Prawosławne Boże Narodzenie, a kalendarz juliański

Posted: 13/01/2014 in dobre artykuły

Dzisiaj ostatni dzień Świąt Bożego Narodzenia u Prawosławnych chrześcijan, którzy w większości świętują wg kalendarza juliańskiego. Polecam ciekawe wywiady, nawiązujące do mijające, wspaniałego czasu.

Kalendarz juliański obowiązywał przez długi czas w Europie (do XVI wieku w Polsce, w Rosji i Grecji nawet do I wojny światowej), co świadczy o tym, że jest dużo starszy niż obecnie obowiązujący. Warto dodać, że różnica w obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia między wyznawcami kościoła rzymskokatolickiego, a prawosławnymi nie istniała do tego czasu. Została wprowadzona za sprawą kalendarza gregoriańskiego i papieża, od którego imienia sama nazwa pochodzi. Obecnie dyskutuje się, czy wspólne świętowanie, szczególnie dla prawosławnych żyjących w diasporze, nie byłoby lepsze. Na to pytanie odpowiada także Jego Ekscelencja Arcybiskup Jakub w poniższym wywiadzie:

http://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/id/107954

Pani Nazarko, dziennikarka Radia Białystok, próbuje przekonać Arcybiskupa do tego, że wspólne święta rozwiązałyby wiele problemów. Częściowo ma rację. Rzeczywiście jeszcze do 2010 roku 6 stycznia był dniem pracującym, a co za tym idzie prawosławny chrześcijanin musiał starać się o wiele dni wolnego (jeżeli założymy, że 7 i 8 stycznia chciał spędzić w świątecznym nastroju). Od 2010 roku 6 stycznia jest ustawowo wolny od pracy, a placówki oświatowe same mają możliwość wprowadzenia dni wolnych w czasie świąt prawosławnych. Sama decyzja podejmowana jest na poziomie samych szkół, przez dyrektorów i rady rodziców, co w praktyce oznacza, że prawosławna młodzież może swobodnie świętować ten czas w swoich domach. Moim zdaniem bycie chrześcijaninem nie polega jednak na poszukiwaniu „wygodnych” rozwiązań, a pielęgnowaniu tradycji przekazywanej przez wieki. Oczywiście, nikt nie czci kalendarza, ale nie należy zapominać, że ten sam kalendarz, który mógłby być jednakowy na potrzeby świętowania Bożego Narodzenia, nie powinien być jednakowy w celebrowaniu Zmartwychwstania Pańskiego, gdyż kalendarz gregoriański wielokrotnie wskazywał Zmartwychwstanie Pańskie na wiele dni przed Paschą Żydowską, co jest niezgodne z Pismem Świętym. Ponadto nowy styl (czyli częściowe świętowanie wg kalendarza gregoriańskiego) rodzi pewnego rodzaju zamęt (Boże Narodzenie świętujemy zgodnie z jednym kalendarzem, a Paschę wg zupełnie innego). Dodatkowo w obrębie samego Prawosławia część rodziny z jednego regionu Polski może świętować „w pierwszym terminie”, a pozostała „w drugim”, co jest absurdem.

Drugi wywiad dotyczy postawy Prawosławia wobec problemów współczesnego świata. Po wysłuchaniu wywiadu w mojej głowie pojawiła się pewna refleksja: jestem wielką miłośniczką czytania i kolekcjonowania wartościowych woluminów, jednak w swojej kolekcji nie posiadam (do czego wstyd mi sie przyznać) „księgi ksiąg” – Pisma Świętego. I o tym właściwie jest wywiad: gdzie znajdować odpowiedzi na problemy współczesnego świata i kto to jest właściwie chrześcijanin. Arcybiskup odnosi się także do wspomnianego Bożego Narodzenia. W jednym z poprzednich postów: Stop komercji Bożego Narodzenia, pisałam już o powolnym powrocie chrześcijan do pogaństwa: świątynią staje się centrum handlowe, a same celebrowanie Bożego Narodzenia sprowadza się do wielkiego obżarstwa, gustownego ubioru i oglądania nowości telewizyjnych. O tym wszystkim jest poniższy wywiad:

http://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/page/2/id/107786

Foto: swieta.dubicze.com

Źródło: swiatmoimioczami.pl

Komentarze
  1. ustawszczik pisze:

    Nie wydaje mi się, że 10.01.2014 był ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia-okres świąteczny zakończył się wczoraj 13.01.2014 (u tych, którzy stosują kalendarz juliański). Rozumiem, że tekst został zacytowany bezpośrednio z podanego źródła, jednak wypadałoby dodać tu małe sprostowanie, aby nie wprowadzać nikogo w błąd.

    • Brawo za spostrzegawczość. Faktycznie przeoczyłem datę wstawienia tekstu i nie skorygowałem jej z rzeczywistym stanem kalendarzowego Typikonu. Proszę o przebaczenie za to niedopatrzenie. Dla uproszczenia poprawek, tekst został przeniesiony z 10 na 13 stycznia .
      Χρόνια Πολλά Καλή Χρονιά! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s