NIE dla „Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan”

Posted: 19/01/2014 in ekumenizm

Zbliżający się „Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan”  wbrew swojej nazwie nie jest czasem w którym członkowie Jedynego Kościoła Chrystusowego modlą się, propagują i prowadzą misje w celu powrotu braci odłączonych do Jedynego Chrystusowego Kościoła. Są to spotkanie próbujące wytworzyć modlitewną „wspólnotę” chrześcijan którzy wyznają wielorakie herezje. Do wspólnoty tej, zabronionej świętymi kanonami Kościoła wciągani są w sposób podstępny wierni Jednego Ortodoksyjnego Katolickiego  Kościoła.

 Kanony Apostolskie

Kanon 10

Jeśli ktokolwiek wspólnie z wyłączonymi ze społeczności kościelnej modlić się będzie, bez względu na to, gdyby to nawet miało miejsce w domu, niech będzie wyłączony sam.

Kanon 45

Biskup, prezbiter lub diakon, który by z heretykami jedynie wspólnie się modlił, niech będzie pozbawiony urzędu. Jeśli zaś zezwoli im na wykonywanie jakichkolwiek czynności duchownych, niech będzie pozbawiony godności.

Kanon 65

Jeśli którykolwiek duchowny lub laik wstąpi na modlitwę do żydowskiej lub heretyckiej synagoginiech będzie pozbawiony godności duchownego, laik zaś – wyłączony ze społeczności kościelnej.

Kanon 70

Jeśli którykolwiek biskup, prezbiter, diakon lub w ogóle ktokolwiek spośród stanu duchownego pości razem z Żydami, lub razem z nimi świętuje, lub przyjmuje od nich dary świąteczne, jak macę i temu podobne, niech będzie pozbawiony godności. Jeśli będzie to laik, należy go odłączyć od Komunii świętej.

Kanon 71

Jeśli którykolwiek chrześcijan przyniesie do świątyni pogańskiej lub do synagogi żydowskiej, w okresie ich świąt, olej, lub zapali świecę, niech będzie wyłączony ze społeczności kościelnej.

Kanony soboru w Antiochii – 341 r. 

Kanon 2 …

Nie wolno także ani obcować z wyłączonymi ze społeczności kościelnej, ani się zbierać po domach i modlić się z tymi, którzy są poza wspólnotą wiernych; ponadto tych, którzy stronią od zgromadzenia wiernych w jednym Kościele, nie wolno przyjmować w Kościele innym. Jeśli się okaże, że ktokolwiek z biskupów, bądź prezbiterów lub diakonów, albo ktokolwiek z kleru ma styczność z wyłączonymi ze społeczności, niech zostanie wyobcowany i sam, jako naruszyciel porządku kościelnego.

Kanony soboru w Laodycei – 343 r.

Kanon 6

Nie należy zezwalać heretykom, trwającym w herezji, wchodzić do domu Bożego.

Kanon 32

Nie godzi się przyjmować od heretyków błogosławieństwa, które są raczej próżną mową niż błogosławieństwem.

Kanon 33

Nie należy modlić się z heretykiem lub odszczepieńcem.

Kanon 37

Nie należy przyjmować darów świątecznych, przesyłanych przez Żydów lub heretyków, oraz wspólnie z nimi świętować.

Kanon 38

Nie należy przyjmować od Żydów chlebów przaśnych lub uczestniczyć w ich nieprawościach.

Kanon 39

Nie godzi się świętować wspólnie z poganami i uczestniczyć w ich bezbożności

Na portalu FACEBOOK działają aktywnie dwie prawosławne społeczności jednoznacznie sprzeciwiające się działaniom Światowej Rady Kościołów która prze w kierunku stworzenia indyferentnej religijnie „wspólnoty chrześcijan”:

Propagowanemu współcześnie fałszywemu ekumenizmowi sprzeciwiają się także sami Rzymsko-katoliccy tradycjonaliści gdyż do czasu Soboru Watykańskiego II kościół rzymsko-katolicki jednoznacznie potępiał to co współcześnie sam propaguje.

