8 pan-sobór i jednoczenie się antyekumenistów

Posted: 05/03/2014 in ekumenizm

Spotkanie na Fanarze rozpoczęte

4 marca br. w Stambule (Konstantynopolu) w Turcji rozpoczęło się spotkanie komisji przedstawicieli autokefalicznych Cerkwi prawosławnych, poprzedzające spotkanie zwierzchników tych Cerkwi, które ma odbyć się w tym samym mieście w niedzielę Triumfu Prawosławia.

W spotkaniu biorą udział przedstawiciele 13 autokefalicznych Cerkwi prawosławnych. Naszą Cerkiew reprezentuje biskup siemiatycki Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego.

Zadaniem komisji jest przygotowanie projektu orędzia, które zostanie uroczyście odczytane na Fanarze podczas Św. Liturgii w najbliższą niedzielę i tematyki związanej z przygotowaniem do Wszechprawosławnego Soboru.

W spotkaniu Zwierzchników Lokalnych Kościołów Prawosławnych weźmie udział Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, który udaje się do Stambułu w dniu 5 marca br., w towarzystwie archimandryty Andrzeja (Borkowskiego).

Za: http://cerkiew.pl/

Hellada: Prawosławni Grecy zachowujący cerkiewny kalendarz się jednoczą

Trzyletnie starania greckich starostylnych hierarchów, przynależących do dwóch najliczniejszych starostylnych synodów, w kwestii ich zjednoczenia w najbliższym czasie zakończą się sukcesem.

Cerkiew Prawdziwych Prawosławnych Chrześcijan Hellady i Grecka Starostylna Cerkiew Prawosławna (Synod Przeciwstawiających się) wystosowały wspólne oświadczenie o zjednoczeniu się oraz o wspólnym stanowisku względem wciąż odstępujących od Prawosławia Patriarchatów jak i reszty Cerkwi Lokalnych.

Do wspólnego antyekumenicznego frontu dołączyli też inni hierarchowie z różnych starostylnych denominacji. Jest to jak dotąd największe zjednoczenie greckich prawosławnych chrześcijan zachowujących cerkiewny kalendarz od czasów wielkiego podziału który nieprzerwanie ciągnie się w Grecji od połowy lat 70-tych.

Obok światowego prawosławia coraz dalej odchodzącego od Tradycji i nauki Cerkwi wyrasta oddzielna wielonarodowa rodzina Cerkwi, w skład której wchodzą greccy, rumuńscy i bułgarscy starostylnicy, oraz emigracyjna i katakumbowa Cerkiew Rosji.

Komentarze
  1. ПРАВОСЛАВНЫЙ АНТИМОДЕРНИСТ/Prawosławny Antymodernista pisze:

    Wydaje mi się,że po tzw.”soborowym” zatwierdzeniu swojej apostatycznej drogi ,owi łże-pasterze będą się starać porozumieć się ze wszystkimi władzami państwowymi (trudności raczej w tym nie będzie), co niestety będzie się liczyło ze wspólnym (państwo-Cerkiew Lokalna) przyjęciem polityki represyjnej wobec przeciwników oficjalnej polityki „Cerkwi”.Oczywiście nie dokona się to wszędzie ,w ten sam czas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s