Pop-biegacz i modernistyczna „ewangelizacja” na portalu cerkiew.pl

Posted: 17/11/2013 in modernizm i odnowieńcy

Doroczny Ateński Maraton Klasyczny odbywający się zawsze na początku listopada to jedne z najważniejszych zawodów na świecie w tej dziedzinie sportu. Na dystansie 42 kilometrów rywalizuje ze sobą wiele tysięcy osób, zarówno zawodowców, jak i amatorów. W tym roku, 10 listopada, wśród zawodników znalazł się bardzo nietypowy biegacz: 43-letni ksiądz Atanazy Vlahodimos – prawosławny duchowny niosący posługę duszpasterską w Ptolemaidzie (północno-zachodnia Grecja). Jest również kapelanem 1. Wojennego Korpusu – ma rangę kapitana – a także ojcem piątki dzieci.

Choć nie pobił żadnego rekordu, wzbudził wiele sympatii i entuzjazmu kibiców, albowiem na bieg stawił się w podraśniku (wschodni rodzaj sutanny). By móc wziąć udział w zawodach, poprosił o błogosławieństwo ordynariusza swojej diecezji – metropolitę Floriny, Prespony i Eordei Teoklita. Władyka poparł ten pomysł oraz decyzję, by kapłan biegł w podraśniku. Ojciec Atanazy wyznał: udział w zawodach był ciekawym doświadczeniem. Ludzie przyjęli mnie bardzo ciepło. Nie słyszałem ani jednego negatywnego komentarza; wręcz przeciwnie. Tylko jeden człowiek stwierdził, że wolałby, bym w następnym roku biegł bez podraśnika. Odpowiedziałem mu: „Ale, wtedy byś nie wiedział, że jestem duchownym”.

Ksiądz Atanazy w wolnym czasie uwielbia biegać, a poprzez swój udział w maratonie, jak mówi, chciał zwrócić uwagę ludzi na Cerkiew. I wyjaśnia: Chciałem pokazać, że Cerkiew zawsze żyje ze swoim narodem [ludem] i jest obecna przy wszystkich wydarzeniach: od społecznych, do sportowych. Właśnie dlatego również i ja uczestniczyłem w tym maratonie. Widać było, że ludziom się to spodobało. Gdzie tylko biegłem, wszędzie rozlegał się aplauz większy, niż dla innych uczestników. Niektórzy prosili o modlitwę, i to czyniłem: modliłem się podczas biegu!

Kapłan przebiegł dystans maratonu w czasie 4 godzin i 16 minut, choć jak twierdzi, na treningach jest w stanie osiągnąć czas 3 godzin i 40 minut. Tłumaczy, iż przybiegł później niż zwykle ze względu na chwilowy skurcz nogi. Lecz cieszy się, że to nie było nic poważnego: Na szczęście, spowodowało to tylko gorszy wynik. Ale cieszę się z samego udziału. Poza tym, medale dostali wszyscy uczestnicy, którzy dotarli do mety. I to jest główny zamysł maratonu: dobiec do końca.

Za: cerkiew.pl

KOMENTARZ PP:

Czytałem o tym popie (inaczej go nazwać nie mogę) na jednej z greckich stron internetowych. Zastanawiałem się czy dać informację o tym na naszą stronę, jednak stwierdziłem, że szkoda zaśmiecać strony idiotami w podrjasnikach, których niestety jest coraz więcej. A tu niespodzianka (zależy jak dla kogo) portal cerkiew.pl wychwala i promuje takie głupoty…

Z tego krótkiego reportażu zarysowuje się okropny obraz świata, gdzie kapłani biegają w podrjasnikach, aby pokazać, że Cerkiew jest razem z narodem! Świat w którym biskup błogosławi w rzeczy samej na teatralne przedstawienie które „posiada przesłanie” i wywołuje „wstrząsające” wrażenie.

Z tego także widać, na ile daleko odeszli co poniektórzy od ewangelicznego pojęcia, gdzie kapłan służy „przykładem dla wiernych w słowie, w obcowaniu, w miłości, w wierze, w czystości” (1 Tym 4,12), a nie w zabawach i w ćwiczeniu własnego ciała.

Prawosławny bloger Panagiotis Telewantos, pisze w tej sprawie:

Niestety sekularyzacja bezlitośnie uderza w Cerkiew ze wszystkich stron, a teraz Episkopat błogosławi na tego typu nowatorskie zjawiska.

Godnym pochwały jest to, że kapłan ten posiada 5 dzieci. Nie jest on ogolonym klaunem-modernistą, co też jest na jego korzyść. Nie zechciał on wystąpić bez podrjasnika, co pokazuje że posiada przekonania.

Lecz przy tym wszystkim, dlaczego Jego Ekscelencja (nowostylny) metropolita  Floriny nie wyjaśnił temu kapłanowi, że takie zachowanie jest niezgodne z ascetycznym charakterem posługi kapłańskiej?

Komentarze
  1. pop3 pisze:

    W jakiejś miejscowości w Serbii co roku są organizowane zawody w piciu rakiji. Myślę, że PAKP mogłaby świetną kadrę, szczególnie w swoich klasztorach posiadają dobrych zawodników, którzy bez przerwy trenują i pogłębiają swoją kondycję 😉

  2. Adik pisze:

    Nie przesadzaj PPartyzancie nie zrobił przecież nic zlego , ma 5 dzieci i jak pojdzie z nimi się pobawic pokopać pilke lub coś innego tez to opiszesz na stronie, że idiota w podrjasniku kopal futbolówke ?Nie ma co popadac w fanatyzm .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s