Patriarcha Bartłomiej zwołuje zwierzchników Cerkwi Prawosławnej

Posted: 17/01/2014 in ekumenizm

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zwołał na marzec spotkanie zwierzchników wszystkich Cerkwi prawosławnych. Jego celem ma być wymiana opinii nt. prac komisji przygotowawczej Soboru Wszechprawiesławnego, planowanego na 2015 r., które utknęły na kwestiach proceduralnych.

Mowa będzie także o konieczności wspólnego stawiania czoła wyzwaniom ze strony świata gospodarczo zglobalizowanego, ale duchowo podzielonego, ze wszystkimi negatywnymi tego konsekwencjami dla życia człowieka. Komentatorzy podkreślają, że chodzi o odejście od zamykania się w sobie, związanego z mentalnością lokalną, charakteryzującą Cerkwie Prawosławne, a wynikającą z ich charakteru narodowego.

Poprzednie takie spotkanie zwierzchników Cerkwi prawosławnych odbyło się w 2008 r. w Stambule. (Źródło: ekai.pl)

—–

Święty starzec Kuksza Odeski (Wieliczko, †1964 r.) powiedział: „Nadchodzą czasy ostateczne. Szybko będzie ekumeniczny Sobór, nazwany „świętym”. Jednak będzie to ten sam Ósmy Sobór, który będzie zgromadzeniem bezbożnych. Na tym Soborze wszystkie religie zjednoczą się w jedno. Potem zostaną zniesione wszelkie posty, stan mniszy zostanie całkowicie zniszczony, a biskupi będą się żenić. Nowy styl kalendarzowy zostanie wprowadzony w całej Powszechnej Cerkwi. Bądźcie czujni. Starajcie się chodzić do cerkwi, póki są one jeszcze nasze. Wkrótce nie wolno będzie tam chodzić, wszystko się zmieni. Tylko wybrani to zobaczą. Ludzie będą zmuszeni, żeby chodzić do cerkwi, ale nam nie wolno będzie tam w żadym wypadku chodzić. Błagam was, trwajcie w Prawosławnej wierze do końca waszych dni i zbawiajcie się” („The Ortodox Word”, 1991 r., N 158.P.138-141).

Święty optiński starzec Nektariusz (Tichonow, †1928 r.) powiedział: „Nie będzie już więcej Soborów. Było 7 Soborów, podobnie jak jest 7 Sakramentów i 7 Darów Ducha Świętego. Liczba wyrażająca pełnie, jest dla naszych czasów 7. Liczba przyszłego wieku to 8”.

Za: wiadomosci.monasterujkowice.pl
.

.

.

Komentarze
 1. Ijoan pisze:

  a w przeszłości biskupi nie mieli żon? Św. Paweł mówi że biskupem może być mąż jednej żony…

 2. czytelnik pisze:

  Zauważ, że od dawna biskupów wybiera się spośród mnichów, którzy z przyczyn oczywistych, żon nie mają. Oczywiście możliwe jest otrzymanie sakry biskupiej będąc prezbiterem i mając żonę, ale wówczas matuszka powinna wstąpić do odległego monasteru. Jeżeli chodzi Ci o możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez biskupa to jest to tak samo niemożliwe jak i dla duchownych niższych stopni. Święcenia kapłańskie są ważniejsze od święceń małżeńskich.

 3. . pisze:

  żona biskupa… z nią to by się wszyscy mieli 😛

 4. ttt pisze:

  Świat z perspektywy Atosu wygląda inaczej niż Atos z perspektywy świata. Także ostrożniej z tymi oświeconymi atoskimi mnichami. Btw, czy wy przypadkiem przez jakiś czas nie prowadziliście zagorzałej krucjaty przeciw wszystkim monasterom poza „przenajświętyszym” Esfigmenu ?

 5. ПРАВОСЛАВНЫЙ АНТИМОДЕРНИСТ/Prawosławny Antymodernista pisze:

  Oj,jak ładnie tańczą! Ciekaw jestem, kto prowadzi? 🙂

 6. ПРАВОСЛАВНЫЙ АНТИМОДЕРНИСТ/Prawosławny Antymodernista pisze:

  A propos zdjęcia u góry:(Bartłomiej z Bergoglio) Oj,jak ładnie tańczą! Ciekaw jestem, kto prowadzi? 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s