Jan Bosy udał się w ostatnią pielgrzymkę do Niebiańskiej Jerozolimy

Posted: 07/11/2014 in prawosławni w Polsce, święci

Jan

3 listopada w Bielsku Podlaskim odbył się pogrzeb pana Jana Gajewicza (zwanego też Janem Bosym) – miał 75 lat. Bardzo inteligentny człowiek. Nie przepadał za ekumenistami oraz masonami, również tymi zajmującymi wyższe cerkiewne stołki. Był nieodzownym elementem wszystkich świąt i odpustów w podlaskich cerkwiach; i jedną z bardziej charakterystycznych postaci rejonu Bielska, Hajnówki i Siemiatycz. Jego życie napominało życie wielu świętych szaleńców dla Chrystusa (rus. юродивыхъ, gr. saloita). Вѣчная память.

janp janpiel janpielg

Komentarze
 1. fiofil pisze:

  Dziękuję za artykuł. To miłe, że ktoś jeszcze pamięta o Janie Bosym i tu wspomniał Jego. Miał wspaniały, cichy pogrzeb w otoczeniu przyjaciół i bliskich i tych którym On był bliski. So Swiatymi Upokoj.

 2. kazaczok pisze:

  Starzec z miejscowości Chmielewo na Białorusi (160 km od Białegostoku, 40 km od Brześcia) stwierdził, że „bosy Jan” jest na równi z Ksenią Petersburską. Powinniśmy dziękować Bogu za to, że w dzisiejszych heretyckich czasach ziemia podlaska potrafiła zrodzić takiego wielkiego człowieka. Jeżeli ktoś by mógł przybliżyć jego życiorys i co spowodowało, że stał się on „jurodiwym” byłbym wdzięczny. Z tego co wiem na boso przechodził on ponad 25 lat.

  • Martin pisze:

   „Nikt nie może służyć dwom panom, bo jednym gardzić będzie, a drugiego polubi; o jednego dbał będzie, a drugiego zlekceważy. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Dlatego mówię wam: nie martwcie się o swoje życie, co będziecie jeść lub co pić będziecie; ani o swoje ciało, czym się przyodziejecie. Czy życie nie jest ważniejsze od pokarmu, a ciało od odzienia? Popatrzcie na ptaki na niebie: nie sieją, nie żną, nie gromadzą w magazynach, a wasz Ojciec niebieski je żywi. Czy wy nie więcej znaczycie niż one? Kto z was swoim staraniem jedną chwilę może dodać do swojego wieku? Dlaczego martwicie się o odzienie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ciężko ani nie przędą, a mówię wam, że nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był ubrany tak, jak jedna z nich. Jeśli zatem to ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca wrzucają, Bóg tak odziewa, to o wiele bardziej was, małej wiary! A zatem nie martwcie się, mówiąc: „Co będziemy jeść?”, albo: „Co będziemy pić?”, albo: „Czym się odziejemy?” Bo o to wszystko zabiegają poganie. A wasz Ojciec niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Zabiegajcie najpierw o królestwo i o jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie martwcie się zatem o jutro, bo jutro samo zatroszczy się o siebie. Starczy dniowi jego własnej biedy” (Mt 6,24-34).

   Podczas jednej z moich rozmów z panem Janem (tak go nazywano) powiedział mi, że w latach 80-tych był właścicielem/dyrektorem dużej firmy. W pewnym momencie stwierdził, że to wszystko jest marnością przed Bogiem. Pozostawiwszy wszystko udał się w pielgrzymkę, która trwała całe jego życie. Faktycznie nie lubił masonów, często śmiał się z papieża JP2 i uważał ekumenizm za dzieło masońskie. Swoim podwigiem zadziwiał wielu i wzbudzał do zastanowienia się nad celem i wartościami życia doczesnego. Przez wielu wyśmiewany… szedł na boso… często po skutych śniegiem i lodem ulicach, chodnikach i ścieżkach podlaskiej ziemi.
   Zaprawdę nasza ziemia nosiła wielkiego człowieka, nie w oczach ludzi lecz Boga. Militwiennika i prawiednika, który wzgardził światem, rozdał co miał i udał się za Chrystusem.

   • W.Kalicki pisze:

    Jestem osobą która ostatnie trzy lata miała możliwość być blisko Śp. Joana.
    Proszę o wspomnienia o nim, wszystko co ,możliwe, próbuję zebrać o nim materiały.
    W.Kalicki
    w.kalicki@onet.pl

 3. jan pisze:

  wielka strata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s