Ruski Marsz – 2013

Posted: 04/11/2013 in życie w eReFi

„Rosji potrzebny car!” + „Monarchia -najlepszy ustrój państwowy ze znanych dla ludzkości”

Dzień święta Kazańskiej Ikony Matki Bożej, oraz rocznica wypędzenia Szwedów i Polaków z Moskwy w 1612 roku obchodzone jest w Rosji jako Dzień Jedności Narodowej (4 listopada). Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. Zostało ustanowione w 2004. Z okazji święta kilka tysięcy rosyjskich patriotów przemaszerowało ulicami Moskwy w „Ruskim Marszu”. Prócz przedstawicieli licznych organizacji i ruchów narodowych (między innymi Związek Słowiański, Nacjonaliści) prawosławnych duchownych, licznie stawili się na Ruskim Marszu „cywilni” Moskwianie.

Podczas manifestacji wznoszono hasła skierowane przeciw imigrantom z Kaukazu, oraz przeciw rządzącemu Rosją tandemowi Putin-Miedwiediew, lecz także te odwołujące się do utraconego carskiego Imperium.

„Ruskie Marsze” odbyły się również na Ukrainie (w Kijowie, Odessie, Charkowie), oraz na Białorusi. Na Ukrainie manifestacja posłużyła dla wyrażenia niechęci wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, w czasie której najczęstszymi okrzykami było: „Nie dla Euro Sodomy” (od nazwy Jewro Sojuz).

Historycznym pretekstem do obchodzenia dnia Jedności są wydarzenia z 1612 roku. Wtedy pospolite ruszenie wypędziło z Kremla polską załogę, kończąc tym samym okres Smuty i wojny domowej.

Królewiec, Obwód Kaliningradzki.

Królewiec, Obwód Kaliningradzki.


Komentarze
  1. piecia pisze:

    Ostatnie zdjęcie najlepsze! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s