„Kijowski Patriarchat” wzywa do jedności.

Posted: 26/02/2014 in inne

ukrainaDo zjednoczenia Prawosławia (cokolwiek to oznacza -red.PP) na Ukrainie, podzielonego obecnie na trzy odrębne jurysdykcje, wezwał Synod Cerkwii Patriarchatu Kijowskiego.

W sprawie tej wystosowano dwa oddzielne listy do pozostałych działających w tym kraju Ukraińskich Cerkwi Prawosławnych – Patriarchatu Moskiewskiego i Autokefalicznej. Status kanoniczny, a więc wspólnoty uznanej przez światowe prawosławie, ma tylko  Patriarchatu Moskiewski , zresztą największy liczebnie z nich. Dwie pozostałe Cerkwie są “niekanoniczne”. “W tej tragicznej i dziejowej chwili historii narodu ukraińskiego jak nigdy dotychczas oczywista jest potrzeba przezwyciężenia podziałów w łonie Cerkwii Prawosławnej na Ukrainie, trwających już ponad 20 lat, oraz utworzenia w kraju jednej lokalnej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej” – głosi dokument  Synodu Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego . Zwraca uwagę, że istniejące podziały są ściśle związane z podziałami w społeczeństwie, karmią je i same się nimi żywią.
“Jedna Cerkiew lokalna powinna i mogłaby odgrywać potężną pokojową i jednoczącą rolę w społeczeństwie, sprzyjać porozumieniu między różnymi siłami, nie dopuszczać do rozpalania wrogości na gruncie narodowej, religijnej, regionalnej i językowej” – napisali autorzy przesłania.

W liście do biskupów i duchowieństwa Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego zaapelowali o “odrzucenie wszystkich dawnych obraz i o odłożenie do lamusa historii rozbieżności” oraz wezwali do jak najszybszego rozpoczęcia dialogu o zjednoczeniu w jednej Cerkwi lokalnej. “Jesteśmy przekonani, że patriarcha ekumeniczny i większość innych lokalnych Cerkwi Prawosławnych z radością przyjmą naszą wspólną decyzję o przezwyciężeniu na Ukrainie podziału kościelnego i uznają autokefalię jednej Cerkwi Prawosławnej na Ukrainie” – czytamy w dokumencie. Hierarchowie podkreślili, że od mówienia o konieczności zjednoczenia należy przejść do czynów, bo tylko w nich “przejawia się szczerość naszych wspólnych pragnień pokonania podziałów cerkiewnych na Ukrainie”.

Z kolei w przesłaniu do kilku biskupów Cerkwi Autokefalicznej i kierowanych przez nich diecezji autorzy przypomnieli, że wszystkie poprzednie próby doprowadzenia do jedności na drodze dialogu okazały się mało owocne wskutek osobistego stanowiska głowy teej  Cerkwi, metropolity Metodego, który w słowach popiera zjednoczenie, ale w praktyce robi wszystko, aby do tego nie doszło. “Jego działania świadczą o tym, że jest on niesamodzielny w swych decyzjach” i działa pod dyktando innych – uważają członkowie Synodu Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego .

W tej sytuacji zwrócili się oni bezpośrednio do tych, “którzy stanowią rzeczywistą wspólnotę tego Kościoła”, głównie w eparchiach lwowsko-iwanofrankowskiej, tarnopolskiej i kilku innych, aby natychmiast rozpocząć proces jednoczenia. “Czekamy na wasze propozycje i otwartość na konstruktywny dialog w celu jak najszybszego przezwyciężenia niezrozumiałych dla parafian i nieuzasadnionych podziałów między nami” – stwierdzili hierarchowie. Zapewnili, że w ramach Patriarchatu Kijowskiego zostaną zachowane w stanie nienaruszonym struktur eparchii lwowskiej z ich dotychczasową władzą na czele. A co do eparchii tarnopolskiej, to jej struktura zostanie rozstrzygnięta zgodnie z wolą jej duchowieństwa – oświadczyli biskupi Patriarchatu Kijowskiego.

Źródłoekumenizm.wiara.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s