8 „SOBÓR” odbędzie się 19 czerwca 2016 roku

Posted: 09/03/2014 in ekumenizm

Nieuchronnie zbliża się nowy rozbójniczy sobór który ma być zwołany przez głównych światowych ekumenistów.

Już podano do publicznej wiadomości datę jego odbycia się. Będzie to dzień Pięćdziesiątnicy – 19 czerwca 2016 roku.

Przewodniczyć mu będzie patriarcha ekumeniczny, tj. Konstantynopola. Każdą Cerkiew autokefaliczną będzie reprezentować jej zwierzchnik i nie więcej, niż 24 jej biskupów – jeśli natomiast dana Cerkiew liczy mniej, niż 24 hierarchów, reprezentować ją będą wszyscy jej biskupi. Każdej Cerkwi autokefalicznej będzie przypadał jeden głos.

Uczestnicy trwającego spotkania wszystkich zwierzchników Cerkwi autokefalicznych podjęli decyzję o powołaniu specjalnej Międzynarodowej Komisji, której członkami będą dwaj reprezentanci – w tym jeden biskup – każdego Kościoła autokefalicznego. Komisja rozpocznie prace we wrześnie tego roku, a zakończy do Paschy roku 2015. Ma przygotować dokumenty przedsoborowe dotyczące m. in. spraw kalendarza, małżeństwa i znaczenia postu. W pierwszej połowie przyszłego roku ma przyjąć ona również dokumenty pt. „Autonomia w Cerkwi prawosławnej i porządek jej przyznawania” oraz „Dyptychy”. Wszystkie te tematy mają być bowiem rozpatrzone na Pan-Soborze.

Prawosławni z oficjalnego prawosławia, niczym rzymscy katolicy w czasach II Soboru Watykańskiego, stoją przed niebezpieczeństwem całkowitego odstąpienia od Jezusa Chrystusa i Jego Oblubienicy-Cerkwi.

Na foto: Fanar 2014 roku.  Zwierzchnicy Cerkwi Lokalnych podpisują dokumenty o planach zwołania Pan-Soboru.

Komentarze
 1. proch pisze:

  „Prawosławni z oficjalnego prawosławia, niczym rzymscy katolicy w czasach II Soboru Watykańskiego, stoją przed niebezpieczeństwem całkowitego odstąpienia od Jezusa Chrystusa i Jego Oblubienicy-Cerkwi.” – A ten osąd to na jakiej podstawie jeśli można spytać?

  • Po owocach ich się poznajemy.

  • Ekumenizm to fikcja pisze:

   Kilka faktów:
   1. Schizma Wschodnia, nigdy nie miała miejsca, bo to kościół katolicki odłączył się od Bizancjum. To fakt i warto poczytać, co o tym mówią historycy, a nie księża z ambony.
   2. W kościołach prawosławnych zasady wiary określa się na soborach, w kościołach katolickim – papież, poprzez encykliki i inne pisemka.
   3. Większość autokefalicznych kościołów w Europie (dla katolików: oznacza to kościół niezależny od cerkwi rosyjskiej głównie, ale podlegające Konstantynopolowi) odrzucają propozycję 8-go soboru, bo wykładnia wiary została określona na bazie 7-u soborów powszechnych i nic nie zmieniło się od tego czasu (brak nowego mesjasza, nowych ewangelii, etc.)
   4. Kościoły bałkańskie, w tym grecki nie popierają tej inicjatywy, gdyż uważa się, że jest to próba unifikacji religii i przejęcia wiary prawosławnej i katolickiej przez budowany przez syjonistów kościół antychysta.
   5. Papieże (3 ostatni) oddały hołd judaistom i to niepokoi także katolików (tych, u których wiara jest w Jezusa, a nie kościół). Mamy mnóstwo zdjęć z tych hołdów.
   6. Zabójcy Jezusa przygotowują nam piekło na Ziemi w imię ich boga Baala.

   CHRZEŚCIJANIE – OBUDŹMY SIĘ, ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO!

 2. Paweł Jerzy pisze:

  Sprawa kalendarza i postu jest zrozumiała (pewno będzie prikaz przejścia na kalendarz papieski i zniesiony post jak u watykanistów) ale o co chodzi w sprawie małżeństwa?

 3. czytelnik pisze:

  ósmym to on moim zdaniem nie będzie, choć istnieją podstawy aby tak go nazwać, ale zaraz po nim pewnie szybko nastąpi

  Święty starzec Kuksza Odeski (Wieliczko, †1964 r.) powiedział: „Nadchodzą czasy ostateczne. Szybko będzie ekumeniczny Sobór, nazwany „świętym”. Jednak będzie to ten sam Ósmy Sobór, który będzie zgromadzeniem bezbożnych. Na tym Soborze wszystkie religie zjednoczą się w jedno. Potem zostaną zniesione wszelkie posty, stan mniszy zostanie całkowicie zniszczony, a biskupi będą się żenić. Nowy styl kalendarzowy zostanie wprowadzony w całej Powszechnej Cerkwi. Bądźcie czujni. Starajcie się chodzić do cerkwi, póki są one jeszcze nasze. Wkrótce nie wolno będzie tam chodzić, wszystko się zmieni. Tylko wybrani to zobaczą. Ludzie będą zmuszeni, żeby chodzić do cerkwi, ale nam nie wolno będzie tam w żadym wypadku chodzić. Błagam was, trwajcie w Prawosławnej wierze do końca waszych dni i zbawiajcie się” („The Ortodox Word”, 1991 r., N 158.P.138-141).

