„Radziecki” czy „sowiecki” ?

Posted: 31/01/2014 in inne

Przysłuchując się dyskusji między prof. Wielomskim a red. Płużańskim z 12.02.2012 r. możemy zadać sobie również i to pytanie, czy konserwatysta powinien używać terminu “radziecki”?

Okazuje się, że wszystkie narody z wyjątkiem polskiego i ukraińskiego, używają słowa sowiecki. Słowa tego używają bez jego tłumaczenia Amerykanie i Anglicy, Niemcy i Francuzi. Mamy więc Soviet Union a nie Counsil Union, Sowjetunion a nie Ratunion. Co więcej, również wszystkie narody, których państwa należały do bloku wschodniego [Bułgarzy, Czesi, Niemcy z NRD, Węgrzy i Rumuni], z wyjątkiem Polaków w Polsce Ludowej, używały właśnie terminu sowiecki bez jego tłumaczenia. W tym względzie tylko my de facto naśladowaliśmy sowiecką republikę, Ukrainę [tam używano radiańskij]. A już Białorusini i Litwini używali i do tej pory używają sowiecki. Dlaczego tak się stało?

W jęz. polskim „radzieckie sądy” i „radzieckie księgi” dotyczą rad miejskich w dawnej Rzeczypospolitej. Sowiety delegatów robotniczych, żołnierskich i chłopskich to samozwańcze instytucje Rewolucji, tworzone w Rosji w latach 1905-1907 oraz 1917-1918. Po zagarnięciu władzy przez bolszewików pozostały jedynie fasadą systemu.

Co ma zatem wspólnego z tradycją naszej samorządności, państwa należącego do cywilizacji łacińskiej, bolszewicka fasadowa instytucja? Sama jej istota tkwi w innej cywilizacji, a więc przełożenie tego na nasze tradycyjne pojęcie, dotyczące samorządu w naszej cywilizacji, który łączył się z istnieniem określonej autonomii władz miejskich, jedynie zamazuje różnicę istoty tych instytucji.

Trzeba sobie więc wyraźnie uświadomić, że już wprowadzenie przez bolszewików przymiotnika sowiecki i nazwy państwa Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich ukrywało i fałszowało istotę tego państwa, w którym sowiety stanowiły jedynie fasadę, a istotą systemu były struktury partii komunistycznej i bezpieki. Sowiety to pojęcie swoiste z zakresu specyficznej bolszewickiej organizacji polityczno-propagandowej, w swej istocie nieprzetłumaczalne, o czym doskonale wiedzą Niemcy, Anglicy i Amerykanie, a nawet Francuzi.

W II Rzeczypospolitej, podobnie jak w innych państwach i językach powszechnie używano terminu sowiecki oraz nazwy tego państwa: Związek Sowiecki, w skrócie ZSSR bądź ZSRS. W umowach międzypaństwowych pojawiła się natomiast forma: Związek Socjalistycznych Republik Rad. Jednak przymiotnika sowiecki w polskim tekścienie nie tłumaczono, a pozostawiano w oryginalnym brzmieniu. Znajdziemy określenie sowiecki nawet w manifeście PKWN. Dosłowny, ukrywający różnice istoty obu instytucji przekład, zaproponował w 1937 r. polski prawnik i sowietolog Wiktor Sukiennicki. Był w swoim stanowisku jednak całkowicie odosobniony, tym bardziej, że – co za tym idzie – konsekwentnie powinien sam określić się jako „radolog”.

Po wojnie słowo radziecki zostało narzucone przez władze komunistyczne i przyjęte oficjalnie w Polsce Ludowej jako obowiązujące, z określonym celem propagandowo-politycznym, którym była zmiana stosunku społeczeństwa polskiego do Związku Sowieckiego na pozytywny. Jest to typowy przykład komunistycznej logokracji, czyli narzucania swojej władzy przy pomocy słów. Skoro rządzeni są nastawieni niechętnie do Związku Sowieckiego, to z czasem powinni pokochać Związek Radziecki. Dlatego np. frazy „radzieckie łagry” czy „zbrodnie radzieckie” brzmią źle.

Gorzej było z tłumaczeniem rzeczownika Sowieci, którego tłumaczenie Radzieccy brzmiało nieco groteskowo. Ponieważ cenzura po trwałym zdobyciu władzy przez komunistów w 1947 r. nie dopuszczała terminu sowiecki, określenie to było stosowane tylko w prasie emigracyjnej oraz w wydawnictwach podziemnych. Ponad 40 lat używania w polskiej przestrzeni publicznej wyłącznie słowa radziecki, spowodowało utrwalenie się tego terminu. Dziś już mało kto zdaje sobie sprawę z tego co zaszło. A nie można tego zakwalifikować inaczej niż jako trwałą szkodę uczynioną polskiej kulturze słowa. Jedynie nieliczni naukowcy i publicyści po 1989 r. powrócili do terminologii okresu międzywojennego, a w środkach masowego przekazu po dziś dzień zdecydowanie dominuje radziecki.

A zatem, powszechne przyjęcie się terminu radziecki w Polsce jest jedynie dowodem skuteczności indoktrynacji komunistycznej!!! Językoznawców to nie razi, gdyż jedynym kryterium dla nich jest przyjęcie się [nie szkodzi, że wymuszone przez władze] i powszechne używanie terminu radziecki.

