodnioruskich ziem. Tym fenomenem są lazurowe jeziora o krystalicznie czystej, błękitnej wodzie. Dno jezior jest pokryte kredą i nie ma na nim w ogóle roślinności – stąd niespotykany kolor wody. Jeziora są miejscem wypoczynku a także rajem dla fanów nurkowania ze względu na swoją głębokość.

Komentarze
  1. podlaszuk pisze:

    Jeziora zajmują teren wielkości 300 boisk piłkarskich. Ludzie przyjeżdżają tutaj, żeby delektować się pięknymi widokami, kąpać się, zjeść szaszłyki, odpocząć z rodziną czy przyjaciółmi, zrobić dobre zdjęcia. Oprócz tego kredowe jeziora są rajem dla rybaków i nurków. Zwolennicy odpoczynki ekstremalnego również mogą dobrze tu spędzić czas (zbiorniki wody są tu bardzo głębokie, a brzegi wysokie i strome).

    Wcześniej wydobywali w tym miejscu kredę, a z czasem wykorzystane kopalnie wypełniają się wodą. Jednak część kredy pozostała, i to właśnie nadaje wodzie lazurowy błękitny kolor. Brzegi jezior są wysokie i strome, obrośnięte młodymi drzewami, pokryte głazami i krzemieniem, podobnym na meteoryty. To wszystko nadaje temu miejscu fantastyczny nierealistyczny widok.
    Kredowe jeziora znajdują się tak naprawdę nie koło samego Wołkowyska, ale koło wsi Krasnosielskoje. W tej wsi jest jeszcze jedna atrakcja. Znajdują się tu najstarsze na Białorusi kopalnie krzemienia, gdzie ludzie pierwotni wydobywali surowce do produkcji narzędzi pracy. Niestety na tą chwilę kopalnie te są konserwowane. Nadal kredowe jeziora są dzikim miejscem odpoczynku, brakuje tu infrastruktury. Chociaż wielu turystom to nie przeszkadza delektować się „białoruskimi Malediwami”.

  2. orthodox pisze:

    Może ktoś wie, gdzie to dokładnie jest? Szukałem na mapie, ale mam problem z identyfikacją miejsca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s