Destabilizacja w czechosłowackiej Cerkwi

Posted: 12/01/2014 in modernizm i odnowieńcy

Od lewej: bp gorlicki Paisjusz (PAKP), bp Rościsław (35 latek wybrany na metropolitę), arcybiskup Jerzy (podejrzewany o homoseksualizm), oraz były metropolita-poligamista Krzysztof.

Od lewej: bp gorlicki Paisjusz (PAKP), bp Rościsław (35-latek wybrany na metropolitę), arcybiskup Jerzy (podejrzewany o homoseksualizm), oraz były metropolita-poligamista Krzysztof. [18.11.2012]

Po odstawce metropolity-poligamisty Krzysztofa zaczęła się ujawniać seria skandali i intryg knutych przez byłych współbraci byłego metropolity, jak również dwóch konkurujących pomiędzy sobą patriarchatów – Konstantynopola i Moskwy.

Tuż  przed odejściem metr. Krzysztofa rozeszła się wiadomość, że rządy Czech i Słowacji mają wypłacić horrendalną rekompensatę za zabrane dla Czechosłowackiej Cerkwi jej mienia. Chodzi o parafię i świątynie siłą odebrane Cerkwi i przekazane unitom z Kościoła Watykańskiego. Tutaj hierarchowie pokłócili się w kwestii kto będzie dokonywał podziału tych niemałych pieniędzy.

Po odejściu metropolity Krzysztofa w synodzie pozostali:

1)  Szymon (Jakowlewicz, arcybiskup olomoucki, biskup od 1998 r.)

2) Jerzy (Stranski, arcybiskup michałowski, biskup od 2007  r.)

i dwóch pomocniczych biskupów:

3) Joachim (Grdyj, wikary godoninski, biskup od 2009 r.)

4) Rościsław (Gont, wikary preszowski, biskup od 2012 r.)

Na emeryturze: metr. Krzysztof (Pulec) i biskup Tichon (Chołoszi).

Gdy młodzi biskupi sami bez udziału najstarszego z pośród nich władyki Szymona, naznaczyli bpa Rościsława na zastępcę metropolii, wtedy to doszło do poważnego podziału wśród biskupów. Najstarszy z nich arcybiskup Szymon oddzielił się od młodocianych hierarchów i ogłosił, że odchodzi do Patriarchatu Konstantynopola. Patriarcha Bartłomiej w liście do czechosłowackich hierarchów napisał, że dwie wystosowane kandydatury na metropolitę nie mogą być rozpatrywane z tego powodu, że arcybiskup Jerzy jest homoseksualistą, a biskup Rościsław jest za młody (35 lat! i ponad rok „doświadczenia” jako biskup!), w przypadku nie posłuchania się patriarcha groził „zabraniem” Tomosu nadania autokefalii tej cerkwi. Tym nie mniej do wyboru nowego (młodocianego) metropolity doszło bez zwracania uwagi na „sugestie” patriarchy Bartłomieja. Należy dodać, że  do całego tego galimatiasu dołączył się i Patriarchat Moskwy, który wysyłał swoich wysłanników aby ci popierali działania młodocianych hierarchów, zawierzając ich o swojej pomocy w przypadku zerwania jedności ze strony patriarchy Bartłomieja.

W samej cerkwi cała ta sytuacja mocno naderwała u wiernych autorytet hierarchów. Na dzień dzisiejszy nie bardzo wiadomo jak na nowy wybór zareaguje patriarcha Bartłomiej. Co będzie dalej z oddzielonym arcybiskupem Szymonem i jego klerem. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze grupa wiernych, która zakomunikowała, że obecnie w Czechach i na Słowacji już nie ma prawosławnych biskupów i dlatego na liturgie jeżdżą za granice.

Cóż… gdy silni (hierarchia) walczą o pieniądze to słabi (wierni) tracą na tym najmocniej.

-PP

Inne materiały na ten temat:

Komentarze
 1. podolec pisze:

  W PAKP większość biskupów (wszyscy z starsi) to według IPN agenci SB, dodajmy jednego, który ukończył Akademię duchowną w w czasach ZSRR a reszta mniejszość (najmłodsi) to grono z których powinien być wybrany przyszły metropolita.
  Tajemnicą poliszynela jest, że rozgrywka w tej sprawie już ropoczęła się. Uczestniczy w niej Sawa próbując namaścić……………
  Jeden z pretendentów nawet profesorem chce szybko zostać aby drugiemu profesorowi być przeciwwagą.
  Ma on jednak liczne wady: za często przebywa na daczy, jest nieprzekonywujący i gubi wątki jak mówi oraz nie ma charyzmy i jest podatny na wpływy dworu.
  A biedni i naiwni wierni nawet niezdają sobie sprawy jakie biznesy idą oraz jaka gra się toczy.
  Biedna jest ta nasza Cerkiew.Scenariusz czeski jest możliwy zatem i u nas.

 2. Lolek pisze:

  Kto wpadł na pomysł dawania autokefalii tak małej Cerkwi? :/

 3. tutejszy pisze:

  pp mało wiesz, co było na synodzie w Pradze skoro piszesz, że nie było na nim biskupa ołomunieckiego pyzatym byli przedstawiciele Konstantynopola i Moskwy (mowa tu o grudniowym), bp. Symeon w swym liście nie wyraził chęci przejścia pod zwierzchność Fanaru, ale sam określił się jedynym prawosławnym biskupem w Czechach i na Słowacji, zresztą ten list wysłał do Moskwy i Konstantynopola, abp. Rościsław nie kandydował we wcześniejszych wyborach na tron praski (październikowych), a więc nie pisz, że potępił go za młody wiek, w zasadzie opierasz się na źródłach z Internetu i mącisz szczególnie tym, co myślą, że jesteś w sprawach informacji i wiary nieskazitelny
  pozdrawiam

  • Nie opisywałem ze wszystkimi szczegółami każdego zebrania, każdego hierarchę itp.
   W grudniowym byli przedstawiciele obu patriarchatów i powrócili oni obrażeni jeden na drugiego. Nie podawałem imion tych 3 hierarchów przedstawicieli bo i po co?
   Symeon ogłosił się jedynym słusznym biskupem w tej Cerkwi, lecz jego dalsze istnienie prawdopodobnie według wielu przesłanek do mnie dochodzących zakończy się jego przejściem do Fanaru. Listy wysłał on nie tylko do Moskwy i Konstantynopola, ale również i do pozostałych Cerkwi Lokalnych (w tym i do PAKP-u).
   Abp Rościsław zajął locum tenes metropolii praskiej. Jego zbyt młody wiek wynikał z tego, że był NAJMŁODSZYM względem chirotonii z reszty hierarchów.
   Opieram się nie tylko ze źródeł z Internetu, ale również z relacji ludzi należących do tej Cerkwi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s