Św. Cezary z Arles – O przedślubnym dziewictwie kobiet i mężczyzn.

Posted: 03/02/2014 in patrologia

scs-Caesar-of-Arles1

ŚWIĘTY CEZARY Z ARLES 
O PRZEDŚLUBNYM DZIEWICTWIE KOBIET I MĘŻCZYZN

Kto ślubował Bogu dziewictwo, Jego pomocą niech strzeże tego, co przyrzekł, niech też ostrożnie i gorliwie postępuje, ażeby nie zginął przez jakąś niegodną poufałość, ani innych nie zgubił. Dziewictwo można stracić w czasie jednej godziny, ale później nie można go odzyskać przez sto lat. Kto pragnie pojąć żonę, albo dziewczyna pragnie wyjść za mąż, niech utrzymują dziewictwo aż do zawarcia małżeństwa. JEŚLI WCZEŚNIEJ WSPÓŁŻYJĄ ZE SOBĄ, IDĄ DO ŚLUBU UMARLI. Natychmiast, gdy tylko popełnia się grzech nieczysty, dusza dusi się i umiera. Albowiem kogokolwiek z młodzieńców diabeł doprowadzi do grzechu przez współżycie, zanim żonę otrzyma lub dziewczyna męża, później tak przez samego diabła zostają opętani, że z trudem albo nawet w ogóle nie będą w stanie zachować doskonałej czystości [małżeńskiej]. (Kazanie 14. Homilia zachęcająca lud do dobrego życia).

(…) Ale ktoś powie: Młody jestem i dlatego nie potrafię zwyciężyć rozkoszy i pokonać zmysłowości. Jeżeli nie możesz opanować, posłuchaj Apostoła mówiącego: „Lepiej żyć w małżeństwie, niż płonąć”[1]. Skoro wolno pojąć żonę, a nie wolno mieć konkubin ani uprawiać cudzołóstwa, to dlaczego chcesz czynić to, czego ci nie wolno, a nie chcesz mieć tego, co ci wolno. Nikt nie jest bardziej zobowiązany do unikania tego, co zakazane, jak pogardzać tym, co dozwolone. Prawdę mówię, bracia, gdyż tego, według Boga, nigdy nie wolno było czynić, ani teraz nie wolno, ani nigdy nie będzie się godziło! Ale, co gorsza, owe grzechy tak weszły w zwyczaj, i tak wielcy ludzie ich się dopuszczają, że zaczęto niemal wierzyć, że dzieje się to za zgodą Boga.

Jeżeli nie ma takiego mężczyzny, który chciałby, aby jego narzeczona miała przed ślubem stosunki cudzołożne i wszyscy mężczyźni chcą żenić się z dziewczętami w stanie dziewiczym, to z jakim czołem, z jakim sumieniem nie wstydzą się posiadania przed ślubem kochanki? Z jakim czołem chce szukać nienaruszonej żony ten, kto sam jest już zepsuty? Jeżeli według Bożego Pisma Świętego „Umrze ta osoba, która grzeszy”[2], TO JAKIM PRAWEM KTOŚ CHCE POJĄĆ ŻYWĄ ŻONĘ, SKORO SAM JEST UMARŁY? Ale, jak już powiedziałem, ten zły i najgorszy zwyczaj tak powszechnie jest praktykowany bez jakiejś bojaźni Bożej, że nawet nie uważa się go za grzech.
Ale może ktoś uważa, że to jest dozwolone mężczyznom, co zabronione jest niewiastom, to jest, aby wolno było grzeszyć, jak już powiedziałem, mężczyznom, z racji liczby grzeszących. W narodzie chrześcijańskim to, czego nie wolno niewiastom, również nigdy nie było i nie będzie dozwolone mężczyznom! Stąd wszystkich, co przyznają, że się tego dopuszczali, proszę, aby się nie gniewali na mnie, ale raczej na siebie samych i żeby raczej myśleli o swojej poprawie, jak o naszej obmowie i prześladowaniu, aby, gdy nadejdzie dzień sądu, choćby nie zasłużyli na wieniec [dziewiczy], to przynajmniej osiągnęli przebaczenie grzechów.  (Kazanie 32. Napomnienie skierowane do tych, którzy często dają jałmużny, jednak dopuszczają się grabieży i każdego dnia popełniają cudzołóstwa).Św. Cezarego z Arles, Kazania (1-80), tłum. S. Ryznar, J. Pochwat, Kraków 2011, s. 116-117, 195-196.


[1] 1 Kor 7, 9.
[2] Ez 18, 20.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s