Ruska Republika Ludowa Łemków

Posted: 08/03/2014 in prawosławni w Polsce

W latach 1918 – 1920 na obecnych ziemiach południowo-wchodniej Polski istniała Ruska Ludowa Republika Łemków. Było to niewielkie państwo powstałe w wyniku rozpadu Austro-Węgier. W 1920 wojska polskie wkroczyły na teren republiki i aresztowały jej władze doprowadzając tym samym do je upadku.

Istnienie republiki proklamowano 5 grudnia 1918 we Florynce. Władze republiki były nastawione prorosyjsko. Odmawiano podpisania unii z Zachodnioukraińską Republiką Ludową.
Na konferencji paryskiej delegacja łemkowska (o. Mychajło Jurczakewycz, dr Aleksander Cichański oraz dr Jarosław Kaczmarczyk) domagała się przyłączenia republiki do Czechosłowacji na zasadzie autonomii.

W skład Republiki weszły: Ruska Rada w Gładyszowie, Powiatowa Ruska Rada (powołana w Śnietnicy dla powiatu grybowskiego), Ruska Rada w Krynicy (dla powiatów nowosądeckiego i nowotarskiego), Powiatowa Ruska Rada w Sanoku.

Powołano Radę Zwierzchnią Łemkowskiej Rusi (Naczelną Radę Łemkowszczyzny), której przewodniczącym został ks. Mychajło Jurczakewycz, a sekretarzem dr Dmytro Sobyn z Bartnego.

12 marca 1920 we Florynce powstał Komitet Wykonawczy (pełnił rolę rządu), którego przewodniczącym został dr Jarosław Kaczmarczyk. Ministrem rolnictwa został Mykoła Gromosiak, Łemko z Krynicy Wsi, a ministrem spraw wewnętrznych o. Dmytro Chylak (1866-1955), proboszcz z Izb. W jego skład wchodził także ks. Wasyl Kuryłło z Florynki[2].
Republika została zlikwidowana przez wojska polskie, co potwierdził w 1921 traktat ryski. Jarosław Kaczmarczyk, Dymitrij Chylak i Mikołaj Gromasiak zostali aresztowani, a następnie byli sądzeni w 1921 roku przez polski sąd (jako obywatele polscy) pod zarzutem zdrady stanu, który uwolnił ich od zarzutów i uniewinnił.

Komentarze
  1. Chrystofor pisze:

    Jeżeli samo odrzucenie opcji proukraińskiej oznacza prorosyjskość, to dobrze, niech tak zostanie, należy jednak zaznaczyć, że RRŁ wcale nie była nastawiona „prorosyjsko” Sama Republika to echo postanowienia o samostanowieniu narodów, opcja prorosyjska była uważana za lepszą od ukraińskiej, ale i ją odrzucono na rzecz samodzielnego państwa.

  2. Bazyli pisze:

    Warto zauważyć że na mapie wschodnie tereny proklamowanej republiki pokrywały się z inną łemkowską republiką- Republika Komańczańska, która to opowiadała się za przyłączeniem ok 30 wiosek leżących w dzisiejszych powiatach sanockim i leskim do ZURL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s