Gruzińska cerkiew za rehabilitacją wierzącego (!) Stalina

Posted: 13/12/2013 in sergiaństwo
Ty kto taki? Chodź rozstrzelam!

Ty kto taki? Chodź rozstrzelam!

Oburzeni skandaliczną wypowiedzią patriarchy są gruzińscy badacze sowieckiej przeszłości. Ocenili ją jako niedopuszczalne zakłamywanie faktów historycznych.

Wystarczy przyjrzeć się liczbie ofiar stalinowskiego reżimu, w tym gruzińskich duchownych – argumentują historycy i dodają, że próba rehabilitacji Stalina przez patriarchę jest obrazą dla milionów represjonowanych i ich potomków. Nie wspominając o tym, że nie jest możliwe budowanie demokratycznego społeczeństwa bez pełnego naświetlenia i zrozumienia totalitarnej przeszłości i uwolnienia się od niej, a takie wypowiedzi tylko ten proces spowalniaja – głosi oświadczenie gruzińskich badaczy.

Stalin jest jednym z największych zbrodniarzy ludzkości. Doprowadził do śmierci kilkudziesięciu milionów ludzi (historycy nie są zgodni, co do łącznej liczby ofiar, ale podawana przez różne źródła często oscyluje w okolicach 50 milionów). [Źródło: bibula.com]

 

Gruzińska cerkiew za rehabilitacją wierzącego (!) Stalina

Po ostatnich wyborach parlamentarnych w Gruzji, tamtejsza Cerkiew stała się w tym kaukaskim kraju prawą ręką Rosji. Mało tego, Gruzińska Cerkiew Prawosławna popiera rehabilitację swojego znanego rodaka Józefa Wissarionowicza Stalina. Na głównym placu 20-tysięcznego miasteczka Telavi (wschodnia Gruzja), obok pomnika żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej, dziś znów stoi pomnik generalissimusa Stalina.

Stalin głównie dzięki gruzińskiej Cerkwi, znów powraca na cokoły w Tbilisi i w innych gruzińskich miastach i wsiach. Kilkanaście lat temu jego twarz zniknęła z wszystkich gruzińskich miast. Przez jakiś czas pomnika Stalina nie było nawet w jego rodzinnym Gori. Od niedawna pomniki Stalina znów wracają na „swoje miejsca”. Przyczyn jest kilka. Za powrotem stoją m.in. weterani wojenni, którzy w Stalinie widzą genialnego stratega i zwycięzcę ostatniej wojny.

Proces ten wiąże się też z ogólnonarodowym powrotem do tradycji. Ostatnie wybory wygrała partia o nazwie „Gruzińskie marzenie”, a powrót do narodowych tradycji był jednym z punktów jej kampanii wyborczej. Wreszcie pełnej rehabilitacji Stalina domaga się Gruzińska Cerkiew Prawosławna. Najdobitniej o postawie cerkwi świadczy ostatnia wypowiedź 85-letniego patriarchy Iliji (Eliasza) II. „– Stalin był wybitną osobowością. Tacy ludzie przychodzą na świat niezwykle rzadko. A do tego jeszcze, pamiętajmy, że był osobą wierzącą!

Coraz bardziej związana z Moskwą, Gruzińska Cerkiew Prawosławna, do której należy 85 proc, Gruzinów, robi wszystko, by przypominać jej rosyjskiego odpowiednika. Z dnia na dzień zaczyna odgrywać pierwszoplanową rolę z życiu społeczno-politycznym Gruzji.

Dziś Stalin jest bardziej popularny w Gruzji niż w Rosji. Józef Wissarionowicz, podobnie jak Cerkiew, są obecnie dla Gruzinów symbolami walki z wartościami Zachodu i z liberalizmem. Zdaniem gruzińskiego teologa Beki Mindiaszwilego, gruzińska cerkiew stworzyła nowy rodzaj nacjonalizmu – prorosyjski i antyzachodni. Mniejszościom etnicznym, religijnym i seksualnym proponuje jedno jedyne wyjście – opuścić przestrzeń publiczną kraju.

ChS
Źródło „Liberation”, newsru.com

Źródłopch24.pl

Dziękujemy rodzimemu Stalinowi za rozstrzelanie rodziców.

Dziękujemy rodzimemu Stalinowi za rozstrzelanie rodziców.

Komentarze
  1. rafal pisze:

    Jak widać nie wystarczy wyjść ze Światowej Rady Kościołów czy organizować marsze antygejowskie by być przykładnym chrześcijaninem.

  2. krzyk pisze:

    „Te” obrazki u góry i na dole tekstu, to sa zgodne z linią trockistowską. STALIN był wybitną osobowością, i przez to tak znienawidzony przez Chazarów.

  3. rafal pisze:

    Stalin był wybitnym ale katem. Krzyk z Chazarami to głupoty piszesz poczytaj sobie wyniki badań genetycznych są dobrze udokumentowane choćby ze względu na to, że to ciekawy dla genetyków temat, do czego doprowadzają małżeństwa w izolowanej grupie etnicznej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s