Nie wolno Ci tego czytać! – na cerkiew.pl usunęto antyekumeniczną książkę

Posted: 02/11/2013 in ekumenizm, prawosławni w Polsce

Niedawno zamieszczona na portalu sklep.cerkiew.pl książka o konwersji do Prawosławia  Eliasza (Leszka) Szczepaniaka, została z tej strony usunięta, gdyż… no właśnie! Nie odpowiadała antyprawosławnej polityce PAKP-u, w myśl której konwersje na Prawosławie są niechcianym i niezgodnym z duchem ekumenizmu zjawiskiem.

Dlaczego w ogóle książka ta pojawiła się w ofercie sprzedaży portalu cerkiew.pl? Najprawdopodobniej ktoś z młodszej kadry zamieścił ją tam, nie zdając sobie sprawy że jego przełożonym to się nie spodoba.

Kiedyś jeden z serbskich prawosławnych biskupów trafnie nazwał ekumeniczne Cerkwie – jako „Cerkwie grabarzy”. Cerkwie w których pasterze mogą zajmować się jedynie grzebaniem swojej trzódki, a już w żadnym wypadku powiększaniem jej stanu.

Zamknięcie  forum, cenzura, a teraz wprowadzenie jezuickiego indeksu ksiąg zakazanych przez redakcję portalu cerkiew.pl zasługuje na uznanie i oklaski, których tak bardzo pragną.

Komentarze
 1. Paweł Jerzy pisze:

  A ja kupiłem tę książkę 🙂 Wzbudziła zainteresowanie wśród moich znajomych więc będę im chętnie pożyczał do czytania 🙂
  Jest bardzo niewygodna dla ekumenistów ponieważ pokazuje pomieszanie i poplątanie rzymskiego katolicyzmu. Utwierdza również prawosławnych w tym, że należą do Jedynego Kościoła założonego przez Chrystusa.
  Sądzę, że można ją kupić także na innych stronach więc polecam.

 2. pop3 pisze:

  Dziwne, z tego co mi wiadomo, sklepik na cerkiew.pl nie podlega temu serwisowi, a człowiekowi, który po wielu latach żonę zostawił i na Grabarce książki sprzedaje przy domku bractwa.
  Może skończyły się egzemplarze, a może ktoś z wpłynął na decyzję, bo nie było napisane „z błogosławieństwa…”
  Cóż stworzyli tym dobrą reklamę dla książki, bo zakazane smakuje lepiej

 3. STARIK pisze:

  BRZMI TO LEPIEJ NIŻ TO ŻE OBAMA PODSŁUCHUJE ŚWIAT:”

 4. Michael pisze:

  Zamówiłem tą książkę w księgarni kmt i napisano mi, z tego co zrozumiałem, że nie mają i muszą im dodrukować :).
  Długo ta książka była dostępna w serwisie cerkiew.pl ? Może do nich napiszę.

  • petro pisze:

   Miałem to samo 🙂 Dokładnie to skończyły się im egzemplarze i czekają na dostawę książek do ich magazynu. Widać duże zainteresowanie wzbudziła ta książka. A zamówiłem ją na kmt chwilę po tym jak PP umieścił artykuł.

 5. Tomek pisze:

  to chyba jakaś zbiezność z tym brakiem ksiązek. Wydawnictwo „Bratczak” w Hajnówce nie raz było wzywane na kancelaryjny dywanik za tłumaczenie i sprzedaz antyekumenicznej niewygodnej dla Sawy literatury. Tym razem miało by być inaczej? nie sądzę…

 6. Michael pisze:

  Powtórzę pytanie:ktoś może wie ile czasu ta książka była dostępna w sklepie cerkiew.pl?

 7. Krystian pisze:

  Jest znowu dostępna… Nie musicie już gubić się w domysłach. Nie wiedziałem, że zniknięcie czegoś ze sklepiku na cerkiew pl jest sprawą tak znaczącej wagi…

 8. k25 pisze:

  Rozumiem, że powyższy wpis zostanie usunięty, a autor przyzna, że się pomylił?

   • pnp pisze:

    Bo autor się nie myli. Jak zwykle zresztą. Czas ogłosić dogmat o nieomylności Admina.

   • Do papieża mi jeszcze daleko 🙂
    Zresztą jak trafnie zauważył ojciec Filofiej Zerwakos, dzisiaj w lokalnych Cerkwiach prawie na każdej katedrze siedzi nieomylny jegomość. (taka mała dygresja)

    Może i się pomyliłem w sprawie wystawienia zniknięcia tej książki na cerkiew.pl. ALE…
    Jest kilka kwestii.
    Między innymi jedna wynikła dzisiaj. Dzięki czemu, mogę z całą śmiałością powiedzieć, że admin sklep.cerkiew.pl bez wątpienia śledzi tok naszej dyskusji. Jeszcze wczoraj pisałem, że szkoda z powodu tego, że książka już nie jest w dziale nowości wydawnicze. Dziś zaglądamy na stronę sklepiku i.. książka już się znajduje w rubryce „nowości”.

    Mam nadzieję, że tak pozostanie.

    Co do jezuickiego spisu ksiąg zakazanych, to niestety, ale takowy nieformalnie istnieje.
    Dlatego nie można na przykład kupić książeczek pt. „PAPIESTWO wczoraj i dziś” (wydania Monasteru Oroposu), „EKUMENIZM” (tegoż samego wyd.), „Pieczęć Antychrysta” i innych.

    Wpis ten pozostanie. Dla jednych jako reklama, dla drugich jako ostrzeżenie, że wierni jednak pilnują i patrzą na ręce cerkiewnych działaczy i wierchuszki.

  • piecia pisze:

   A nie uważasz k25, że może sklep.cerkiew.pl po przeczytaniu powyższego artykuły opamiętał się i akcja PP spowodowała, że książka wróciła na półki sklepiku?:) Wszystko jest możliwe 🙂
   Osobiście to wydaje mi się, że brak książki był spowodowany pustką w asortymencie przez duże zainteresowanie książką. W księgarnia kmt do dzisiaj jest problem z zamówieniem 🙂

 9. anyvip pisze:

  Prawosławny Partyzant pisze: “PAPIESTWO wczoraj i dziś” (wydania Monasteru Oroposu)
  Książkę tę i wiele innych wydał Monaster Paraklitu Oropos w Attyce. Oropos to poczta,gmina a nie jak mylnie podano monaster.(Η Ιερά Μονή Παρακλήτου στον Ωρωπό της Αττικής-http://www.imparaklitou.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=435)

 10. Mariusz pisze:

  ja kupiłem ją w piątek (08.11.2013) i dostałem ją dzisiaj (13.11.2013) kmt.pl

 11. Michael pisze:

  Doszła do mnie już książka i wciągnęła na parę dobrych godzin. Wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałem, paru spraw nie byłem świadomy. Dziękuję Panu Eliaszowi za ogromny trud włożony w napisanie tej książki.

  Dziękuję także adm. sklepu cerkiew.pl za umieszczenie tej książki w ofercie, myślę że to dobra decyzja i trzeba ją pochwalić.

 12. Sławek pisze:

  Książka Eliasza jest niesamowita. Myślę, że gdyby przeczytałby ją każdy myślący katolik to nie miał by wyjścia i przeszedł do prawosławia. Ta książka także wielu prawosławnych powinna utwierdzić w wierze. Wielki szacunek i uznanie dla Pana Eliasza za niezłomną wiarę i ogromny trud w dążeniu do prawdy

 13. Mr pisze:

  Bez komentarza…czy ktos zna adres mail na atos

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s