Pochwała chrześcijańskiego małżeństwa.

Posted: 01/02/2014 in patrologia

kolakeia

Należy powątpiewać, badać i zastanowić się nie jeden raz nad tym, czy odpowiedni do wzniesionego posagu jest ten, któremu Bóg swoje bogactwo powierzył. Czy podołamy dostatecznie wysłowić szczęście małżeństwa, które zawiera się wobec Cerkwi, które wzmacnia ofiara [Boskiej Liturgii], błogosławieństwo pieczętuje, aniołowie obwieszczają, a Ojciec [niebieski] zatwierdza? Albowiem i na ziemi synowie nie zawierają małżeństwa należycie i zgodnie z prawem bez zezwolenia swych ojców. Jest piękna ta para dwojga wiernych, których ożywia jedna nadzieja, którzy mają jeden sposób życia i ten sam rodzaj służby Bogu. Oboje są braćmi, oboje współsługami, nie różnią się ani duchem, ani ciałem; pouczają się wzajemnie, napominają się wzajemnie, znoszą się wzajemnie. Razem są w Cerkwi Bożej, razem idą do stołu Pańskiego[*], razem znoszą udręki, prześladowania, razem są w dniach szczęścia. Jedno przed drugim nie ma żadnych tajemnic, jedno drugiego nie unika, jedno drugiemu nie jest ciężarem. Ochotnie odwiedzają chorych i wspomagają ubogich. Jałmużny udzielają z serca, ofiary składają bez zgryźliwości, w codziennych modlitwach przeszkód nie znajdują. Znaczą się krzyżem nie po kryjomu, życzenia składają bez lęku, błogosławią nie tylko w milczeniu. Na zmianę śpiewają psalmy i hymny. Jedno idzie z drugim w zawody, kto piękniej Bogu swemu zaśpiewa. Widząc to Chrystus i słysząc raduje się i takim daje swój pokój. Gdzie są oboje tam jest i On; a gdzie jest On, tam nie ma złego [ducha].

Tertulian

Ad auxorem 2, 9 (PL 1, 1302) // // Drogi Świętości, red. W. Słomki, Lublin 1991, s. 66-67. Za: TAUSZEW – Polski Zarubieżnik

____________
[*] – Cerkiew Prawosławna jako jedyne dopuszczalne małżeństwo uznaje takie w którym, obie strony są wyznania Prawosławnego. Jakiekolwiek sytuacje odmienne są dopuszczane wyłącznie za zgodą biskupa. Przy czym nie może to być uznawane jako reguła, jak ma to miejsce już dobre dziesięciolecia w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s