Małżeństwa mieszane są szansą?

Posted: 27/04/2014 in ekumenizm
Autor: Michał Karski / 17.04.2014

Uczestnicy panelu: ks. prof. Jerzy Tofiluk, ks. prof. Bogusław Milerski i ks. Piotr Gaś (fot. Michał Karski)

W Warszawie odbyła się dyskusja na temat projektu dokumentu ekumenicznego dotyczącego małżeństw mieszanych wyznaniowo. –W dokumencie tym nie interes Kościoła został wyakcentowany, ale interes człowieka – mówił ks. prof. Bogusław Milerski.
Projekt dokumentu „Małżeństwo chrześcijańskie osób o różnej przynależności wyznaniowej. Deklaracja Kościołów w Polsce na początku Trzeciego Tysiąclecia” został przygotowany w ramach prac Komisji Teologicznej Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Obecnie projekt znajduje się w fazie konsultacji z Kościołami.
7 kwietnia w warszawskim kościele luterańskim Św. Trójcy odbyło się comiesięczne nabożeństwo ekumeniczne. Poprzedziła je dyskusja panelowa na temat tekstu dokumentu o małżeństwach mieszanych. Wzięli w niej udział autorzy dokumentu: luteranin ks. prof. Bogusław Milerski, rektor ChAT, oraz prawosławny ks. prof. Jerzy Tofiluk, rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Dyskusję prowadził ks. Piotr Gaś, proboszcz miejscowej parafii.

Historię powstawania dokumentu przytoczył ks. prof. Jerzy Tofiluk. – Prace nad tekstem zaczęły się w 2006 r. – mówił. Tłumaczył, że autorzy projektu inspirowali się podobnym dokumentem przyjętym przez Kościoły we Włoszech.

Treść i strukturę dokumentu omówił ks. prof. Bogusław Milerski. – Ta deklaracja ma mieć charakter praktyczny, duszpasterski. Człowiek jest tu dowartościowany – podkreślał. Zwrócił też uwagę, że dokument został tak napisany, że każdy go może przeczytać i zrozumieć, tymczasem słabością wielu podobnych tekstów jest ich hermetyczny język.

– Często się mówi, że małżeństwa mieszane to problem. W dokumencie nie lekceważymy trudności, jakie się z tym wiążą, ale mówimy też, że takie małżeństwa są szansą na zbliżenie wspólnot – zauważył rektor ChAT. Zaznaczył również, że w dokumencie nie interes Kościoła został wyakcentowany, ale interes człowieka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s