Mantylka? To się nosi! Piękna zapomniana na Zachodzie katolicka tradycja.

Posted: 06/12/2014 in historia

Katoliczki odkrywają piękno dawnej zachodniej mszy i… tradycji. W tym roku amerykańskie Stowarzyszenie Mszy Łacińskiej po raz trzeci organizuje Dzień Mantylki. 8 grudnia, (…), młode kobiety wezmą udział we Mszy świętej tak, jak ich babcie – nosząc mantylki.

Mantylka to szal z koronki, okrywający w trakcie mszy głowę i ramiona kobiet. Tradycja noszenia takiego nakrycia nawiązuje do słów św. Pawła, nakazującego kobietom zakrywanie głowy w trakcie modlitwy (Kor 11, 1-15).

Nosząc mantylkę kobieta okazuje swoją miłość do Zbawiciela, naśladuje skromność Najświętszej Maryi Panny. Jak zauważa Anthony Perlas, prezes amerykańskiego Stowarzyszenia Mszy Łacińskiej, zwyczaj ten może u osób, które nie znają katolickiej tradycji, budzić zdziwienia bądź dezaprobatę. Tak też było w jego przypadku. „W końcu zrozumiałem, że noszenie mantylki jest dla kobiet sposobem na życie wiarą, na przypominanie sobie i innym o posłuszeństwie wobec nauczania Kościoła, zwłaszcza w odniesieniu do skromności i czystości” – tłumaczy Perlas.

W zrozumieniu znaczenia tradycyjnego nakrycia głowy pomogła mu Andrea Hines, katoliczka, którą poznał w roku 2012 w trakcie modlitwy różańcowej przed aborcyjną „kliniką”. Hines wyjaśniła mu właściwy sens tej praktyki, bogactwo, które kryje.

„Modlę się o to, by kobiety na całym świecie wzięły udział w Dniu Mantylki nosząc ją 8 grudnia, i by mężczyźni je w tym wspierali” – zachęca Amerykanin.

Źródło: http://www.pch24.pl/mantylka–to-sie-nosi–odzywa-piekna-katolicka-tradycja,32537,i.html
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s