Ksionc Artur Aleksiejuk członkiem komitetu centralnego ŚRK

Posted: 07/11/2013 in ekumenizm, prawosławni w Polsce

Podczas trwającego właśnie walnego zgromadzenia Światowej Rady Kościołów w Busan w Korei Południowej wybrano nowy skład komitetu centralnego, ciała zarządzającego ŚRK. Członkiem tego komitetu został delegat Koscioła prawosławnego w Polsce, ksiądz Artur Aleksiejuk.

W komitecie zasiadać będzie 150 osób. W składzie komitetu jest miedzy innymi 39% kobiet, 13 % osób młodych, 2% niepełnosprawnych, 32% ludzi świeckich. W kolejnych wyborach zostaną wybrani członkowie 25 osobowego komitetu wykonawczego, moderator i wicemoderatorzy.

Walne zgromadzenie Światowej Rady Kościołów odbywa się co 7 lat. Jest to główne ciało zarządzające i podejmujące decyzje w Radzie. Między zgromadzeniami za prace Rady odpowiada komitet centralny i komitet wykonawczy.

Światowa Rada Kościołów jest organizacją ekumeniczną skupiającą ponad 300 Kościołów ze 120 krajów świata. Swoją działalność zainaugurowała w 1948 roku. Kościół rzymskokatolicki nie jest członkiem ŚRK, ale ściśle z nią współpracuje. Najwyższym ciałem decyzyjnym jest walne zgromadzenie, które odbywa się średnio co 7 lat. Członkiem ŚRK jest również Polski Autokefaliczny Kościół Prawosłąwny.

Ksiądz dr Artur Aleksiejuk urodził się w 1973 roku w Drohiczynie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2006 roku. Ukończył studia na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej o specjalności Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna (1998), Prawosławne Seminarium Duchowne (2000) i Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie (2001). W latach 2002–2004 przebywał na stypendium w Ostkirchliches Institut w Regensburgu. W 2011 r. ukończył studia podyplomowe Bioetyki i Prawa Medycznego w UKSW w Warszawie. Od początku jest duszpasterzem w Prawosławnym Punkcie Duszpasterskim w Warszawie, obecnie przy Muzeum Ikon.

Pracuje w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Moralnej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, jest również wykładowcą teologii moralnej w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Pracę doktorską obronił w 2012 roku. Prowadzi stronę internetową www.ksiadzartur.pl 

Lista członków nowego komitetu centralnego ŚRK

Na podstawie: cerkiew.pl

Komentarze
 1. starik pisze:

  Gruzja mogła wyjść, a u nas lazą jak muchy do gufna……

 2. starik pisze:

  ……. I wydaje się człowiek wysoko wykształcony…… A pasuje mu siedzieć w tym G

 3. Ojciec Artur wydawał się człowiekiem nie głupim…
  Reprezentatywny, oczytany i znający się na tym co robi. Szkoda tylko, że wiedza i wiara nie zawsze idzie w parze z karierą, – w tym przypadku światową karierą.

 4. anyvip pisze:

  Członkostwo PAKP w ŚRK zobowiązuje do przestrzegania statutu i wymusza uczestnictwo i działalność w tej nie chrześcijańskiej organizacji.Nie winiłbym tutaj samego duchownego,młodego człowieka z wykształceniem a więc liczącego na karierę(już ją z resztą robi) i posłusznie wypełniającego „rozkazy” przełożonych.Sprzeciw z jego strony mógłby wiele zaszkodzić.Problem jest ogólnocerkiewny a nie personalny,choć i nie brakuje biskupów,księży i oczywiście świeckich,którzy święcie wierzą w misję Prawosławia i szczerze wyznają herezję ekumenizmu.Cóż zatem ze stanowisk,tytułów,wykształcenia jeśli nie ma się czystej wiary dającej nadzieję na zbawienie!”To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną.”(Mat.15;14)

 5. Paweł Jerzy pisze:

  Profity są. Co się dziwicie?

 6. STARIK pisze:

  Anvip .. Kariera to gdzie indziej , a człowiek 40 letni to nie młody człowiek patrząc na średnią życia i doświadczenie. Weźmy na ten przykład O.Serafima Rose, ile miał lat jak zmarł, a ile po sobie zostawił, że nawet dziś pasą się owce na tym poletku. Natomiast na poletku ŚRK kto? BARANY???! Z WYKSZTAŁCENIEM??? I ZA KARIERĄ W CERKWI???!

 7. STARIK pisze:

  … zapytam brutalnie! co płynie z prądem w rzece ?

 8. STARIK pisze:

  Jak to brzmi komitet centralny ŚRK!!! Pamiętam bardzo dobrze czasy komitetów centralnych PZPR i ich namiestników.

  • Niech żyje i umacnia się jedność międzyreligijnego ruchu eku-komunistycznego!

   My młodzi e-komuniści,
   jesteśmy za***iści.
   Wyjmiemy z trumny wodza Lenina,
   i by otrzeźwiał nalejem mu wina.
   Kiedy mu flaszkę w rękę wsadzim,
   On rewolucję nam poprowadzi.
   Świetnie się trzyma wódz nasz kochany,
   nieźle był widać konserwowany

 9. STARIK pisze:

  Paweł Jerzy napisałeś:”Śnięta ryba” (płynie z prądem), a mi chodziło…. i znów będę brutalny o śmieci . To właśnie śmieci płyną z prądem… Kiedyś za PZPRu właśnie mój ojciec miał rozmowę z panem z komitetu (lata 70 te) :- Po co ci Janek ten bohomaz w samochodzie (ojciec miał i ma zawsze ikonę w samochodzie). Ty inteligentny człowiek, zapisz się do partii zabierz tego bohomaza , a awans będzie szybko…. Parafrazuję , bo nie pamiętam do końca jak dokładnie było, ale wymowa ogólna była taka właśnie! Ojciec nie zrobił „kariery” , żyło się różnie i bogato i biednie… ale dziś mogę powiedzieć , że do końca życia będę dumny z mego ojca za jego postawę, anie za wybór „kariery”!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s