Jaki patron jest na medalu fundacji Ostrogskiego?

Posted: 08/03/2014 in historia, prawosławni w Polsce

Najpierw ogólna informacja:

Nagrody im. Księcia Konstantego Bazylego Ostrogskiego. Nagrody są przyznawane od 1989 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju teologii, myśli oraz kultury prawosławnej a także za działania na rzecz pojednania chrześcijan. Nagroda nie zna granic konfesyjnych ani państwowych. Wśród jej laureatów znaleźli się między innymi metropolita Cerkwi w Polsce Sawa, Jerzy Nowosielski, ks. prof. Wacław Hryniewicz, prof. Wiktor Rowdo, muzykolog, Andrzej Turczyński, prozaik i poeta, prof. Anna Różycka-Bryzek, bizantolog, Tamara Sołoniewicz, reżyser, prof. Anatolij Konotop, muzykolog, prof. Atanasios Angelopoulos. Do 2009 roku Nagrodami Ostrogskiego uhonorowano 77 osób z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Grecji, Serbii, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Kanady, Holandii, USA i Kenii.

Nagrody są przyznawane w styczniu a ich wręczenie odbywa się w okresie paschalnym podczas inauguracji międzynarodowego festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce. (za: http://www.ostrogski.pl/)

Konstanty Wasyl Ostrogski – on jest patronem fundacji. Krótka informacja o nim (patrz tutaj), oraz jego portret:

Jak widać jest bez brody i ma na sobie typowo sarmacki ubiór.

A teraz przypatrzmy się medalowi fundacji jego imienia:

Prawda że jest na nim ktoś inny? Z brodą… o innej posturze… O co więc chodzi?

Okazuje się, że twórcy fundacji pomylili się i zamiast podobiznę Konstantego Ostrogskiego wstawili podobiznę jego ojca… który również miał na imię Konstantyn, ale już nie Wasyl lecz Iwanowicz. Tutaj informacja o nim, oraz jego portret:

  Cóż… w PAKP-ie jak zwykle żenada  panuje…

-PP

Komentarze
 1. Historyk pisze:

  Myślę, że jest wyjście z tej jakże kompromitującej sytuacji. Wszakże kilku moich znajomych otrzymało ów medal…. Trzeba zebrać wszystkie dotychczasowe medale od laureatów owej zaszczytnej Nagrody. A następnie przekazać je dla wytwórcy – by obciął brodę dla Kniazia Ojca=). I wszystko będzie w porządku – będzie Kniaź Syn..
  Ewentualnie można by przemianować fundację na obu książąt Ostrogskich i wtedy dorobić drugi medal. Zaś przyszłe medale produkować już z obu książętami z obu stron medalu.
  Dziwi tylko zachowanie biełaruskich historyków z Białegostoku….

  ps. choć fundacja jakby sama już problem widziała… czas na działania

  http://www.przegladprawoslawny.pl/articles.php?id_n=40&id=8

 2. łowca mitów pisze:

  Polecam galerię brodatego Konstantego Wasyla Ostrogskiego.


  oraz ikona

  • Historyk pisze:

   Drogi Łowco w trakcie pisania swojej monografii z zakresu unii brzeskiej głowiłem się godzinami, jaką rycinę wykorzystać by nie zniekształcić prawdy historycznej. Niestety muszę stwierdzić, że badacze dość szybko przyjęli to czego sami nie byli pewni.
   Popatrz proszę na tą galerię, gdzie masz różnych kniaziów Ostrogskich:

   http://www.volart.com.ua/art/ostrog/index%20grafika.shtml

   Jeśli idzie o to w jaki sposób został ukształtowany wizerunek kniazia Konstantyna Bazylego – to proszę nie zapominać o tym, że opieranie się o XIX imperialną sztukę rosyjską – może zapędzić na manowce. Weźmy tu na przykład przestawienie św. kniazia Włodzimierza równego Apostołom.
   Tudzież przychodzi mi na myśl artykuł pewnego historyka, który zwrócił uwagę na analogiczny problem w przedstawianiu:

   Лебединцев П. В каком виде могут быть изображены св. равноап. кн. Владимир и св. кнг. Ольга, и имеем ли мы их подлинные изображения? // Киевская старина, 1888. Май. С. 259–264.

   Ów szkic dużo wniósł do naszej wiedzy o rzeczywistym wyglądzie św. Włodzimierza, który nie posiadał bujnej brody….

   Również warto zaznajomić się z tymi pracami:

   П. Л. Об изображениях св. Владимира и св. Ольги. Киевская старина, 1888 г., №№ 1-12. (По № 1, 1889 г.)

   Петров Н.И. Древние изображения св. Владимира // Труды Киевской духовной академии. 1888.

