Pięć Kościołów wzajemnie uzna chrzest

Posted: 11/01/2014 in ekumenizm

Przedstawiciele pięciu Kościołów w Portugalii: katolickiego, luzytańskiego (anglikańskiego), prezbiteriańskiego, metodystycznego i prawosławnego podpiszą 25 stycznia deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu. Uroczystość odbędzie się na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w luzytańskiej katedrze św. Pawła w Lizbonie.
Przewodniczący komisji ds. misji i nowej ewangelizacji katolickiego episkopatu Portugalii, bp António Couto powiedział, że do podpisania dokumentu dojdzie po wielu latach pracy w dialogu ekumenicznym.

Do Kościoła katolickiego należy niemal 85 proc. mieszkańców Portugalii.

W Polsce deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu podpisało w 2000 r. siedem Kościołów: katolicki, ewangelicko-augsburski, ewangelicko-metodystyczny, ewangelicko-reformowany, polskokatolicki, starokatolicki mariawitów i prawosławny (PAKP).

Za: wiadomosci.monasterujkowice.pl

CZY RZYMSKOKATOLICKI CHRZEST JEST WAŻNY?

Chrzest rzymskokatolicki w formie dziś powszechnie stosowanej nie jest w żaden sposób ważny. Tradycja z zasady odrzuca sakramentalną skuteczność chrztu heretyków. Mówi, że wyłącznie w sytuacjach jasnych doktrynalnie można przyjąć prawosławie na podstawie teologicznej zasady ekonomii (jedynie przez Św. Krzyżmo poprzedzone złożeniem tzw. „libellusa”, czyli pisemnego oświadczenia), gdy forma i materia obrzędu chrzcielnego udzielonego poza Cerkwią jest prawidłowa (np. na tej podstawie sakramentalnie dopełniono ariański obrzęd chrztu udzielony Konstantynowi Wielkiemu).

Obecny chrzest rzymskokatolicki, za wyjątkiem nielicznych wspólnot stosujących trójkrotne pełne zanurzenie w imię Przenajświętszej Trójcy, nie spełnia tego podstawowego kryterium. Polanie czy pokropienie wodą dopuszczalne jest w prawosławiu jedynie w stanie obiektywnej niemożności zastosowania zwyczajnej formy obrzędowej, czyli np. w sytuacji zagrożenia życia, poważnej choroby, więzienia. Z tych poważnych względów katolicy przystępujący do prawosławia winni koniecznie zostać ochrzczeni.

Podpisana przez PAKP deklaracja „Sakrament chrztu znakiem jedności” z 23 stycznia 2000 roku uznająca ważność chrztu rzymskokatolickiego, luterańskiego, kalwińskiego, metodystycznego, polskokatolickiego i mariawickiego jest bezsprzecznie niezgodna z tradycyjną sakramentologią i eklezjologią prawosławną, podobnie jak forma przyjmowania do PAKP byłych wyznawców wspólnot heretyckich. Pozachrzcielna formuła przystępowania do PAKP jedynie na podstawie Sakramentu Spowiedzi i Eucharystii jako w pełni nieprawidłowa skutkuje sakramentalną nieważnością takich „konwersji”. Zastosowanie zasady ekonomii natomiast, skutkujące przyjęciem do prawosławia poprzez Św. Krzyżmo, odnosi się do stanu koniecznego, który wyklucza możliwość przyjęcia prawosławnego chrztu, lub może mieć zastosowanie ze względu na większe dobro jednostki lub wspólnoty, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem nienaruszalności doktryny wiary i rytualnej poprawności zastosowanego już obrzędu chrzcielnego. Jest to wyraz starożytnej kanonicznej i teologicznej dyscypliny prawosławia, którą potwierdził wydany w 1755 roku „Oros” Patriarchów Konstantynopola, Aleksandrii i Jerozolimy poprzez nakaz przyjmowania łacinników do prawosławia poprzez chrzest.

Za: PPE-fb

Komentarze
 1. Podpis pisze:

  PAKP postarał się aby prawosławni też nie byli chrzczeni przez zanurzenie.

 2. Paweł Jerzy pisze:

  Mam pytanie. Jeśli spowiedź i komunia jako przyjęcie Prawosławia nie jest ważne, to dlaczego uważa się, iż innowierca przyjmujący komunię w cerkwi z punktu widzenia prawosławnego staje się prawosławnym?

  • pnp pisze:

   nie jest tak że PAKP postarał się o to co piszesz (Podpis). Coraz częściej (co cieszy) wraca się do tradycyjnego trójzanurzeniowego chrztu i powstają coraz częściej chrzcielnice gdzie można tego dokonać wedle Tradycji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s