Zdaniem prof. Miodka to określenie sowiecki jest obciążone oceną pejoratywną, a radziecki ma wydźwięk ….. „bardziej neutralny” [sic!]. Jednak o czymś świadczy, że mówimy sowietyzacja, a nie radyzacja, sowietolog, a nie radolog. Jest poza tym homo sovieticus, a nie np. homo consiliarius [?].

Stajemy więc przed dylematem: Czy konserwatysta powinien używać terminu radziecki, mając świadomość, że zawiera on w sobie określoną treść ideologiczną i jest rezultatem manipulacji politycznej? Czy też przeciwnie: powinien używać terminu sowiecki, jak to jest praktykowane w innych normalnych państwach i jak to było powszechnie praktykowane w II RP?

Na ten temat polecam artykuł M. J. Chodakiewicza: Wgląd w zniewolony umysł, w: tegoż: Między Wisłą a Potomakiem, Gdańsk 2012, s. 137-140.

Andrzej Czarnocki
aw
http://konserwatyzm.pl
.

Komentarze
 1. Paweł Jerzy pisze:

  Wydaje mi się, że dla przeciętnego Polaka nie ma różnicy, czy powie „sowieci”, „radziecki” czy „rusek”. Wszystko, co rosyjskie, carskie, później radzieckie- jest określane jednym właśnie słowem- „ruskie”.
  Moi dziadkowie używali określenia „sowieci”. „Przyszli sowieci, zabili sowieci, zabrali sowieci”. Nigdy nie słyszałem, aby mówiono w domu, że coś jest np „radzieckie”. Tak się mówiło w szkole.
  Trzeba również zauważyć, że także prawosławie jest przez Polaków nazywane „ruską wiarą” w sensie właśnie „rosyjska wiara”. Gdy ktoś się dowiaduje, że jestem prawosławny, ze zdziwieniem mówi „nie wiedziałem, że jesteś ruskim” i dopytuje się, czy moja rodzina jest z Rosji. Możliwe,iż jest to specyfika moich stron, nie wiem dokładnie, jak to jest w innych regionach kraju. Chętnie się dowiem.

 2. Bazyli pisze:

  Nie wiem w jakim regionie Polski mieszkasz, ale na Podkarpaciu jest podobnie. W miejscowej mowie określenie „rusek” odnosi się do wszystkich wyznawców prawosławia oraz grekokatolików. Ma to jednak nieco inny oddźwięk niż samo porównanie do „rosyjskiego pochodzenia” tego wyznania na tych ziemiach. Jeszcze w XIX wieku na tym terenie funkcjonowało określenie Rusin, a językiem greckokatolickiej ludności był język ruski. Pochodziło ono od nazwy tych ziem czyli Rusi Halickiej czy Rusi Czerwonej. Potem na skutek austriackiego wpływu na rozwój świadomości narodowej wśród rusinskojęzycznych mieszkańców zaczął funkcjonować termin Ukrainiec, mający na celu oddzielenie Rusinów od nazwy kojarzącej się z Rosją, wrogiem państwa Austro-Węgierskiego. Jednak w miejscowej mowie słowo rusek jest nadal żywe, chociaż pamiętam jak jeden z nauczycieli, z pochodzenia prawosławny Ukrainiec, denerwował się kiedy uczniowie w gimnazjum mówili coś o Ukraińcach, używając słowa „Ruski” 🙂

  • Исторической правды ради

   Dla Ruskich (zaraz wyjaśnię dlaczego tak piszę) oraz przez wszystkich Rosjan (przez nas błędnie pojmowanych jako narodowość) słowa takie jak: „ruski” (русскiй) i „rosyjski” (россiйскiй) to zupełnie różne słowa.

   Naród może być tylko Ruski.
   Rosjanami mogą być tylko obywatele państwa: Imperium Rosyjskiego (do 1917 r.) lub Federacji Rosyjskiej – ogólnie pisanych jako Rosja.

   Czyli Polak, Tatarzyn, Grek urodzeni w Rosji będą Rosjanami (jako obywatele), ale nigdy jako Ruscy – bo to miano tylko dla Narodu.

   Jest to tak pojmowane w Rosji, tak było do lat 20-tych XX-ego wieku, pojmowane w Polsce. Niestety niepodległość Polski pociągnęła za sobą nie tylko niszczenie wszystkiego co ruskie (cerkwie, pomniki), ale również wyrzucenie tego słowa z polskiego słownika. I to fakt. Następnie sprowadzono go do poziomo obraźliwego i urągającego.

   Była to swoista kontynuacja polityki imperium Austrio-Węgier, gdzie słowo Ruski również było bardzo niechcianym elementem krajobrazu. Mógł być sobie Ukrainiec, Łemko, ostatecznie nawet Białorusin ale nie Ruski.
   Dlatego, że to było elementem łączącym z resztą Narodu nazywającego siebie ruskimi. Narodem, który miał taką samą wiarę, używał cyrylicy, oraz posiadał imperatora, który mógł się wstawić o dobro losu oddzielonych granicą swoich ludzi.

   Osobiście nie wstydzę się określania siebie słowem „ruski”, gdyż wiem że poprzez to, przywróci się temu słowu należne mu miejsce w polskim słowniku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s