Kanon 71

Jeśli którykolwiek chrześcijan przyniesie do świątyni pogańskiej lub do synagogi żydowskiej, w okresie ich świąt, olej, lub zapali świecę, niech będzie wyłączony ze społeczności kościelnej.

Źródło: prawoslawnikatolicy.pl

Komentarze
 1. noname pisze:

  Bierzecie pod uwagę to, że jeśli tradycyjny katolicy i prawosławni ortodoksji, podejmą rozmowę na temat BOŻEJ PRAWDY, skończy się to brakiem jedności? Jedni powiedzą my posiadamy prawdę, drudzy powiedzą nie, to my – wszelkie rozmowy skończą się na niczym. Dlatego ja osobiście nie potępiam w czambuł ekumenizmu. Chociaż jak widać, bardzo często jest on błędnie rozumowany i wykorzystywany. Bo jeśli zarzuca się katolikom, że ich chrzest nie jest ważny ponieważ nie jest wykonany poprzez trzykrotne zanurzenie, to we mnie rodzi się pytanie, czy Bóg jest ograniczony do formy.

  A tak w ogóle, myślę, że idąc drogą kanonów, mało jest katolików i mało prawosławnych tych którzy właściwie wierzą. Czyli żyjemy w czasach WIELKIEGO ODSTĘPSTWA = APOSTAZJI I HEREZJI na różnych płaszczyznach.

  Pytanie, kto właściwie wierzy? Ja podejrzewam, że jednostki, bo większość nie ma zielonego pojęcia o kanonach soborów a lud wierzy w to co im w kościele powiedzą.

 2. Paweł Jerzy pisze:

  Ale to już nie są tylko rozmowy a do tego herezja zmierza.
  Link ze wspólnej Liturgii w styczniu minionego roku.
  http://ekai.pl/wydarzenia/ekumenizm/x62673/rozpoczely-sie-modlitwy-ekumeniczne-w-cerkwi-prawoslawnej/

 3. rafal pisze:

  A ja pójdę, coś wydaje mi się, że jakby przyszedł Chrystus ponownie na świat to nie byłoby mu łatwo, ile kanonów cerkiewnych by złamał (niekoniecznie tych wymienionych).

  • Paweł Jerzy pisze:

   Nie martw się o to, co mógłby zrobić Chrystus. Chrystus sam powiedział, że przyszedł „wypełnić Prawo a nie znieść je” więc z Kanonami również by sobie poradził. Pytanie, co ja i Ty i każdy zrobi ze swoją wiarą.
   Bo Chrystus zadał też pytanie, które czasem przyprawia o dreszcz. „Czy Syn Człowieczy znajdzie WIARĘ na ziemi, gdy przyjdzie…”

 4. noname pisze:

  Myślę, że Jezus Chrystus gdyby przyszedł na ziemie patrzyłby na ludzi przez pryzmat tego co oni wiedzą o prawdzie i co świadomie odrzucili. Czy można obwiniać człowieka któremu przez całe życie mówiono, że B jest A a gdy on miał wątpliwości powiedziano mu, że podważasz to co mówi kościół? To są paradoksy życia, wiara nie jest zero jedynkowa, tak samo prawda, czasem KŁAMSTWO JEST DOBREM, a PRAWDA ZŁEM dobrym przykładem ilustrującym moją myśl, są wydarzenia wojenne w których ludzie ukrywali żydów kłamiąc, że ich nie ma w domu a byli schowani pod podłogą. Są wyjątki od panującej reguły. Natomiast kłamstwo jest wszechobecne w życiu społecznym, zadajmy sobie pytanie, kto nie kłamie? Bo według mnie wszyscy kłamią, np: ktoś składa podanie o prace opisuje swój życiorys w taki sposób aby jak najlepiej wyglądał dla czytającego, jeśli na spotkaniu zada mu przyszły pracodawca pytanie, dlaczego chcesz pracować tutaj? wysila się aby powiedzieć coś mądrego a nie prawdziwego bo zazwyczaj, prawda jest bardzo prosta, ten człowiek chce pracować. Prawda uśmierca ludzi, wyrzuca im ich braki, a co gorsze NIKT NIE CHCE O NIEJ SŁYSZEĆ. Dlatego ludzie są podświadomie zmuszani do kłamstw i przekrętów, bo wiedzą, że jeśli nie ubarwią czeka ich MARGINES SPOŁECZNY.

