Putin honoruje Dzierżyńskiego

Posted: 22/09/2014 in życie w eReFi

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przywrócił doborowej dywizji Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji imię Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy radzieckich organów bezpieczeństwa i symbolu bolszewickiego terroru.

Putin honoruje Dzierżyńskiego

 Feliks Dzierżyński

O decyzji tej w poniedziałek poinformowała agencja Interfax, powołując się na służbę prasową tych wojsk, według której Putin wydał w tej sprawie specjalny dekret.

Ta elitarna jednostka, wykorzystywana do ochrony porządku publicznego w Moskwie, w tym podczas akcji protestacyjnych opozycji, stacjonuje w Bałaszysze, 10 km na wschód od stolicy FR. Dywizja powstała w 1924 roku. Imię Dzierżyńskiego, jednego z najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina, nosiła w latach 1926-1994.

Imię zbrodniarza Putin przywrócił jednostce na prośbę jej weteranów. Decyzję tę uzasadnił „masowym heroizmem i odwagą, przejawionymi przez skład osobowy podczas działań bojowych w obronie ojczyzny i interesów państwowych”.

Niewykluczone, że w następnej kolejności na Plac Łubiański w Moskwie, skąd został usunięty po puczu komunistycznym w sierpniu 1991 roku, wróci pomnik Dzierżyńskiego. Domaga się tego Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), wspierana przez nacjonalistyczną Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego i część prokremlowskiej partii Jedna Rosja.

O odbudowanie pomnika Dzierżyńskiego na Łubiance, przed siedzibą dawnego KGB i jego poprzedniczek, komuniści zabiegają od kilkunastu lat. Popierał ich w tym poprzedni burmistrz Moskwy Jurij Łużkow. W 2002 roku, w obliczu protestów ugrupowań demokratycznych, Kreml uznał ten pomysł za „nie do przyjęcia”.

Jednakże Kreml nie oponował, gdy w 2005 roku z inicjatywy weteranów milicji przywrócono popiersie Dzierżyńskiego na dziedziniec Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych Moskwy przy ul. Pietrowka 38.

Dzierżyński w latach 1917-26 stał na czele najpierw Nadzwyczajnej Komisji ds. walki z kontrrewolucją i sabotażem (CzeKa), a po jej reorganizacji – Państwowego Zarządu Politycznego (GPU) i Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego (OGPU), policji politycznej radzieckiej Rosji. Jest odpowiedzialny za wymordowanie setek tysięcy „wrogów ludu”, czyli przeciwników politycznych bolszewików. Z sondaży opinii publicznej wynika, że prawie połowa Rosjan pozytywnie ocenia dokonania Dzierżyńskiego.

W 2007 roku, gdy w Rosji obchodzono 130. rocznicę urodzin Dzierżyńskiego, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wydała z tej okazji tom jego listów miłosnych.

Źródło: http://gosc.pl/doc/2170804.Putin-honoruje-Dzierzynskiego

Komentarze
 1. Dla tych, co nie wiedzą czym była CzeKa:

 2. Y pisze:

  Wiecie na czym będzie polegał chichot historii, albo jak kto woli szatana? Chcąc utrzymać wiarę, rodzinę, ortodoksyjne wartości trzeba będzie przeprosić Dzierżyńskiego. Nie widzicie tego co się dzieje? Albo będziemy twardzi, albo nasz świat zniknie 😦

  • ?
   Nie bardzo rozumiem. Dzierżyński „wybawcą”?

   Feliks Dzierżyński (1877-1926), etniczny Polak, zawodowy rewolucjonista, założyciel CzeKa, najbliższy współpracownik Lenina. Wprowadził system zakładników i terroru klasowego, organizował masowe mordy przeciwników bolszewickiego reżimu i „społecznie wrogich elementów”. Dzięki swojej znieczulicy otrzymał przydomek „Żelazny Feliks”. Komisja generała Denikina przytacza liczby ofiar czerwonego terroru tylko za okres lat 1918-1919. Zamordowano 1.766.118 Rosjan, wśród nich 28 biskupów, 1.215 kapłanów, 6.775 profesorów i nauczycieli, 8.800 lekarzy, 54.650 oficerów, 260.000 żołnierzy, 10.500 policjantów, 48.650 agentów policyjnych, 12.950 ziemian, 355.250 przedstawicieli inteligencji, 193.350 robotników, 815.000 chłopów. Odpowiedzialność za te mordy ponosi osobiście Dzierżyński.

 3. Y pisze:

  Nie bronię Dzierżyńskiego, ale to życie nauczyło go jak prowadzić walkę z wrogami, w tym wypadku rewolucji. Jakakolwiek litość skutkuje tym, że wróg wygrywa. Czy carat wygrał z rewolucjonistami ? Nie bo był za miękki. Dzierżyński odrobił prace domową i już wiedział, ze aby wygrać trzeba być bezwzględnym. Niestety jeszcze trochę, a sprawdzi się to w dzisiejszych czasach. Na razie zło wygrywa. Czy wobec zła można być miękkim, można ujść na ustępstwa? Niestety nie? Tylko do jakich czynów musimy się posunąć by dobro zwyciężyło. Ostatnie 100 lat świadczy o tym, ze gdy tylko ustępujemy złu ( bezgraniczna tolerancja) zło zwycięża. Od złego Dzierżyńskiego tez można wiele się nauczyć służąc dobru

 4. Yah pisze:

  W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie.

  TYM się różnimy szanowny Panie Prawosławny Partyzancie, a Pański cytat nijak się ma do mojego tłumaczenia rzeczywistości.

  • Czy święci męczennicy i wyznawcy rosyjscy których zliczyć się nie da, byli „godnymi” aby ich Twój „Chrystus”-Dzierżyński wymordował, niekiedy w przerażający sposób?

   Masz rację, tym się różnimy…
   Ty utożsamiasz się z oprawcami i zwyrodnialcami a ja z ich ofiarami. Z tym że, w ostatecznym rozrachunku, to ci ostatni zwyciężyli świat.

 5. Y pisze:

  Poz tym cytowanie tuby ekumenizmu Gościa Niedzielnego przez PP to woła o pomstę do nieba. Mam wrażenie, że z PP coś ostatni źle się dzieje, a miałem bardzo duży szacunek do tej strony …..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s