   Wracając do np. sarkofagu Kniazia Konstantyna Iwanowicza to pochodzi on z 1579 roku –

   a więc wtedy gdy Kniaź Konstanty Bazyl jeszcze żył…..

   W Teraturgimie z 1638 roku autorstwa mnicha Atanazego Kalnofojskiego czytamy;

   „Костянтин Іванович князь Острозький воєвода Троцький, гетьман Великого Князівства Литовського, після багатьох перемог подоланий смертю, тут похований 1533 року від Р. Х.”.

   W Epitafium zaś:

   „Тут же є поховано тіло його в лаврі преподобних отців наших Антонія і Теодосія Печерських. Гріб цей висічений є сином його благовірним князем Костянтином у св. хрещенні Василем Острозьким, воєводою київським маршалком землі Волинської, старостою Володимирським, й у пам’ять про нього встановлений року 1579, місяця серпня 7. Як постав перед смертю, до цього року 1693 – Мав років 167, а могилі років 114, по смерті років 50 і три поставлено”.

   A jeśli idzie o ikonę Kniazia to jego kanonizacja miała miejsce nie tak dawno i w dodatku patriarchat Kijowski trochę na szybkiego kanonizował grupę zasłużonych dla Ukrainy postaci historycznych…. nawet jednego atamana kozackiego….

   Dobrze, że PP zajął się tą sprawą bo trzeba być rzetelnym…..

   Przypuszczam, że wszystko zaczęło się od mylnego wykorzystania na okładce jedynej monografii polsko-języcznej o Kniaziu Konstantynie Bazylim pióra prof. T. Kempy, Konstanty Wasyl Ostrogski (ok. 1524/25–1608), wojewoda kijowski i marszałek ziemi wołyńskiej. Toruń, 1997.

   Na portrecie widnieje przecież postać trzymająca w ręce buławę hetmańską….

   a takową posiadał Ojciec – który był hetmanem wielkim litewskim.

   Odnośnie odnalezienia medalu z wizerunkiem Kniazia Ostrogskiego pisali już:

   Лукомський В. К. Медаль Костянтина Костянтиновича Острозького // Науковий збірник за 1925 рік. Записки українського Наукового товариства в Києві. Т. 20. К, 1926. С. 43-49.
   Бендюк М. Медаль князя Василя-Костянтина Острозького // Історія музейництва, пам’яткоохоронної справи, краєзнавства і туризму в м. Острозі і на Волині. Острог, 2006. Вип. 1.С. 74-78.

   CONSTANTIN, CO.D: G. DUX. OSROGIAE. P. KIO. M. T. WO; C. W., – taki napis widniej tam.

   Ale był bym bardzo ostrożny z powielaniem wizerunku Ojca…. proszę pamiętać, że wszyscy potomkowie Kniazia Konstantyna Bazylego stali się zagorzałymi katolikami,,,,, w jednym przypadku nawet świadomie przeganiali prawosławnych mnichów…

   Zasadnicze pytanie więc jest następujące: Czy przypadkiem celowo nie utarto wizerunku Kniazia Ojca – by tym samym usunąć w cień wizerunek Kniazia Syna…

   ps. a Wy biełaruskije historyki interesujecie się historią Prawosławia….? czy Wam polityka w głowie….

   • UwB WH-S pisze:

    Panie dr A. N.,
    daj Pan spokój biełaruskim historykom… Przecież i tak Pan Ukraińców na Podlasiu nie znajdziesz 🙂

 3. Historyk pisze:

  Do prawda – na całe szczęście spora część szacownych laureatów nie pochodzi z Polski=)
  Zgorzej z tymi, którzy dzięki tej stronie dowiedzieli się jak to ich uhonorowano na swój sposób.
  Swoją drogą być może tutaj odnajduję odpowiedz na nurtujące mnie już przez wiele lat pytanie. Dlaczego Bractwo św. prep.-męcz. Atanazego ihumena Brzeskiego z Białegostoku – właśnie tą wielką postać obrało sobie na Patrona? Wątpliwość ma bierze się z tego mianowicie powodu, iż Bractwo owe nic nie robi w tematyce ochrony wiary prawosławnej. Czyżby i oni pomylili patrona?

  Ktoś być może powie a co różnica jaki jest patron… w końcu nazwisko się zgadza. To prawda, ale owe postępowanie wystawiło na szwank nie tylko samą Fundację, a całą prawosławną społeczność w Polsce.

  • Historyk pisze:

   Szanowny Panie na szczęście onegdaj skończyłem wasz wydział i nie jestem żadnym panem dr A. N.
   Jestem mgr., a nie doktorem [dzięki białoruskiemu monopoliście od Prawiesławia] – a Ci którzy znają mój fanatyzm względem profesjonalizmu i rzetelności wiedzą kim jestem…..=)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s