  Powracając do ekumenizmu, wszyscy jesteśmy kłamcami nie ma w nas prawdy Bożej.

 5. Gerd pisze:

  Tak czytam i czytam. Nie za bardzo rozumiem o co tu chodzi, choć niby będąc katolikiem, prawosławiem co nieco się interesuję. Może dlatego, że jestem z południowego Podlasia, gdzie trochę wschodniego chrześcijaństwa można spełnić. Ale po tym co czytam i jakoś na swój CHRZEŚCIJAŃSKI sposób pojąć próbuję, to gdyby nasz Pan, JEZUS CHRYSTUS nie dostąpiłby ZMARTWYCHWSTANIA (!), to pewnie w grobie by się przewracał jakby przeczytał co jego „owieczki” wyprawiają po dwóch tysiącach latach… Zamiast doszukiwać tego co nas łączy -JEZUS CHRYSTUS przecież!- to bardziej dostrzegamy to, co NIBY nas dzieli! Wyzywanie od heretyków itp., w imię CHRYSTUSA! Naprawdę brawo! Tylko jak dla mnie to łapy opadają! Pogratulować by tylko wypadało… Szef piekła tylko się cieszy. Czy chrześcijanie to zauważają?

  • Słaby z Ciebie chrześcijanin, skoro Pisma Świętego nie znasz. A tam jasno napisano o heretykach – bluźniercach Boga. Miłujesz swego ojca i matkę? Bratałbyś się tymi którzy źle o nich mówią? Prawdziwie miłowałbyś Chrystusa to byś nie dał Jego Imię bluźnić przeciwnymi Jemu naukami (herezjami). Nie tak uczył Chrystus i Apostołowie jak uczy Watykan i jego bożek papież.
   Ekumeniczna propaganda słodka i maniąca jak niegdyś propaganda komunistów.
   Oj cieszy się diabeł, cieszy, gdy chrześcijanie odchodzą od niezmiennej nauki Zbawiciela Jezusa Chrystusa i przyjmują lekką, przyjemną i wygodną dla życia na ziemi naukę wywrotowych ideologów.

 6. Gerd pisze:

  Przeczytałem.I jak tak sobie czytam dalej, to za każdym razem coś wyszukać z Pisma można i na swoją stronę „przekabacić”. Jak tak nie zamierzam, bo w ten sposób w dyskusji katolicko-prawosławnej do niczego się nie dojdzie. Zresztą patrząc przez pryzmat historii, to Kościół/Cerkiew/ został podzielony przez politykę, a to co było i jest nagłośnione, to przede wszystkim gra słówek (i,przez), jak sobie przetłumaczysz tak będzie! Prosto pojmuję, bo tak naprawdę, taki prosty katolik jak ja czy prawosławny ma to w nosie. Wiem z własnego podwórka, gdzie prawosławnych nie brakuje i których znam osobiście. Z Pisma winniśmy czerpać DOBRO i MIŁOŚĆ! Z punktu A do punktu B, prowadzi niejedna droga, najważniejsze to trafić do celu. A którą wybrać? Każdy dostał swój rozum, a Pan nawet syna marnotrawnego przyjmie, choćby nie wiem jak wcześniej błądził, ale który w końcu dojdzie do domu… Może i nie rozumiem tego wszystkiego, ale naprawdę cała ta dyskusja, że katolik-be a prawosławny-cacy lub odwrotnie, doprowadza we mnie do odruchów wymiotnych. Człowiek jest tylko człowiekiem, istotą grzeszną, błądzącą. A to jakim byłem na tym łez padole, osądzi NAJWYŻSZY w swoim czasie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s