Jak być wielkim?

Posted: 16/02/2014 in patrologia

„Wielkim staniesz się wtedy, gdy myślami przemienisz siebie w nicość, gdy duchem swym wzniesiesz się do Ducha bezkresnego i niekończącego się i popatrzysz na siebie z tej wysokości tak samo obiektywnie, jak patrzysz na wszystko to, co ciebie otacza; gdy z tej wysokości popatrzysz na siebie jak na umarłego, jak na proch; gdy zjednasz się z nieśmiertelnością i Życiem Wiecznym. Wtedy odkryją się przed tobą niemoc i marność śmierci; ujrzysz samą śmierć w przeszłości bez teraźniejszości i przyszłości.

Wtedy śmierć, nieprzerwanie grożąca rozłączyć ciebie z twym ciałem, będzie dla ciebie nie straszniejszą od wiatru, unoszącego kapelusz. Poniewż wtedy dowiesz się, że twa dusza może żyć bez ciała, jak głowa – bez kapelusza”.

Św. arcypasterz Mikołaj (Welimirowicz)

«Великимъ станешь тогда, когда мысленно превратишь себя въ ничто, когда духомъ своимъ поднимешься къ Духу бескрайнему и бесконечному и посмотришь на себя съ той высоты такъ же объективно, какъ смотришь на все, что окружаетъ тебя; когда съ той высоты посмотришь на себя какъ на мертвеца, какъ на прахъ; когда сроднишься съ безсмертiемъ и Жизнью Вѣчной. Тогда тебе откроются безсилiе и тщета смерти; увидишь саму смерть въ прошломъ: въ прошломъ, безъ настоящего и будущего.
Тогда смерть, непрестанно грозящая разлучить тебя съ твоимъ тѣломъ, будетъ для тебя не страшнее вѣтра, уносящего твою шляпу. Ибо тогда ты узнаешь, что душа твоя можетъ жить безъ тѣла, какъ голова – безъ шляпы.»

(Святитель Николай Сербскiй)

Za: Blog l.Marcina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s