Foto dnia: Arcybiskup Jeremiasz wbrew Cerkwi

Posted: 20/01/2014 in ekumenizm

Komentarze
 1. Sławek pisze:

  Na teologii się nie znam i jestem słabo ocerkowlony jak to mówią chyba po Białorusku bo też nie najlepiej znam ten język-narodowość dla mnie nie jest najważniejsza, a uważam, że w kwestii wiary może zaszkodzić jeżeli patrzy się na wiarę przez jej pryzmat, ale do rzeczy. Wciąż nie mogę zrozumieć, a staram się zrozumieć na logikę bo jak już wspomniałem na teologii się nie znam, o co chodzi w tych ekumenicznych spotkaniach. Przecież jasne jest, że różnice dogmatyczne nie pozwalają na ustępstwa więc po co te szopki. A może nauczanie cerkwi jest nieprawdziwe-to trzeba to jasno ludziom powiedzieć. Nikt wam lekkoduchy nie zabrania ,oczywiście poza kanonami cerkwi-jak tu przeczytałem, spotykać się z innowiercami ale one są jak udowadniacie nie ważne, Spotykać się możecie na herbatce, ale nie róbcie tego pod płaszczem ekumenii bo i tak nikogo w ten sposób nie nawrócicie. Spotykajcie się towarzysko, rozmawiajcie ale jaka jest potrzeba modlić się z duchownymi innych wyznań. Ilu tych duchownych przyjęło prawosławie dzięki tym modlitwom?. Jeżeli nie daje to żadnego plonu to w Ewangelii można przeczytać co to znaczy. Jeżeli nawrócicie jedną osobę a sto odejdzie od was czy warto?. Nie lepiej modlić się o własną trzodę, która puszczona samopas ucieka. Jak możecie martwić się o innowierców kiedy u nas młodzież nie chodzi do cerkwi. Łatwiej sprzątać na obcym podwórku? .Cudzych trzód choć chcecie nie pasiecie a swoje na zatracenie szykujecie . Co jest skrajnego w tym co piszę, konkretnie. Jak kanony cerkwi są skrajne to je zmieńcie ale puki są je stosujcie. Zastanówcie się dlaczego w systemie demokratycznym istnieją różne partie?. Proste bo ludzie mają różne poglądy i nigdy partia konserwatywna w liberalną się nie przekształca- a do czego dąży ŚRK I UE -do zatarcia różnic między religiami. To system demokratyczny (pseudodemokratyczny) UE toleruje różne poglądy, istnienie różnych partii, ale już religia musi być tylko jedna?. Skąd taka troska o jedność religii tego Eurokołchozu, który, co ciekawe, jednocześnie stara się wszelkimi sposobami wymazać chrześćijańskie korzenie, symbole, tradycję z całego systemu prawnego. Ogromne pieniądze daje UE w trosce o jedność chrześcijan i innych wierzeń. Ewenement polega na tym, że partie, ludzie mogą mieć różne poglądy a religie nie. Uczestnicząc często w takich ekumenicznych spotkaniach tworzy się swego rodzaju wspólnotę, kościół. Kościół katolicki brnie np. w ekumenię z żydami a my z katolikami. Logika jest taka: my zabiliśmy Jezusa chcemy go wymazać za wszelką cenę ze świadomości żydów i świata ale chcemy się z wami goje chrześcijanie spotykać, jednoczyć w wierze. Współczuję jeśli duchowni w prawosławiu czują się tacy wyobcowani. Zawsze można zmienić wyznanie, Oczywiście, każdy może robić co chce jak nikogo nie reprezentuje, ale jako osoba duchowna trzeba patrzeć na potrzeby duchowe cerkwi i się nie rozpraszać.
  Polityczna poprawność- znamy ją z demokracji. Prawda zostaje zastąpiona religijną poprawnością -lepiej nie urazić niż powiedzieć prawdę, lepiej nich ktoś się męczy w kłamstwie bo prawda może zaboleć – tak nauczał Jezus?. Czyje nauki głosicie Walczyliśmy o demokrację bo demokracja to wolność a o ile większą wolność daje religia czyli postępowanie zgodnie z własną wiarą i sumieniem, a nie zabijanie duszy. Ta wolność jest wyjątkowa bo może istnieć w każdym systemie politycznym bo źródłem tej wolności jest wiara w Boga, której nikt odebrać nie może. Teraz, dziwne a jednocześnie znamienne jest to, że kiedy nie palą na stosie za poglądy, boicie się głosić prawdę tylko udajecie-to jest właśnie ekumenizm w obecnym wydaniu. Kiedy palili, zabijali ludzi za wiarę mniej się bali. Czy jesteście jak apostołowie, czy macie tak silną wiarę, że jesteście gotowi czynić to nie patrząc na to czy będzie to niestosowne, czy wywołacie skandal, zgorszenie. Dlaczego ewangelii nie głosicie tam, gdzie naprawdę potrzebują słowa bożego a tam gdzie są zaszczyty, jest ciepło i przyjemnie. Dla mnie zwykłego chłopa wiara powinna dawać najwyższą wolność sumienia, może to ciężko zrozumieć ale to coś naprawdę jedynego, wyjątkowego, coś co może łączyć to coś co można dawać i coś czym można się dzielić . Wiara daje wolność tylko wtedy gdy nikt jej nie narzuca i jednocześnie, kiedy my jej nie narzucamy. Może nie jeden duchowny, biskup myśli sobie: mam dzisiaj ekumeniczne spotkanie, nie che mi scię, ale muszę bo opinia publiczna, bo tak wypada, bo pieniądze przepadną, bo powiedzą, że nie reprezentuję, ze jestem skrajny, tak daleko zabrnąłem, że już nie wypada się wycofać. Zostawcie to nie zawali nic dla mnie i dla innych dobrego nie zrobicie a siebie i swoją wolność zatracicie. Lepiej jest puścić bąka raz w zacnym towarzystwie niż cały czas wąchać perfumy, których się nie lubi bo lepsze jest twoje choć nie zawsze wszystkim pasujące niż obce piękne jednak tobie szkodzące. I tyle moich teologicznych wynurzeń.

  • ja pisze:

   jeśli jesteś bez grzechu rzuć pierwszy kamień…………

   • Nie potępiamy ludzi, lecz ich czyny. Dlatego te słowa z Pisma Świętego nie urzeczywistniają daną sytuację.

   • pnp pisze:

    w przeciwieństwie do komentarza Sławka, ten („ja”) jest kompletnie bezsensu, nie wyraża opinii nt. postawiony przez Sławka a jedynie jest jak rzeczony kamień rzucony w rozmówcę. No ale w sumie z czym tu dyskutować? Jak uzasadnić udział w tych szopkach organizowanych po cerkwiach i kościołach i innych kirchach poza poprawnością polityczną? Jaki to ma głębszy sens poza wizerunkowym? A przecież nie o to chyba powinno chodzić, chyba że się mylę.

  • fiofil pisze:

   Dziękuję Sławku:) Wciąż jest nadzieja , że słowa i starania prostych ludzi dotrą chociaż do niektórych duchownych. Cena tych starań jest najwyższa – nasze zbawienie.

  • pnp pisze:

   Nie umiałbym tego lepiej wyrazić. Podpisuję się pod tym obiema rękami. Bardzo dobry, wyważony komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s