Hilarion Alfiejew: Nie dla ateizmu i islamizacji, dystans wobec ekumenizmu

Posted: 03/11/2013 in ekumenizm

Watykan 01.10.2011 r. Cała delegacja na czele z m.Hilarionem wycałowała ręce papieża B16

Metropolita wołokołamski Hilarion, odpowiedzialny za zewnętrzne relacje Patriarchatu Moskiewskiego, zapowiedział, że priorytetowym celem udziału delegacji Cerkwi Rosyjskiej w X Zgromadzeniu Światowej Rady Kościołów (WWC), odbywającym się w dniach 30 października – 7 listopada w południowokoreańskiej metropolii Pusan, „jest dawanie świadectwa o prawosławiu w obliczu nieprawosławnego świata”. W niedawnych wypowiedziach medialnych Hilarion zakwestionował dotychczasowy model dialogu prawosławno-katolickiego, który nadmiernie eksponując wspólne elementy doktrynalne doprowadzić może do kryzysu prawosławnej tożsamości, zapowiedział także zawieszenie rozmów z grupami protestanckimi, które poprzez błogosławienie związków homoseksualnych i koncepcję kapłaństwa kobiet łamią podstawowe zasady Ewangelii.

Podczas obszernego przemówienia na sesji plenarnej zgromadzenia w dniu 1 listopada metropolita zauważył, że z perspektywy prawosławia międzywyznaniowa komunikacja oparta na wzajemnym szacunku „nigdy nie pozwoliła na kompromisy na polu teologii i moralności, a pozwoliła nam na pozostanie wiernym sobie i na dawanie świadectwa naszej wiary, kiedy w tym samym czasie wzrastamy w miłości do siebie”. Hierarcha przeciwstawił „komfortową atmosferę konferencji i teologicznych dialogów” najbardziej realnym zagrożeniom dla istnienia chrześcijaństwa związanym z wojującym sekularyzmem i ideologią ateizmu z jednej strony, z drugiej zaś – skrajnym islamizmem.

Agresywny ateizm, chcąc wyeliminować religię z życia publicznego, uderzył w tradycyjne pojęcie rodziny i małżeństwa m.in. poprzez promowanie homoseksualizmu pod pretekstem walki z dyskryminacją mniejszości. „Jednym z bezpośrednich skutków radykalnej reinterpretacji pojęcia małżeństwa – mówił Hilarion – jest poważny kryzys demograficzny (…). Ci politycy, którzy pchają kraje cywilizowanego świata do demograficznej przepaści, w istocie orzekają nad tymi narodami wyrok śmierci”. Metropolita ubolewał, że liczne nominalnie chrześcijańskie wspólnoty religijne ulegają tendencjom sprzecznym z jasno zdefiniowanymi zasadami moralnymi chrześcijaństwa. Sprzeciwił się także próbie zaszeregowania i zredukowania w tym względzie świadectwa Cerkwi prawosławnych do swoistej formy konserwatyzmu społecznego: „Wiara starożytnego Kościoła, którą my, prawosławni, wyznajemy, nie jest możliwa do zdefiniowania z punktu widzenia konserwatyzmu i liberalizmu. Wyznajemy prawdę Chrystusa, która jest niezmienna (…). Nie mówimy o konserwatyzmie, ale wierności Objawieniu Bożemu, które zawarte jest w Piśmie”.

Według przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego radykalny islamizm w formie wahhabickiej i salafickiej dąży do ustanowienia kalifatu, w którym nie ma miejsca dla chrześcijan. Hilarion podkreślając, że chrześcijanie są w tym kontekście najbardziej krwawo prześladowaną wspólnotą religijną na świecie, przywołał dane organizacji humanitarnych, wedle których wyznawca Chrystusa umiera za wiarę średnio co pięć minut. Jednym z wysuniętych przez niego postulatów było podjęcie przez WWC szerszego dialogu z pokojowo nastawionymi przedstawicielami islamu.


Należy przypomnieć, że 18 lutego 2007 roku Święta Wspólnota Góry Atos wydała memorandum w sprawie udziału prawosławia w pracach WWC. Z uwagi na poważne zastrzeżenie teologiczne i moralne, m.in. z powodu promowania przez WWC niezgodną z duchem prawosławia ideę ekumenizmu, uznawanie sakramentalnej ważności nieprawosławnego chrztu, akceptację przez pewne grupy członkowskie WWC homoseksualizmu i teologicznego feminizmu, Święta Wspólnota zarekomendowała ograniczenie relacji lokalnych Cerkwi prawosławnych z WWC do roli obserwatora bądź do czysto akademickich kontaktów. Zastrzeżono przy tym, że nie mogą mieć miejsca jakiekolwiek wspólne modlitwy i nabożeństwa międzywyznaniowe, ponieważ wspólna modlitwa jest owocem chrześcijańskiej jedności w wierze, nie zaś środkiem do niej prowadzącym.

Źródło: fb-PPE

Komentarze
 1. Czyżbyśmy mieli do czynienia z jakimś innym Hilarionem?
  We wspomnianej konferencji ŚRK w południowej Korei delegacja Patriarchatu Moskiewskiego jest najliczniejszą ze wszystkich przybyłych delegacji. Widać chcą zakrzyczeć ekumenistów i tym sposobem „nauczyć” ich prawdy.
  Co ciekawe pod budynkami gdzie odbywa się konferencja, protestują przeciwko ekumenizmowi sami protestanci.Patrz: „PRZYKŁAD DLA PRAWOSŁAWNYCH: Tysiące protestantów z Korei Południowej protestuje przeciwko Konferencji ŚRK”.

  Warto wspomnieć i o tym jak metropolita wyraził swoje poddaństwo i uznanie zwierzchniej władzy watykańskiego papieża. Patrz: „APOSTAZJA! WATAHA WILKÓW POD PRZEWODNICTWEM METROPOLITY HILARIONA ALFIEJEWA CAŁUJE W RĘKĘ GŁÓWNEGO HERETYKA I WROGA CHRYSTUSA – PAPIEŻA (foto, wideo)”.

  A Pismo Święte na ich temat mówi, że „Nie po słowach lecz po czynach ich poznacie…”.
  Ich, – znaczy się – wilków w owczej skórze, fałszywych pasterzy. (Mt 7,16)

 2. anyvip pisze:

  To zagranie z serii „dla zmylenia przeciwnika”.Bo:”Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.”(Mat.6;24)
  http://3rm.info/40692-v-duhe-nyu-eydzh-moskovskiy-sinodalnyy-hor-spel-mnogaya-leta-glavnomu-eresiarhu.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s