Patriarchat Sowiecki: nie sprzeciwiamy się interwencji wojsk na Ukrainie

Posted: 04/03/2014 in wojna i Cerkiew

Do uczynienia wszystkiego, co w jego mocy, aby zapobiec rozlewowi krwi na Ukrainie i zachowania jej integralności terytorialnej wezwał patriarchę Cyryla I tymczasowy zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (sergiańskiego) Patriarchatu Moskiewskiego Onufry. Jednak rosyjska Cerkiew Prawosławna nie sprzeciwia się zbrojnej interwencji na Ukrainie. – To misja pokojowa – cytuje wypowiedź rzecznika patriarchatu moskiewskiego Wsiewołoda Czaplina agencja Interfax.

W opinii duchownego z Rosji, misja rosyjskich wojsk na Ukrainie powinna zagwarantować Ukraińcom prawo do samostanowienia. Czaplin twierdzi, że chodzi również o ścisłe kontakty Ukraińców z innymi narodami historycznej Rusi. Rzecznik sergiańskiej Cerkwi przypomniał oświadczenie Światowego Rosyjskiego Soboru Narodowego, który uznał rosyjski naród za „nację rozdzieloną na swoim historycznym terytorium, mającą prawo do zjednoczenia w jednym organizmie państwowym”.

W podobnym tonie wypowiadają się uczestnicy organizowanych w Moskwie akcji solidarności z mieszkańcami Krymu. Niektórzy twierdzą, że Ukraina powinna zjednoczyć się terytorialnie z Rosją. – Ukraina nie chciała wychodzić ze Związku Radzieckiego i oddzielać się od Rosji. To wszystko sprowokowały amerykańskie i zachodnioeuropejskie władze – przekonują uczestnicy demonstracji poparcia dla rosyjskich mieszkańców Krymu.

Okraińska Cerkiew prosi Patriarchat Moskiewski o wsparcie

W swojej odezwie zwierzchnik największej z ukraińskich Cerkwi prawosławnych, metropolita czerniowiecki i bukowiński Onufry zaznacza, że jego kraj przeżywa najtrudniejszy czas w swej najnowszej historii. Po trzech miesiącach kryzysu społecznego i politycznego, krwawej konfrontacji w centrum Kijowa i śmierci kilkudziesięciu osób Ukraińcy stają przed innym, równie groźnym wyzwaniem.

Chodzi o sformułowaną przez przedstawicieli Federacji Rosyjskiej zapowiedź ewentualnego wprowadzenia na terytorium Ukrainy ograniczonego kontyngentu wojsk rosyjskich. „Jeśli tak się stanie, narody ukraiński i rosyjski zostaną wciągnięte do konfrontacji, która będzie miała katastrofalne skutki dla naszego kraju” – przestrzega metropolita Onufry. Wzywa on patriarchę Cyryla, by uczynił wszystko, co możliwe, aby zapobiec rozlewowi krwi na Ukrainie. „Proszę Waszą Świątobliwość, by zabrał głos na temat zachowania integralności terytorium państwa ukraińskiego” – pisze zwierzchnik Cerkwi Rosyjskiej na Ukrainie.

Wczoraj Rada Federacji dała zielone światło prezydentowi Rosji na użycie armii, na terytorium Ukrainy. Jak twierdzi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, prezydent nie podjął jeszcze decyzji.

(RC)

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosyjska-cerkiew-nie-sprzeciwiamy-sie-interwencji-wojsk-na-ukrainie/7xd39

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s