Święty Aleksy Toth – o tym jak papież został nieomylny

Posted: 01/11/2013 in dobre artykuły

Alexis_TothŚw. Aleksy Toth, Prawdziwy Ekumenista, nigdy nie wstydził się Świętego Prawosławia i w imię miłości bliźniego, wyznawał śmiało wobec innowierców zbawczą naukę i wyłączną prawdę Cerkwi.

Sam będąc byłym greko-katolikiem, przyprowadził kilkanaście tysięcy Karpato-Ruskich imigrantów do Ameryki, ze schizmy Brzesko/ Użhorodskiej na łono macierzystej Ruskiej Cerkwi Prawosławnej.

Według konserwatywnych oszacowań kościoła rzymsko-katolickiego, powrót owych kilkunastu tysięcy imigrantów na łono Cerkwi, w perspektywie kilku pokoleń kosztował papiestwo około 250 tyś. wiernych.

Podczas swojej działalności, Św. Aleksy napisał popularny katechizm pod tytułem, Gdzie Szukać Prawdy („Where to Seek the Truth”). Krótko opisał tam między innymi przebieg soboru Watykanskiego I-go, który ogłosił dogmat o nieomylności papieża. Opisał jak doszło do uchwalenia na soborze nowego dogmatu:

„(spójrzmy) jaka wolność tam panowała.

764 biskupów przybyło na „sobór”,

a 163 z różnych powodów wyjechało z Rzymu. Główną przyczyną było to, ażeby nie rozgniewać Papieża Piusa IX, oraz żeby oszczędzić swoje sumienie, dlatego iż on (papież), na ślepo wierzył w swoją własną „nieomylność.”

81 biskupów nie brało udziału w głosowaniu,

91 wstrzymało się,

51 głosowało z „zastrzeżeniami”,

85 głosowało przeciw „nieomylności”,

i tylko 283 biskupów na ślepo przyjęło „nieomylność” papieża!

Z tych 283 biskupów, dwie-trzecie to Włosi, którzy podczas swego pobytu w Rzymie na soborze byli utrzymywani na koszt papieskiego skarbca.  …

Jest mitem, że później wszyscy biskupi „zgodzili się” przyjąć nieomylność papieża. Było to po prostu komedią, ponieważ zdawali sobie sprawę, że papież nie będzie się z nimi patyczkował … ale po prostu pozbawi ich stolic biskupich…”

Teraz spytajmy się, czy to był sobór gdzie hierarchowie doszli do konsensus pod natchnieniem Ducha Św.?

Opracowanie: OrthodoxPoland.pl

Komentarze
 1. pnp pisze:

  trochę nie zgadzają się rachunki. Nie za bardzo wiadomo co znaczy „głosować z zastrzeżeniami” (szkoda że w wyborach powszechnych w Polsce takiej opcji nie ma – pewnie by dominowała:) ). Ale mimo tych wątpliwości arytmetycznych i tak bardzo ciekawy tekst

 2. 39079288 pisze:

  1. Dlaczego „sobór” a nie sobór?
  2. Skąd ks. Toth wie, że „Włosi byli utrzymywani z papieskiego skarbca”? Był wówczas w Rzymie?
  3. Na I soborze watykańskim było 667 a nie 764 biskupów.
  4. Podczas głosowania dogmatu o papieskiej nieomylności obecnych było 601 biskupów; spośród nich 451 poparło go, 62 poparło z zastrzeżeniami a 88 nie poparło.
  5. Tylko dwóch biskupów nie podpisało dokumentu końcowego, ale nikt ich katedr nie pozbawił (Aloisio Riccio i Edward Fitzgerald).

 3. oldbeliver pisze:

  PP, dziwne to trochę – uznajesz za świętego osobę kanonizowaną przez OCA (ogłoszoną autokefaliczną przez Patriarchat Moskiewski) i Ukraińską Cerkiew Prawosławną PM?

  • Nie kto kanonizował jest ważne, lecz czy taka osoba faktycznie była świętą. Ojciec Aleksy w rzeczy samej takim był! Jego gigantyczny trud w dziele prawosławnej misji, tysiące nawróconych na Prawosławie wiernych, nietlenne moszczy ojca Aleksego i cuda właśnie świadczą o jego świętości. Na Niebie bez wątpienia on jest świętym.
   Za świętą lecz niestety jeszcze niekanonizowaną, uważam naszą leśniańską ihumenię Katarzynę, której relikwie również nie uległy rozkładowi.
   Oczywiście biskupie postanowienie w tej sprawie też jest ważne. Dlatego do tego typu świętych, mogę modlić się podczas swych prywatnych modlitw i oczywiście za zgodą swego ojca duchowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s