FOTOREPORTAŻ: Katakumbowa mniszka

Posted: 03/08/2014 in sergiaństwo
Ostatnia fotografia z matuszką 14.07.2014

Ostatnia fotografia z matuszką 14.07.2014

Dziś (02.08.2014) odeszła do Boga nasza droga katakumbowa ihumenia Fiłoniła, duchowe dziecię i opiekunka katakumbowego arcypasterza Guria. Ona i zajmowała się władyką do końca jego niełatwego życia.

Matuszka w ostatnich latach niosła trud (подвигъ) rekluzniczestwa (затворничества) i szczególnego postu. Oprócz zwyczajowych postów, ona nie przyjmowała nawet skromnego jedzenia przez cały tydzień, prócz sobót i niedziel. Choć warto powiedzieć, że jadła ona i bez tego bardzo mało. Jej sposób życia był nadzwyczaj ascetycznym. Pieniędzy jako takowych nie używała (co najwyżej w skrajnych przypadkach) i nie umiała ich rozpoznać. Żyła bez emerytury, bez gazu i elektryczności, korzystając jedynie z polan, za to wraz ze swą ulubioną lampą, czytając modlitwy przy zapalonym łuczywie w rękach. Matuszka srogo odnosiła się względem wiary. Nie modliła się cerkwiach sergian i ekumenistów, – tak jak ją uczyli święci nowi męczennicy i wyznawcy rosyjscy.

Да упокоитъ Господь свою вѣрную рабу и нашу великую подвижницу и исповѣдницу истиннаго православiя.

Poniżej galeria zdjęć gdzie widać matuszkę Fiłoniłę, oraz katakumbowy monaster, który przetrwał czasy prześladowań w ZSRR.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s