  Święty optiński starzec Nektariusz (Tichonow, †1928 r.) powiedział: „Nie będzie już więcej Soborów. Było 7 Soborów, podobnie jak jest 7 Sakramentów i 7 Darów Ducha Świętego. Liczba wyrażająca pełnie, jest dla naszych czasów 7. Liczba przyszłego wieku to 8”.

  za http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=15031

 4. młody baciuszka pisze:

  Jaki sobór na miłość Boską! To nie jest sobór lecz jakieś zebranie towarzyskie hierarchów. Zgodnie z kanonami Sobór powszechny to zebranie nie tylko biskupów,ale i niższych rangą duchownych oraz świeckich wybranych przez Naród.
  Moi znajomi (w tym duchowni) i w sumie ja też mamy już dość „dogmatu o nieomylności” SAWY i naszych władyk!
  P.S. Ostatnio jeden z tzw. młodych władyk (wyświęcenie przez Locum tenens w celu uzyskania przewagi na pamiętnym soborze lokalnym w 1998r.) jako niekanonicznie wyświęcony znowu nie został dopuszczony do Świętej Liturgii w czasie pobytu za granicą..

  • Młody baciuszko, czyżby znów chodzi o supraskiego władykę?
   W 1998 roku nie było soboru lokalnego PAKP. Zresztą PAKP nie miał soboru lokalnego od samego początku swego powstania. Zwołanie takiego soboru jest koniecznym warunkiem do zatwierdzenia przyznanej autokefalii. Co prawda były przymiarki w 1936 roku, ale z powodu sprzeciwu wiernych do niego nie doszło.
   Stąd kanoniczny status PAKP-u w świetle kanonów Cerkwi jest bardzo wątpliwy.
   Raczej powinno być Polski Autokratyczny Kościół Prawosławny.

   (gr. autokratés, samowładny, αυτός sam + κρατέω rządzić) – system rządów sprawowany przez jedną osobę lub niewielką grupę osób, posiadającą nieograniczoną władzę, będącą poza jakąkolwiek kontrolą społeczną. Głównymi wyróżnikami autokratycznych systemów jest skoncentrowanie całej władzy w ręku jednostki bądź grupy, panującej za pomocą monolitycznie i hierarchicznie zorganizowanego aparatu nad społeczeństwem pozbawionym legalnych form wpływu na powoływanie i zmienianie rządzących oraz na programy i metody rządzenia.

  • starik pisze:

   Poczekaj na owoce tego zebrania towarzyskiego, który jest czy chcesz czy nie soborem , a który przyniesie konkretne decyzje i dyrektywy do wdrożenia, a wtedy za kim się opowiesz???

  • Tutejszy pisze:

   a ty młody to lepiej się módl, a nie osądzasz! Czy ty się modlisz w Wielkim Poście, bo mi się zdaje, że nie rozumiesz modlitw, szczególnie jednej, którą powinieneś jako „baciuszka” czytać przed ikonostasem. Wielki Post Bracia!!! Wybaczcie mi grzesznemu.

 5. starik pisze:

  Nic z tego dobrego nie będzie. Ja myślę, że wiele dokumentów jest podpisanych i gotowych do podpisania i ogłoszenia. A samo zboriszcze to będzie tylko pro forma , aby nas wiernych postawić przed faktem dokonanym. Ciekawe tylko czy o wszystkim poinformują od razu to co tam ustalą, czy raczej będą dozować latami i powoli, by gotowana żaba nie wyskoczyła z wrzątku tylko będą powoli dozować temperaturę by się ugotowała.

 6. starik pisze:

  Portal-Credo.Ru: Panie Michale Wiktorowiczu (РПЦЗ), jak mógłby pan skomentować doniesienia o tak zwanej „Unii z Krety” między przedstawicielami oficjalnych Cerkwi prawosławnych i Kościoła Katolickiego? http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=3813

 7. stara baciuszka pisze:

  A ta młoda baciuszka to, cytując STARIKA, „zaczyna mi działać na nerwy”… 😉

  • młody baciuszka 2 pisze:

   A mnie to inspiruje. Logiczny głos. Zwarzywszy na ten cały bajzel. „Wśród nich zabrakło metropolity Tichona – zwierzchnika OCA (Cerkwi w Ameryce), metropolity Rościsława – zwierzchnika Cerkwi Ziem Czeskich i Słowacji oraz patriarchy antiocheńskiego wraz z całą delegacją tego Kościoła. Powodem nieobecności tego pierwszego jest niejasny status OCA – uznawana jest ona za kanoniczną Cerkiew, lecz nie wszyscy przyznają jej autokefalię. Natomiast metropolita Rościsław przez niektóre Cerkiew lokalne – w tym Konstantynopol – nie jest uznawany za ważnego zwierzchnika Kościoła Ziem Czeskich i Słowacji”
   Do tego Sawa -TW Jurek i bp Jerzy ze znaną przypadłością i kilkoma skandalami na koncie.
   Ale jajca co?.

