Hajnówka: Rocznica śmierci “Łupaszki” (sic!)

Posted: 09/02/2014 in prawosławni w Polsce

łukaszka8 lutego przypada 63. rocznica śmierci majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Został zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Uroczyste obchody kolejnej rocznicy śmierci polskiego bohatera odbędą się w Hajnówce (woj. podlaskie). Rozpoczną się Mszą św. w intencji majora oraz jego żołnierzy. Eucharystia sprawowana będzie w tamtejszym kościele pw. św. Cyryla i Metodego. Początek o godz. 15.00.

Następnie o godz. 16.30 uczestnicy uroczystości zgromadzą się w sali im. bł. Jana Pawła II przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam zaplanowano spotkanie poświęcone majorowi przygotowane przez historyków IPN.

W pobliżu Hajnówki w kwietniu i maju 1945 roku przebywał oddział 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej pod dowództwem mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Dochodziło tam do starć z NKWD, KBW, UB i MO.

Organizatorami wydarzenia są: Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, NSZZ „Solidarność” w Hajnówce, Akcja Katolicka w Hajnówce, Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

Zygmunt Szendzielarz (1910–1951) „Łupaszka” odważnie walczył o wolną i niepodległą Ojczyznę. Został aresztowany 30 czerwca 1948 roku w Osielcu na Podhalu przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Po długotrwałym śledztwie 30 listopada 1950 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Zamordowany został 8 lutego 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Szczątki Zygmunta Szendzielarza odnaleziono wiosną 2013 roku w pobliżu kwatery „Ł” cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Izabela Kozłowska
Źródło: Gajowy Marucha

W pierwszym rzędzie polecam zapoznać się z kanałem YT pt.: „Zaleszanin”, gdzie jest zebranych wiele filmów dotyczącej mordów na Podlasiu.
Ostatni wyjazd furmanów

Armia Krajowa w Litwie: Bohaterowie czy kolaboranci?

Wiluki 1945 – pamięć i słowo

ekumaniaki
.

.

.

.

.

.

.

.

http://marucha.wordpress.com/2014/02/08/rocznica-smierci-lupaszki/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s