Władyka z dystansem do siebie

Posted: 12/11/2014 in sergiaństwo

maxresdefaultNa stronach tygodnika Przegląd oraz cerkiew.pl znalazł się artykuł pt. „Władyka z dystansem do siebie” autorstwa Arkadiusza Panasiuka Poniżej kilka jego fragmentów oraz naszych komentarzy do niego. – red.PP

(…)

EMIGRACYJNE ROZTERKI

Z arcybiskupem po raz pierwszy rozmawiałem w 2008 r. w trakcie pracy nad publikacją o zmarłym tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach proboszczu parafii prawosławnej w Narwi, ks. Piotrze Popławskim. Zmarły uczył przyszłego hierarchę religii w rodzinnej Narwi i gorąco namawiał do zostania duchownym. – W 1985 r., gdy zmarł ks. Popławski, opiekowałem się prawosławną diasporą w Niemczech i, prawdę mówiąc, byłem wtedy na takim duchowym rozdrożu – mówił mi wtedy.

Z grzeczności nie ciągnąłem tego wątku, ale teraz widzę, że jego rozterki na emigracji i sama jego tam obecność miały głęboki sens. Nawiązanie kontaktów z ewangelikami i organizacjami religijnymi tamtego obszaru kulturowego ciągle procentuje.

Ukrywany wątek w biografii abpa Abla. Otóż, władyka-rotarianin będąc wtedy w Niemczech odszedł z PAKP-u do Rosyjskiej Zagranicznej Cerkwi Prawosławnej. A tam nie było już takiej wolności jak tu w Polsce. Tradycjonalizm, antysergianizm, i co najważniejsze tępienie wszelkich przejawów homoseksualizmu. -red.PP

LUSTRACYJNA HISTERIA

Abp Życiński bardzo przeżywał oskarżenia o agenturalność, kto wie, czy jego nagła śmierć w wyniku zawału serca w 2011 r. nie była w jakiejś mierze skutkiem medialnych nagonek. Abp. Ablowi jako hierarsze Kościoła mniejszościowego nie groził taki ostrzał ze strony mediów, ale w 2009 r., kiedy najpierw „Rzeczpospolita”, a potem publikacja IPN „Aparat represji w Polsce Ludowej 1944-1989” oskarżyły cały synod Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o współpracę z bezpieką, zrobiło się nieprzyjemnie. Tym bardziej że poza ogólnymi informacjami w rejestrach archiwum SB i wpisanym przez bezpiekę pseudonimem „Krzysztof” nie znaleziono nic, co mogłoby arcybiskupa kompromitować.

Lustratorzy z zadziwiającą determinacją pomijali istotny fakt, że w przypadku duchownych można było odstąpić od formalnej legalizacji współpracy, a pseudonim nadać bez zgody i wiedzy rozmówcy. Spotkań ze Służbą Bezpieczeństwa raczej nie dało się uniknąć, ale to jeszcze daleka droga do sytuacji, kiedy można kogoś określić mianem świadomego i szkodliwego agenta jakiejkolwiek tajnej policji.

Sam arcybiskup po jakimś czasie zaczął wyśmiewać tę ogólnopolską lustracyjną zawieruchę i, jak mi opowiadał jeden z księży diecezji wrocławsko-szczecińskiej, dzwoniąc do nich, ściszonym głosem rozpoczynał rozmowę od słów: „Tu mówiKrzysztof„.

„Na wszystko śmiech”, jak zwykł mawiać amerykański pisarz Henry Miller. Mnogaja leta, Władyko! – jak zwykli mawiać przy jubileuszach wyznawcy prawosławia.

Oj tak, jednym ze sposobów odwrócenia uwagi od powagi sprawy jest wyśmianie jej. Tak, jest się z czego śmiać władyce. W Narwi tuż po II Wojnie Światowej trójka prawosławnych kapłanów protestacyjne nie uznaje polskiej autokefalii. Zwróciwszy się w tej sprawie z listem do sergiańskiego patriarchy Aleksego (Simańskiego) słuch po nich przepada. Ot tak nagle wyparowali. Łagier czy kula w łeb? Śmierć narewskiego proboszcza z lat 80-tych, o którym to wspomina władyka Abel, też nie została wyjaśniona. Według jednej z najbardziej prawdopodobnych hipotez został on zabity przez funkcjonariuszy SB. Tak, tych samych dla których o wszystkim donosił TW Krzysztof (Abel Popławski) i TW Jurek (Saba Hrycuniak). Znamiennym jest, że po pogrzebie o. Piotra Popławskiego grupa narewskich parafian udała się do Białegostoku, gdzie przed siedzibą tamtejszego prawiesławnego arcybiskupa skandowała  „morderca!”. Tak, oj jest się z czego śmiać. -red.PP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s