 8. ojciec mateusz pisze:

  Jestem wiernym czytelnikiem tego portalu. Nigdy nie komentowałem, ale nadszedł czas, żebym i ja zabrał głos. To co się dzieje w cerkwi na świecie zaczyna mnie mierzić. Nie wiem po co ten „sobór”. Jeśli komuś zależy na dobru Cerkwi Chrystusowej to czas się zastanowić. Skupię się dziś na jednej rzeczy. Chodzi mi o cerkwie lokalne. Kanony mówią:… (dokładnie nie zacytuję, ale chodzi mi o sens)… niech każdy naród ma swego biskupa, i niech ten biskup będzie niezależny od biskupa innego narodu… I co??? Na Fanarze nie było metropolity Tichona Ameryki i Kanady, bo nie uznają go wszyscy, nie było tez metropolity Rościsława… to samo. Dlaczego cerkiew, która powinna postępować według nauki Chrystusa, robi wszystko po swojemu??? Macedonia to odrębny kraj i dlaczego nie może mieć autokefalii? Żeby Ukraina po rozpadzie Związku Sowieckiego otrzymała autokefalię nie byłoby podziału cerkwi, kraje nadbałtyckie taż powinny mieć autokefalię. Mogę tak dalej gdybać. A czemu kraje Europy Zachodniej też nie mogą mieć jednej cerkwi??? W Niemczech jest więcej prawosławnych niż w Polsce… a juryzdykcji kilka… a nie może być jedna Autokefaliczna Cerkiew Niemiecka??? To się tyczy wszystkich krajów europejskich. Wiadomo… jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze albo o władzę.

  • Tutejszy pisze:

   do o. mateusza – a u nas dać autokefalie Łemkom bo też chcieli? Nie zawsze chodzi o pieniądze i o władze. Co do Czech i Słowacji to się zgadzam, ale z Ameryką to już inna bajka, tym bardziej Ukraina czy Niemcy, czy kraje nadbałtyckie. Z interpretacją kanonów to też się nieśpiesz, bo musisz wiedzieć czy tłumaczysz z orginału czy słyszałeś to z tłumaczenia ks. Znosko. A tak na boku chyb wszyscy tu zapomnieli że jest Wielki Post.

 9. ojciec mateusz pisze:

  Nie zapomniałem „Tutejszy” o Wielkim Poście. PP ma rację. Właśnie teraz trzeba mówić o wierze. To dobry czas. Łemkowie nie mają swojego państwa, więc w jednym państwie dwie autokefalie to nierealna rzecz. Ale jeśli cerkiew w danym państwie spełnia warunki przyznania autokefalii to czemu jej nie dać. Jeśli chodzi o Amerykę, to według mnie każda jurysdykcja powinna zrezygnować z opieki nad swoimi na rzecz jednej i silnej cerkwi w tym kraju. Co do języka… niech każdy odprawiałby po swojemu, chociaż i tak za jakiś czas będzie w użyciu tylko angielski. W krajach zachodnich też jest pewna nienormalność. W jednym mieście jest kilku prawosławnych biskupów, pytanie po co??? Cerkiew w ten sposób jest podzielona mimo łączności eucharystycznej, bo na pierwszy plan stawia się nie wiarę a narodowość. A to już nie ewangeliczne podejście. Oj dużo można powiedzieć na temat stanu rzeczy we współczesnej cerkwi.

  • Tutejszy pisze:

   do o. mateusza odpowiedz mi na pytanie czy Antiochia, Aleksandria, Rzym, Jerozolima, Konstantynopol, Cypr, Kartagina to były w jednym państwie czy nie? Czy były niezależne i autokefaliczne? Czy były to inne państwa? Wtedy zobaczysz nielogiczność. Nie wszystko jest takie proste.

 10. ojciec mateusz pisze:

  Tytejszy – Sam wiesz, że Imperium Rzymskie było ogromne. Jedno tylko pytanie… myślisz, że kraje podbite nie odczuwały suwerenności??? Rzym, Antiochia, Jerozolima, Aleksandria w sercach ludzi były dalej krajami niezależnymi… Dlatego autokefalia miała logiczność… Jest post i nie próbuj konfrontacji polegacej na zaczepianiu… proszę…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s